JustPaste.it

Normy EU dotyczące produktu Monsanto – Roundupu

Podstawowy aktywny składnik Roundupu to Glifosat. Przedstawione normy Unii Europejskiej dotyczą pozostałości Glifosatu w żywności.

Podstawowy aktywny składnik Roundupu to Glifosat. Przedstawione normy Unii Europejskiej dotyczą pozostałości Glifosatu w żywności.

 

Glifosat do tej pory jest uznawany jako wyjątkowo bezpieczny dla zdrowia herbicyd - na szczęście to przekonanie odchodzi już do przeszłości.

Poniżej prezentuję aktualne (styczeń 2015) normy EU dotyczące dopuszczalnego występowania Glifosatu w żywności. Podkreślam słowo aktualne – ponieważ normy te ulegają ciągłym zmianom wraz ze stwierdzaniem, że dany produkt żywnościowy już nie spełnia tych norm – na skutek lobbingu producenta są one ustawicznie podnoszone. Jest to związane z tym, że rolnicy coraz chętniej stosują Roundup ze względu na jego niską cenę i dążenie do obniżania kosztów. Taki układ jest na rękę zarówno rolnikom jak i producentom herbicydu zawierającego Glifosat (nie tylko Monsanto, ochrona patentowa dawno wygasła wpływając na obniżenie kosztu zakupu). Producent jest w tym układzie zobowiązany do wpłynięcia na normy EU i podniesienie dopuszczalnej zawartości Glifosatu. Zużycie Roundupu w Polsce rośnie rokrocznie o 20 %.

 Norma EU obejmuje kilkaset produktów żywnościowych z których tylko niektóre mają podwyższone normy na zawartość tego herbicydu. Poniżej wymieniam produkty z podniesionymi normami, które świadczą o tym że dane rośliny/produkty wyjątkowo dobrze kumulują Glifosat bądź rolnicy wyjątkowo hojnie stosują Roundup przy danej uprawie. Niewymienione produkty mają normę pozostałości Glifosatu na poziomie 0.1 mg/kg dla produktów roślinnych lub 0.05 mg/kg dla produktów zwierzęcych.

Dane w mg/kg:

20 mg /kg :

Jęczmień , Owies, Kukurydza GMO, Sorgo, Nasiona słonecznik, Soja,

15mg/kg:

Buraki cukrowe

10mg/kg:

Żyto,  Pszenica, Soczewica, Groszek, Siemię lniane, Ziarna rzepaku,      

Ponadto: Słodka kukurydza 3, Fasola 2, Oliwki 1, Ziemniaki 0,5,  Winogrona 0,5, Pomarańcze 0,5

Mandarynki 0,5                              

Lista produktów z podniesioną normą EU na glifosat jest dość krótka.  Najciekawszy jest fakt, że przykładowo Glifosat w Ryżu jest 200 razy bardziej szkodliwy (norma 0,1)  niż w soi (norma 20). Nie świadczy to o większej czy mniejszej szkodliwości tylko o kompetencji urzędników w UE sowicie opłacanych z naszych podatków lub o " braku" wpływu takich firm jak Monsanto na stanowienie prawa w UE.

Moje kontrowersje budzi np. Proso i Gryka – norma EU 0,1  choć wiem, że rolnicy powszechnie stosują zabieg desykacji na tych roślinach (polewanie roundupem tuż przed zbiorem).

Polecam do spożycia ryż 0,1 mg/kg

Ciekawostką jest występowanie Glifosatu w produktach zwierzęcych. Pomimo, że zwierzęta w Europie (i Polsce oczywiście) są karmione głównie soją GMO zawierającą do 20mg/kg tego herbicydu, to w produktach zwierzęcych występuje on w śladowych ilościach – wszystkie produkty obejmuje norma 0,05 mg/kg za wyjątkiem nerek 2 mg/kg i wątroby 0,5 mg/kg. Tu mała uwaga zwierzęta karmione GMO i Roundupem mają bezustanne stany zapalne co wymusza stosowanie antybiotyków na fermach przemysłowych.

 

Glifosat pojawił się w użyciu w połowie lat 70 – tych ubiegłego wieku.

