JustPaste.it

Espadryle – moda na bazie sznurka

Espadryle, niezbyt jeszcze w Polsce pop) ularne, z uwagi na krótki okres intensywnych, letnich upałów - w krajach południowej Europy.

Espadryle, niezbyt jeszcze w Polsce pop) ularne, z uwagi na krótki okres intensywnych, letnich upałów - w krajach południowej Europy.

 

Cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet i są noszone tak często jak trampki, mokasyny czy tenisówki.

Espadryle, czyli?
Wspomniane już we wstępie espadryle to lekkie buty, których podeszwa wykonana jest z plecionki jutowej, hiacynta wodnego lub innych występujących w naturze, a dla zwiększenia trwałości – podklejona gumą. Wierzch buta to płótno bawełniane lub lniane, choć zdarza się też wykorzystać cienką skórę naturalną. Klasyczne espadryle to model, w który wsuwa się stopę, ale coraz częściej można zobaczyć na ulicy modele sznurowane, które przypominają kształtem zwykłe tenisówki, a niektóre – trzewiki chukka. Historia espadryli sięga daleko wstecz, bo pierwsze ich modele znane były ludzkości już kilka tysięcy lat temu! Muzeum archeologiczne w Granadzie ma w swoich zbiorach model liczący sobie ok. 4000 lat. Od XIII wieku hiszpańscy rzemieślnicy masowo trudnili się ręczną produkcją espadryli, noszonych głównie przez lokalnych chłopów. Kolejne stulecia przyniosły rosnącą popularność espadryli, które zaczęły być noszone także przez inne grupy społeczne – żołnierzy, kapłanów, a nawet górników, co dowodzi tylko wyjątkowej trwałości tworzonego niegdyś obuwia tego typu.
Tradycyjne espadryle do noszenia na co dzień powstawały początkowo wyłącznie z czarnego płótna, ponieważ jaśniejsze kolory uważane były za eleganckie i noszono je z reguły w niedziele i święta. Innym chętnie wykorzystywanym motywem było płótno w paski nawiązujące kolorami do regionów Hiszpanii, w których zostały utkane.

Jak to się robi?
Podstawowym elementem do wytwarzania espadryli jest pleciona lina. Włókna juty, która jest głównym komponentem liny są biodegradowalne, bardzo trwałe i posiadają dobre własności izolacyjne. W procesie wytwarzania espadryli, jutowy sznur rozwija się z wielkich szpul i, używając specjalnej, obrotowej formy, tworzy z niego płaską bryłą, która następnie stanie się podeszwą. W końcowej fazie procesu łączy się i zaciska wszystkie zwoje wchodzące w skład podeszwy, przy pomocy szydła i cienkiego sznurka.

Awans z ulic na wybiegi mody
Początkowo przeznaczone jedynie do użytku codziennego, w latach 60. XX w trafiły na wybiegi mody. Wszystko dzięki znanemu projektantowi, Yves Saint Laurentowi, zaledwie rozpoczynającemu wówczas karierę. Podczas targów mody w Paryżu, w 1960, wpadły mu w oko buty z plecioną podeszwą, prezentowane przez firmę Castaner, która borykała się wówczas z problemami finansowymi. Współpraca geniusza mody i hiszpańskiej firmy zaowocowała powstaniem pierwszych damskich espadryli na koturnie, które od razu podbiły serca wszystkich miłośniczek mody. Od tego czasu popularność espadryli nie słabnie, a buty tego typu są do tej pory jedną z najchętniej przywożonych pamiątek z Hiszpanii.

 

Więcej o espadrylach znajdziesz na: http://www.eobuwie.com.pl/damskie/klapki-i-sandaly/koturny-i-espadryle.html