JustPaste.it

Jak wybierać donice ogrodowe?

Nawet najpiękniejsze rośliny wymagają odpowiedniego wyeksponowania. Dobrym pomysłem są donice ogrodowe.

Nawet najpiękniejsze rośliny wymagają odpowiedniego wyeksponowania. Dobrym pomysłem są donice ogrodowe.

 

garden-pots-315197_640_small.jpg

Nawet najpiękniejsze rośliny wymagają odpowiedniego wyeksponowania. Dobrym pomysłem są donice ogrodowe – obecnie dostępnych jest coraz więcej kolorów i kształtów, które każdemu pozwolą dobrać odpowiedni model. Nie należy jednak zapominać, że wybór donicy to nie tylko sprawa estetyki, powinna również posiadać inne cechy, które zagwarantują odpowiedni rozwój roślin.

  • Materiał – do wyboru mamy donice ceramiczne, gliniane, plastikowe bądź drewniane. Plastikowe kojarzą się raczej z rozwiązaniem stosowanym w domach, są mniej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Warto pamiętać o tym, bo może to stanowić zagrożenie dla hodowanych roślin. Ze względów estetycznych i związanych z trwałością materiału bardzo często wybierane są donice ceramiczne. Wśród nich najłatwiej znaleźć odpowiednią wielkość czy kolor, bo wybór jest zdecydowanie największy. Dobrym rozwiązaniem są też donice wykonane z drewna, ponieważ najlepiej chronią korzenie rośliny przed przemarznięciem.

Wybór materiału powinien być poprzedzony analizą warunków pogodowych, na których działanie narażona będzie donica i znajdująca się w niej roślina. Stabilność w przypadku silnych podmuchów wiatru czy materiał dłużej utrzymujący wilgotność w miejscach silnie nasłonecznionych realnie wpłyną na codzienną pracę w ogrodzie.

  • Wielkość – to jedna z podstawowych kwestii, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając donice. Odpowiedni rozmiar gwarantuje niezakłócony rozwój rośliny, powinien być on dostosowany do wielkości bryły korzeniowej i wraz z jej wzrostem wielkość ta powinna być zwiększana. Przyjmuje się, że najlepiej, by wysokość donicy była równa mniej więcej 1/3 wysokości rośliny.
  • Przepływ wody – przed zakupem donicy należy upewnić się, że posiada otwory odpływowe wody. Jej nadmiar i gromadzenie się na dnie może bowiem negatywnie wpłynąć na rośliny. Należy zwrócić uwagę, czy donica nie przylega zbyt dokładnie do podstawki – w tym przypadku odpływ wody również będzie uniemożliwiony. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór naczynia, które posiadać będzie drenaż, czyli warstwę filtrującą, zapobiegającą gromadzeniu się nadmiaru wody.
  • Mobilność – należy wziąć pod uwagę, czy hodowane rośliny wymagają od nas zmian ich ustawienia. W przypadku konieczności zapewniania dodatkowego nasłonecznienia czy usunięcia z ogrodu na okres zimowy lżejsza, łatwiejsza do przeniesienia donica będzie sporym udogodnieniem. Niektóre modele posiadają specjalne podstawy wyposażone w kółka i wówczas warto pomyśleć nad tego rodzaju rozwiązaniem.
  • Specjalne wymagania niektórych gatunków roślin – przed rozpoczęciem hodowli uzyskanie takich informacji jest niezbędne. Wówczas dobór odpowiedniej donicy staje się warunkiem przetrwania danej rośliny. Najlepszym przykładem są storczyki, których korzenie wymagają dostępu do światła, w związku z tym doniczki dla nich przeznaczone są całkowicie przeźroczyste.

ZNamiCiUrosnie.pl - Doniczki, w których na pewno urośnie ;) Zapraszamy! ;)