Login lub e-mail Hasło   

Wegetarianizm - wypowiedź Jezusa

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://studiozaprog.blogspot.com/2011/11(...)sa.html
"Fragment książki "Ewangelia św. Jana w świetle nauk mistycznych" M.Charana Singha, tłum. Piotr Listkiewicz. We fragmencie posłużono się cytatem z "Ewangelii Esseńskiej św. Jana...
Wyświetlenia: 2.020 Zamieszczono 28/01/2015

"Fragment książki "Ewangelia św. Jana w świetle nauk mistycznych" M.Charana Singha, tłum. Piotr Listkiewicz.
We fragmencie posłużono się cytatem z "Ewangelii Esseńskiej św. Jana" odnalezionej w Egipcie w XX w.

33. Mistrzu, wielu chrześcijan uważa, że jedzenie mięsa i picie alkoholu zostało usankcjonowane w Ewangelii, ponieważ Jezus sam jadał ryby i karmił nimi tłumy oraz nalewał wino swoim uczniom w czasie Ostatniej Wieczerzy. Czy możesz nam to wyjaśnić?

Mistrz: Siostro, nie wiem doprawdy czy powiedział to Jezus, czy jest to tylko nasze usprawiedliwienie picia wina i jedzenia ryb. Bardzo trudno powiedzieć czy Jezus pozwalał swoim uczniom jeść ryby i pić alkohol. Wydaje mi się, że w jakiś czas po jego śmierci ludzie zaczęli ulegać pokusom picia wina i jedzenia mięsa i mogło to mieć wpływ na treść Ewangelii. Zaś znajdując usprawiedliwienie w Ewangelii, mogli z czystym sumieniem zabijać dla podniebienia. Być może również ryby i wino mogły służyć jako symbole, których znaczenie zostało zagubione i niewłaściwie zinterpretowane podczas licznych przepisywań i tłumaczeń.

W pierwszym rozdziale Biblii nakazana jest dieta wegetariańska:

I rzekł Bóg: Oto dałem wam wszelkie ziele, wydawające z siebie nasienie, które jest na obliczu wszystkiej ziemi; i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa, wydawające z siebie nasienie, będzie wam ku pokarmowi.
I wszelkiemu zwierzowi ziemskiemu, i wszystkiemu ptactwu niebieskiemu, i wszelkiej rzeczy poruszającej się na ziemi, w której jest dusza żywiąca; wszelka jarzyna ziela będzie ku pokarmowi; i stało się tak. (Gen. I:29,30).

Są również inne ustępy w Biblii, gdzie pogardza się mięsem. Na przykład:

Ale Daniel postanowił w sercu swoim, żeby się nie mazał pokarmem potraw królewskich, ani winem, które król pijał; (Dan. I:8).
Doświadcz proszę sług twoich przez dziesięć dni, a niech nam dadzą jarzyn, którebyśmy jedli, i wody, którąbyśmy pili. (Dan. I:12).
A po wyjściu dziesięciu dnia okazało się, że ich twarze były piękniejsze i byli tłustsi na ciele, niż wszyscy młodzieńcy, którzy jedli pokarm z potraw królewskich. (Dan. I:15).

Jak wspomniano w liście 441 w książce “Boskie Światło”, najlepszą odpowiedzią na twoje pytanie czy Jezus był wegetarianinem, jest cytat z fragmentów Ewangelii Esseńskiej św. Jana, która - jak się mniema - jest bezpośrednim przekładem z języka aramaic i oddaje czyste, oryginalne słowa Jezusa. [...] Zwróć uwagę, że cytat z Genezis I:29,30 jest również zawarty w tej Ewangelii.

