JustPaste.it

Buty trekkingowe – jak wybrać te właściwe?

Choć podobno buty idealne, tak samo jak zbrodnia doskonała, nie istnieją,

Choć podobno buty idealne, tak samo jak zbrodnia doskonała, nie istnieją,

 

Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy nie ustawali w staraniach, aby wybrać model, który posiada zestaw cech najbardziej zbliżonych do naszych oczekiwań.Jeśli lubisz uprawiać sport bez względu na warunki atmosferyczne i szukasz butów trekkingowych, rozważ nie tylko swoje preferencje indywidualne, ale także porę roku i warunki, w jakich będziesz ich używać. Jeśli do tego często wypuszczasz się na górskie wycieczki i lubisz wspinaczkę, poniższy artykuł może okazać się przydatny przy wyborze butów turystycznych, które okażą się potem solidnym wsparciem na każdym szlaku.

Buty trekkingowe – specyfikacja w oparciu o zastosowanie
Biorąc pod lupę turystyczną odzież, trzeba jasno stwierdzić, że to buty są najbardziej osobistym, a przy tym, najistotniejszym elementem. Te najlepsze, posiadają szereg cech, dzięki którym żadne warunki na trasie nie są nam straszne: są dopasowane do stopy i wyposażone w świetną przyczepność do podłoża, ponieważ w trakcie górskich wędrówek turystom zdarza się brnąć przez błoto, wapień, granit, asfalt i trawę, i to w diametralnie odmiennych warunkach atmosferycznych. Buty trekkingowe dzieli się na kilka grup, ze uwagi na sztywność podeszwy, wysokość i sztywność cholewki, a także zastosowanie samego obuwia.

grupa D – buty wysokogórskie, przeznaczone do chodzenia po górach wysokich, w ekstremalnych warunkach (skalne wspinaczki, eksplorowanie oblodzonych powierzchni).

  • grupa C – klasyczne buty górskie, których używa się do trekkingu w górach typu alpejskiego, a także trasach wyznaczonych na lodowcu.
  • grupa B/C – górskie buty trekkingowe, przystosowane do długich wypraw z ciężkim plecakiem oraz amatorskich wyjazdów w góry, typu skalistego.
  • grupa B – klasyczne buty trekkingowe – najbardziej uniwersalne spośród wszystkich grup.
  • grupa A/B – buty do lekkich wędrówek, najlepiej sprawdzają się na terenach pogórzy i w średnich górach typu beskidzkiego a także na polnych i leśnych dróżkach.
    grupa A – przeznaczone dla miłośników pieszych wędrówek (przy założeniu wystąpienia niewielkiego stopnia trudności, aktywności „outdoor” czy „all terrain”). Są to inaczej uniwersalne buty do codziennego użytku i nieskomplikowanych wędrówek, ale również weekendowych wypadów za miasto.

    Przed podjęciem decyzji
    Zanim wybierzesz swoją parę butów do wspinaczki, polegając wyłącznie na swoim subiektywnym pojmowaniu estetyki, postaraj się najpierw sprecyzować jaki rodzaj turystyki masz zamiar uprawiać. Czy planujesz raczej niezobowiązujące, weekendowe wypady za miasto by leniwie spacerować po okolicy, czy zamierzasz zdobywać górskie szczyty? Dopiero kiedy odpowiesz sobie na te pytania, możesz poprosić sprzedawcę o pomoc we wskazaniu grupy butów, z których wybierzesz model dla siebie. Pamiętaj, że są jeszcze inne kwestie, równie ważne przy właściwym wyborze butów trekkingowych.
    1. Sprawdź, czy but ma odpowiednią twardość podeszwy – czyli taką, przez którą nie czuć wystających kamieni na turystycznym szlaku.
    2. Upewnij się, że but dobrze opina kostkę – tylko wówczas staw skokowy będzie bezpieczny, w przypadku pośliźnięcia, lub niewłaściwego stąpnięcia.
    3. Przymierz buty i przekonaj się, czy masz wystarczająco dużo miejsca na palce. Z reguły zakłada się, że w wysokich butach powinno być przynajmniej 8 – 10 milimetrów wolnej przestrzeni pomiędzy podeszwą a dużym palcem od nogi, tak, żeby przy nieoczekiwanym uderzeniu czubkiem buta o podłogę, nie dotykać palcem przedniej ściany.

    Niestety, dość częstym błędem, który kupujący popełniają wybierając buty trekkingowi, jest używanie zbyt twardych i wysokich butów w dość płaskim, terenie typu beskidzkiego. Może się potem okazać, że niefortunny turysta bardzo będzie cierpiał na szlaku. Dlatego jest niezwykle istotne, by przed zakupem dobrze się zastanowić i przemyśleć wszystkie aspekty kupna butów trekkingowych, nim jeszcze ruszymy na górski szlak

Więcej informacji na temat butów trekkingowych znajdziesz na: http://www.eobuwie.com.pl/tra-pol-1224579237-Trekkingi-i-trapery.html