Przyładowy opis działania Glifosatu (wg Anthony Samsel  - emerytowanego współpracownika rządu US ds. środowiska)

''Każdy kto je zachodni typ żywności, pryskanej i suszonej przez herbicyd Monsanto – Roundup, może się spodziewać znalezienia aktywnego składnika tego herbicydu – Glifosatu w swoim ciele. Glifosat chelatuje  różne składniki chemiczne istotne dla naszego istnienia, zaburza syntezę witamin i enzymy detoksykacyjne takie jak Glutation i CYP 450, jak również wiele istotnych amino kwasów.  Glifosat jest antybiotykiem zdolnym zabijać setki rodzajów bakterii odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszego systemu immunologicznego i całego zdrowia.  To jest chroniczna toksyna, broń chemiczna jak żadna inna, zdolna zabijać organizm w sposób zarówno bezpośredni  jak i pośredni.   Herbicydy oparte na Roundupie firmy Monsanto mogą być najbardziej niszczącymi związkami dla naszej biologii i naszego środowiska.  Próbki mleka zawierające od 76 do 166 ug/l Glifosatu  stanowią zagrożenie dla zdrowia niemowląt.  Myśl, że niemowlęta otrzymują dawki glifosatu przez mleko matek jest przerażająca  i pokazuje , że praktycznie nie ma ucieczki od tego antybiotyku chemicznego.''

Przykładowe choroby do których przyczynia się Glifosat wg Stephanie Seneff:

http://people.csail.mit.edu/seneff/glyphosate/Seneff_AutismOne_2014.pdf

-Autyzm  (duża synergia Glifosatu ze szczepieniami i paracetamolem)

-Demencja

-Otyłość – rośnie od wielu lat – lecz punkt przegięcia widoczny po dopuszczeniu GMO

-Cukrzyca jak wyżej

-Nietolerancja Glutenu ( plus Cekalia)– niestety miesza w jelitach

-Nowotwory (zwłaszcza piersi , prostata)

-poronienia

-bezpłodność

-wady wrodzone noworodków

-zaburzenia rozwoju kości

-Candida

Dodatkowo wymieranie pszczół – też może wynikać ze skali stosowania Roundupu.

Normy EU można tu znaleźć:

http://ec.europa.eu/sanco_pesticides/public/?event=pesticide.residue.CurrentMRL&language=EN

PS

Jak się bronić przed Glifosatem

 Normy EU to tylko wskazówka do wyboru żywności,  Glifosat może być wszędzie. W Polsce raczej sporadycznie prowadzi się te badania, ze względu na dość kłopotliwe przygotowanie próbki - Glifosat nie rozpuszcza się w typowych rozpuszczalnikach i drogi sprzęt badawczy - najczęściej GC MS/MS.

1. Proponuję unikać wszelkiej przetworzonej żywności - zwłaszcza tej zawierającej soję, kukurydzę (Polska importuje 2 mln ton soi GMO nafaszerowanej Roundupem do karmienia zwierząt), zwłaszcza kiełbas, parówek, sera żółtego etc, czytać etykiety

2. Kaszę gryczaną, jaglaną moczyć w wodzie i kilkakrotnie płukać przed gotowaniem - jeżeli te produkty były desykowane Roundupem, to powinien on być jedynie w ich zewnętrznej powłoce. Glifosat jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie.

3. Jeżeli jadamy chleby to wybierać raczej pieczywo żytnie niż pszenne - o ile widać w każdym polu pszenicy pasy drogowe do oprysków to w polu żyta tego nigdy nie widywałem.

4.Jeśli mamy kawałek ziemi to  własne warzywa, owoce  i jajka

5. Ogólnie żywność organiczna, od sprawdzonych rolników

6. Wpływać na otoczenie, sąsiadów, znajomych, rolników aby ograniczyli stosowanie Roundupu

Pozdrawiam

PS

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w ślad za Międzynarodocydwą Agencją Badań nad Rakiem (IARC), ogłosiła 20 marca 2015 roku, że glifosat – substancja czynna znajdująca się w herbicydzie Roundup firmy Monsanto – została sklasyfikowana jako „prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi.” Badania dotyczące rakotwórczości glifosatu zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmieThe Lancet Oncology (wydanie marzec 2015).