Ale oni mu odrzekli: “Dokąd mamy iść Mistrzu, bo z tobą są słowa żywota wiecznego? Powiedz nam, jakich grzechów wystrzegać się mamy, ażeby nigdy więcej nie oglądać choroby?”
Jezus odpowiedział: “Niech się stanie zgodnie z waszą wiarą” - i usiadł wpośród nich, mówiąc: “Powiedziano im w dawnych czasach: ‘Szanuj Ojca twego niebieskiego i twą Matkę ziemską, spełniaj ich przykazania, ażeby dni twoje na ziemi długie były!’ A następne dane było przykazanie: ‘Nie będziesz zabijał!’ Bo życie dane jest wszystkiemu od Boga, a co dane zostało od Boga, niech żaden człowiek nie waży się zabrać. Bo mówię wam w prawdzie, od Matki pochodzi wszystko życie na ziemi; dlatego ten, który zabija, zabija swego brata. A od niego ziemska Matka odwróci się i oderwie od niego swoje ożywiające piersi. I przepędzą go jej aniołowie, a Szatan zamieszka w jego ciele. A ciało zarżniętych zwierząt w jego ciele stanie się jego własnym grobem. Bo mówię wam w prawdzie, ten który zabija, zabija siebie; a ten kto spożywa ciało zarżniętych zwierząt, spożywa ciało śmierci... I ich śmierć stanie się jego śmiercią. Bo zapłatą za grzech jest śmierć!”

“Nie zabijaj, ani też nie spożywaj ciała twych niewinnych ofiar, ażebyś nie został niewolnikiem Szatana. Bo jest to droga cierpień i prowadzi do śmierci. Lecz spełniaj wolę Bożą, ażeby Jego aniołowie mogli ci służyć na drodze twojego życia. Dlatego bądź posłuszny słowom Boga: ‘Oto dałem wam wszelkie ziele, wydawające z siebie nasienie, które jest na obliczu wszystkiej ziemi; i wszelkie drzewo, na którym jest owoc drzewa, wydawające z siebie nasienie, będzie wam ku pokarmowi. I wszelkiemu zwierzowi ziemskiemu, i wszystkiemu ptactwu niebieskiemu, i wszelkiej rzeczy poruszającej się na ziemi, w której jest dusza żywiąca; wszelka jarzyna ziela będzie ku pokarmowi.’ Także mleko wszystkiego, co porusza się i żyje na ziemi, będzie dla ciebie pożywieniem; tak jak dane im zostało wszystko zioło zielone, tak ja daję wam ich mleko. Ale ciała i krwi, która je ożywia, nie będziesz jadł”.

Nie wydaje mi się, żeby Jezus mógł nauczać, że możemy jeść ryby i pić wino. Jest powiedziane, że “co posiejesz, to zbierzesz”. Czyż może on popierać zabijanie? Powiedział: Mojżesz rzekł wam, “nie będziesz zabijał”. Co to jest zabijanie? Zabieranie życia stworzeniu. Mojżesz nie powiedział: Nie będziesz zabijał ludzi, lecz powiedział: Nie będziesz zabijał.

Jezus mówi, że nie mówiąc już o zabijaniu, nie powinno się nawet ranić czyichś uczuć (Mat. V:21,22). Był tak pełen współczucia, był tak pokornego i łagodnego serca – jakże zatem można wierzyć, że zezwalał na jedzenie mięsa? Jak można nawet zakładać, że Jezus zabijał dla pożywienia, kiedy nie chciał nikogo nawet urazić, kiedy zalecał nadstawianie drugiego policzka? (Mat. V:38,39). W swoim podejściu do wszystkiego był tak łagodny, że po kimś takim doprawdy trudno się spodziewać zabijania dla pożywienia. “I temu, który się z tobą chce prawować, a suknię twoją wziąć, puść mu i płaszcz;” (Mat. V:40). “Darmoście wzięli, darmo dawajcie”. (Mat. X:8). Dając ludziom, nie bierzcie zapłaty - dawajcie za darmo. Czyż można powiedzieć, że ktoś tak kochający, łagodnego serca, pełen współczucia, mógłby doradzać ludziom zabijanie, żeby jeść? Jak można nawet myśleć, że Jezus mógł jeść mięso, kiedy kładł tak wielki nacisk na to właśnie przykazanie Mojżesza. Musi być jakiś błąd w naszym rozumowaniu."

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1205
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1016
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1085
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 760
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 741
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1892
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 581
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1038
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 546
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 550
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 895
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 672
 
Autor
Dodał do zasobów: kamil30
Artykuł

Powiązane tematy

A czy Ty wiesz Kamilu, ze Adolf Hiltler byl wegetarianinem?

Słyszałem. A jaki to ma związek z tematem?

@kamil30:
Wiekszy niz sie Tobie wydaje...

@youngcontrarian: To może nie rozwijaj bo się tylko ośmieszysz :-)

  oculus,  28/01/2015

@kamil30: Ja chcę się ośmieszyć i mam to w dupie... http://porozmawiajmy.tv/religi(...)-nacht/ ..miłego słuchania o bogu Mojżesza, to akurat mówi Żyd.... https://www.youtube.com/watch?(...)4924572

@kamil30:
Drogi biblijny entuzjasto, nie ma potrzeby. Swoim artykulem godnym intelektualisty XXI wieku robisz to znacznie lepiej ode mnie. Stad rekomendacja...
Czy masz jakies inne "zdrowe" rady zainspirowane biblijnym folklorem?
Moze cos w sprawie pokojowego rozwiazywania problemow miedzyplemiennych, sporow terytorialnych, praw czlowieka, praw kobiet i dzieci... i zwierzatek tez...

@youngcontrarian: Po pierwsze to nie mój artykuł - podałem źródlo. Po drugie to nie rozumiem co Ci chodzi i jaki jest cel i sens tego co piszesz. Jeśli nie masz ochoty czytać to nie czytaj- proste. Niepotrzebny ten ironiczny i napastliwy ton.

@oculus:
Obawiam sie, ze eiobowi promotorzy religijnej mitologii tego nie zrozumieja.
† $ ☠
“Szatan jest istotą inteligentną i człowiek nie jest w stanie go przechytrzyć. Dlatego właśnie najrozsądniejszą rzeczą jest dla katolika trzymać się z daleka od wszystkiego, co może mieć związek z jego działaniem - łącznie z wyłączeniem telewizora i nie kupowaniem żadnych publikacji, w ...  wyświetl więcej

@kamil30:
Drogi Kamilu, Nie obrazaj sie, prosze. Pragnalem Cie sklonic/sprowokowac do myslenia. Nastepnym razem zastanow sie, prosze, zanim zamiescisz kolejny artykul promujacy rozne aspekty biblijnego folkloru... na ostatnio bardzo konkurencyjnym rynku (pastoralnym) jakim powoli staje sie Portal Eioba...

@youngcontrarian: Nie obrażam się. Chyba nie przeczytałeś dokładnie tego artykułu, nie są w nim zawarte cytaty jedynie z Biblii. Ale nieważne. Żyjemy w wolnym kraju i każdy może publikować co tylko chce. Nie rozumiem też w jaki sposób chciałeś mnie sprowokować do myślenia? Możesz jaśniej?

  Kitek,  29/01/2015

@youngcontrarian: " „…Gdyby nie kłamał, nie byłby szatanem, ale nadal aniołem.” – wypowiedź Abpa Józefa Kowalczyka z roku 2011, doktora prawa (kanonicznego), nagrodzonego przez prezydenta III RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, kolekcjonera licznych doktoratów honoris causa, Prymasa Polski..."
Oj… oj… oj..! Nie dlatego Szatan stał się aniołem, że kłamał, nie dlatego. Abpa Kowalczyk ...  wyświetl więcej

  oculus,  28/01/2015

Może się specjaliści wypowiedzą na ten temat... https://www.youtube.com/watch?(...)e=share ...:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska