JustPaste.it

Poczucie bezpieczeństwa w aspekcie nie tylko medycznym.

Zdefiniowanie pojęcia „poczucie bezpieczeństwa” jest trudne ze względu na jego bardzo subiektywny charakter.

Zdefiniowanie pojęcia „poczucie bezpieczeństwa” jest trudne ze względu na jego bardzo subiektywny charakter.

 

  Każdy z nas poszukuje w życiu czegoś innego, mamy różne cele i najróżniejsze lęki, tak więc sposobów definiowania tego pojęcia może być prawdopodobnie tyle, ile jest osób, które o to prosimy.Na tak proste pytanie, jak: „Gdzie czujesz się bezpieczny?” każdy odpowie inaczej, ale pojęcie to zawsze zahacza i najczęściej kojarzy się z domem, rodziną i abstrakcyjnym obrazem płonących na kominku polan.Dla potrzeb tego rozdziału zdefiniujemy „bezpieczeństwo” jako brak strachu, uczucie niezagrożenia. Natomiast zdefiniowanie „poczucia bezpieczeństwa” pozostawimy respondentom, uwzględniając jednak fakt, że jest ono uzależnione od dwóch zupełnie różnych grup czynników. Pierwsza obejmuje czynniki obiektywne, np. zauważalne dla respondenta natężenie zagrożeń w jego otoczeniu. Tego rodzaju czynniki zdają się odgrywać istotną rolę w postrzeganiu bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Drugą grupę stanowią wyobrażenia o przestępczości w kraju, ukształtowane w dużym stopniu przez środki masowego przekazu. Wydaje się, że oddziałują one przede wszystkim na opinie o poczuciu bezpieczeństwa w kraju w ogóle. Te dwie grupy czynników nie muszą być ze sobą zgodne – poglądy na temat bezpieczeństwa w najbliższej okolicy oraz w kraju mogą być różne.

Jeżeli chodzi o nas samych, to często stykamy się z sytuacjami, których nie zawsze byśmy chcieli być uczestnikami – napady, kradzieże, wszelkiego typu akty przemocy i naruszenia wolności osobistej. Niemal przyzwyczailiśmy się do nich, traktując, jako wpisane w nasze życie społeczne. Skoro człowiek jest „zwierzęciem stadnym” to oczywiste jest, że na jego życie mają wpływ nie tylko jego własne decyzje i działania, ale również decyzcje i działania innych ludzi, często nawet zupełnie mu obcych. Obawiamy się ludzi, mimo że wśród nich żyjemy. Współczesne zjawisko alienacji, samotności wśród tłumu jest potwierdzonym faktem.Najczęściej przecież ogromne osiedlowe blokowiska, to skupiska ludzi zupełnie sobie obcych. Lecz mimo wszystko lęk społeczny – lęk przed izolacją wydaje się być dużo silniejszy niż lęk przed innymi ludźmi. Samotność – oto największa zmora współczesnego człowieka.

Najczęściej powtarzającymi się odpowiedziami na pytanie „co rozumiesz" pod pojęciem poczucia bezpieczeństwa?” były:

  • sformułowania dotyczące bezpieczeństwa osobistego, np. „Poczucie bezpieczeństwa to przede wszystkim świadomość nietykalności ze strony innych osób, totalne poczucie miłości, tolerancji”; „Brak obawy przed zagrożeniem ze strony innych ludzi, zaufanie do ludzi; pewność, że przyszłość będzie lepsza”
  • sformułowania dotyczące pewności bezpiecznej przyszłości, np. „Poczucie pewności związane ze mną i najbliższymi dotyczące przyszłości, brak bezpośrednich zagrożeń”; „To pewność jutra, które szczególnie w dzisiejszych czasach jest chwiejne”; „To w jakimś sensie przeświadczenie, że nic złego nie może Cię spotkać to coś co daje nam swobodę planowania jutra”
  • sformułowania dotyczące bezpieczeństwa najbliższych, np. „Brak poczucia zagrożenia utraty zdrowia czy życia swojego i rodziny, przyjaciół w wyniku agresji ze strony innych”
  • sformułowania dotyczące zabezpieczenia finansowego oraz bezpieczeństwo związane z posiadaną pracą, np. „Dach nad głową, zabezpieczenie materialne”; „Zdrowie rodziny, spokój wewnętrzny, zabezpieczenie finansowe.”; „Zaplecze finansowe daje mi poczucie bezpieczeństwa”; „Zabezpieczenie finansowe w razie choroby czy utraty pracy”; „Dom, dobra praca, dobra sytuacja finansowa.”
  • sformułowania dotyczące bezpieczeństwa publicznego, np. „Swoboda poruszania się po mieście, mieszkanie, bezpieczeństwo finansowe, lepszy rząd – obecny nie zapewnia poczucia bezpieczeństwa”; „Swoboda poruszania się wieczorem, w nocy po mieście”; „Brak afer finansowych, brak skandalicznych wyroków sądowych, nie pobłażanie przestępcom”; „Najlepszym odzwierciedleniem tego pojęcia jest powiedzenie “ja śpię a policja czuwa”, to spokojnie przespane noce”; „Życie bez obaw, w miejscach publicznych (również dom, praca, środki komunikacji)”; „Bezpieczne ulice, swobodne poruszanie się po mieście”; „Bezpieczny kraj, miasto, ulica, stabilna sytuacja państwa, zdrowie”
  • sformułowania dotyczące poczucia bezpieczeństwa psychicznego, np. „Brak poczucia zagrożenia, bezpieczeństwo psychiczne, życie w zgodzie z samym sobą, brak wewnętrznych niepokojów.”; „Stan emocjonalny związany z możliwością zaspokojenia podstawowych potrzeb i brakiem zagrożenia z zewnątrz”; “Bezpieczne ramiona mojego męża”; „Oparcie w bliskiej osobie, wsparcie ze strony rodziny”; „Stan błogiego spokoju”; „Zdrowie, spokój”; „W jakim stanie jest moja osobowość, czy moja osoba czuje się bezpieczna i akceptowana w społeczeństwie”
  • sformułowania dotyczące bezpieczeństwa na świecie, poczucia pewnego ładu idealnego, np. „Poczucie zabezpieczenia finansowego, bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa narodowego, utrzymanie tożsamości narodowej z pełną możliwością korzystania ze światowego dorobku kultury”; „Miałabym wysokie poczucie bezpieczeństwa, gdyby nie było skandali typu 11 września, afer korupcyjnych, itp.”; „Gdy wiem, że nic mi nie zagraża, np. Talibowie, dresy, itd.”

 żródło: Portal Medyczny i Farmaceutyczny

 

Źródło: http://http://portalmedycznofarmaceutyczny.pl/poczucie-bezpieczenstwa-w-aspekcie-nie-tylko-medycznym/

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne