Login lub e-mail Hasło   

Poradnik pisania tekstów – jakie błędy popełniamy najczęściej

Dziś każdy z nas może być dziennikarzem - nasze teksty możemy zamieszczać na blogach, współpracować z portalami. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie popełniać w nich błędów.
Wyświetlenia: 1.053 Zamieszczono 23/01/2015

Język polski zaliczany jest do jednego z najcięższych języków na świecie - tylko obcokrajowcy, ale również nasi rodacy mają z nim problemy. Przyczyną tego jest wiele zasad i wyjątków obowiązujących zarówno w mowie jak i piśmie. Ich liczba powoduje wiele błędów. Ze względu na ich wielość i różnorodność ciężko jest uszczegółowić najczęściej stosowane błędy, jednak możemy określić ich rodzaje.

Do najczęściej spotykanych błędów zaliczamy błędy ortograficzne, stylistyczne oraz składniowe. Każde z nich mają swoją własną specyfikę.

Błędy ortograficzne

Błąd ortograficzny zaliczany jest do błędów językowym polegających na zapisaniu wyrażenia lub w wyrazu w sposób odbiegający od obowiązujących reguł ortograficznych. Zasady i reguł ortograficzne spisane są w słownikach ortograficznych. W dobie wszechobecnego Internetu reguły ortograficzne możemy sprawdzać w internetowych słownikach. Cognity ze swojej strony poleca dwa internetowe słowniki, które znajdziecie TUTAJ lub TUTAJ.

Najczęściej popełnianymi błędami ortograficznych jest naruszenie norm pisowni wielką i małą literą, indywidualne tworzenie skrótów oraz pisowni łącznej i rozłącznej.

Błędy stylistyczne

Błędy stylistyczne polegają na niedostosowaniu użytego środka językowego do wypowiedzi w nawiązaniu do jej treści lub formy. Do tego rodzaju błędów zalicza się powtórzenie wyrazów i konstrukcji, wieloznaczność określeń i wielosłowność oraz różnorodność polegająca m.in. na wtrącaniu elementów z języka mówionego do tekstu pisanego.

Przykład błędu stylistycznego :

Maciek został wysłany do dyrektora za branie udziału w bójce (zamiast za udział w bójce)

Błędy składniowe

Typowe błędy składniowe zwane błędami nierażącymi, są dość powszechne i wynikają z nieznajomości ścisłych reguł o charakterze specjalistycznym (czyli takich, które nie były obecne w szkolnych programach nauczania), jednakże zazwyczaj nie utrudniają procesu komunikacji. Błędy rażące to takie, które polegają na takim sformułowaniu konstrukcji wypowiedzi, w którym naruszano podstawowe normy budowy zdania w języku polskim, a komunikacja jest utrudniona lub czasem niemożliwa.

Przykład błędu rażącego : „Chłopak, który zawsze chciał nauczyć się strzelać z łuku, ostatecznie zdecydowali się na rozpoczęcie kursu”

Podmiotem w tym zdaniu jest rzeczownik chłopak i to z nim uzgodnić trzeba formę orzeczenia w zdaniu nadrzędnym. Orzeczenie powinno wystąpić w rodzaju męskim liczby pojedynczej, ponieważ rzeczownik chłopak ma rodzaj męski i występuje w liczbie pojedynczej. 

Zainteresowanych praktykami dziennikarskimi zapraszamy do Cognity - gdzie możesz odbyć staż redaktorski. Szczegóły na stronie www.cognity.pl

Podobne artykuły


54
komentarze: 84 | wyświetlenia: 10810
44
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6078
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 5831
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2881
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 11270
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5269
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3334
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15676
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8368
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 12014
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2985
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 6984
11
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3450
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3339
 
Autor
Artykuł„Język polski zaliczany jest do jednego z najcięższych języków na świecie - tylko obcokrajowcy, ale również nasi rodacy...”. 
- W zdaniu rozpoczynającym tekst powtarza się słowo Język-języków, to wpływa negatywnie na odbiór zdania.
- Myślałem, że ludzie na całym świecie mają języki o podobnej wadze, gdyż w budowie ciała i funkcjonowaniu naszych organizmów jesteśmy jednak bardzo podob ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska