JustPaste.it

Jak podjąć ważną decyzję.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest podejmowanie decyzji w naszym życiu. W rzeczywistości, całe nasze życie zależy od decyzji, które podejmujemy.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest podejmowanie decyzji w naszym życiu. W rzeczywistości, całe nasze życie zależy od decyzji, które podejmujemy.

 

Jednak proces podejmowania decyzji nie jest łatwy. Kupno domu, założenie firmy, zaciągnięcie kredytu, wyjście za mąż, rozwód, wyjazd za granicę. Wielkie decyzje mogą wywoływać stres w naszym życiu. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej i trudnej decyzji w swoim życiu, przeczytaj poniższe wskazówki.

  • Zbierz szczegóły i ustal fakty

Zbierz fakty  i w oparciu o nie podejmij decyzje. Ale nie te wyobrażone, podejrzewane czy pozorne, tylko te prawdziwe. Zanim podejmiesz decyzje skoncentruj się na zebraniu wszelkich danych na temat zaistniałej sytuacji.

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

- Jaka dokładnie jest sytuacja?

- Jakie są fakty?

- Jakie są nasze założenia w tej sytuacji?

- A jeśli nasze założenia są błędne?

Im więcej zbierzesz faktów, tym będziesz pewniejszy i zdolny podjąć właściwą decyzję.

Po drugie skup się całościowo na danej sytuacji, a nie tylko na jednym jej aspekcie. Przykładem może być osoba, która chce podjąć decyzje o posiadaniu dziecka. Jeśli zacznie wyobrażać sobie zabawę, pierwsze kroki i uśmiech na twarzy dziecka to może zachęcić ją do podjęcia decyzji na tak. Jeśli jednak wyobrazi sobie siebie w środku nocy z płaczącym dzieckiem, któremu zmienia pieluchy, to może zniechęcić ją do macierzyństwa. Inne obrazy dotyczące tej samej sytuacji, które przychodzą do głowy, mogą prowadzić do różnych decyzji.

Postaraj się zobaczyć szerzej daną sytuacje, a nie tylko pewien jej aspekt.

Możesz też wykorzystać spojrzenie innej osoby na daną sytuację. Poproś o poradę innych.

Ponieważ dana osoba nie posiada prywatnego faworyta może być w stanie zobaczyć błędy, których ty mogłeś nie zauważyć. Świeże spojrzenie innych osób może ci pomóc podjąć właściwą decyzję.

  • Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji

Tak naprawdę nasze decyzje są w większości emocjonalne.

Oczywiście, lubimy myśleć, że robimy sensowne, racjonalne decyzje, jednak przeważnie podejmujemy decyzje emocjonalnie. Pozwalamy aby nasze emocje przejęły kontrole nad sposobem podejmowania decyzji bez krytycznego myślenia.

Jeśli nie chcesz podejmować decyzji pod wpływem emocji. Zastanów się co byś doradził swojemu znajomemu, który byłby dokładnie w tej samej sytuacji. Zobacz w wyobraźni swojego znajomego, który ma dokładnie ten sam problem, co ty. Co byś mu poradził?

Czasami, podejmując ważną decyzję dobrze jest zapomnieć na chwilę, że to jest nasze życie. Pozwala to oderwać się od emocji i sytuacji, tak by obiektywnie dokonać właściwego wyboru.

Możesz też wyobrazić sobie, że jesteś konsultantem wynajętym przez samego siebie, by obiektywnie przeanalizować sytuację i podjąć właściwą decyzję.

  • Zrelaksuj się

Kiepski nastrój, stres to nie są najlepsze warunki do podejmowania ważnych decyzji. Nie podejmuj decyzji pochopnie, w pośpiechu, bez namysłu, bo twoje życie może się zmienić na zawsze.

Zrób sobie przerwę, zdrzemnij się, idź na spacer. Weź kilka głębokich oddechów w cichym otoczeniu zanim zdecydujesz.

Złe decyzje są podejmowane w ferworze, w sytuacjach stresowych, chaotycznych. Dobre decyzje podejmowane są w miejscu bez wpływu stresu i zamieszania.

  • Status quo to też decyzja.

W procesie podejmowania decyzji, bardzo istotną rolę odgrywa czas. Trzeba się zdecydować zanim będzie za późno. Niepodejmowanie decyzji również jest decyzją. Większość ludzi ma tendencję do zachowywania status quo.

„Kiedy mamy do czynienia z dwoma równie trudnymi wyborami, większość osób wybiera trzeci wybór: aby nie wybrać.” Jarod Kintz

Jednym ze sposobów, który możesz wykorzystać aby podejmować decyzje w określonym terminie jest wykorzystanie swoich znajomych. Wyjaśnij znajomemu, że w określonym terminie musisz podąć ważną decyzję. A potem daj mu kilkaset złotych i powiedz, że jeśli do X dnia nie podejmiesz tej decyzji, ma on te pieniądze przekazać na cele charytatywne, choćbyś nie wiem jak go prosił, nie może ci ich zwrócić jeśli nie podejmiesz żadnej decyzji w ustalonym czasie.

Po drugie, za daną decyzji ma też przemawiać konkretne działanie.

„Prawdziwa decyzja mierzona jest przez fakt, że podjąłeś nowe działanie. Jeśli nie ma działania, nie zdecydowałeś się naprawdę.” Tony Robbins

Dobrym sposobem, który może sprawić by za podjętą decyzję poszło także konkretne działanie jest publiczne zobowiązanie.

Rozpowiedz wszystkim twoim znajomym i rodzinie co zamierzasz zrobić: jeśli chcesz schudnąć rozpowiedz im to. Jeśli chcesz otworzyć firmę podobnie.

Dlaczego to działa?

Kiedy już rozpowiesz wszystkim co zamierzasz zrobić, będzie ci najzwyczajniej głupio jeśli tego nie będziesz robić. Zwłaszcza, że już rozpowiedziałeś to wszystkim. Postawiłeś się przed faktem dokonanym.

  • Ustal priorytety

Kiedy mamy wiele możliwości wyboru, bardzo często pojawia się konflikt. Podejmowanie decyzji nie zawsze zwalnia ten konflikt, ponieważ odrzucamy potencjalnie użyteczne i atrakcyjne możliwości.

Chcemy pewnych rzeczy, ale nie chcemy też rezygnować z innych.

Jeśli chcesz nauczyć się podejmować decyzje zgodnie z twoimi preferencjami wykorzystaj poniższy sposób.

Powiedzmy, że stoisz przed wyborem, dojazdu do pracy w Warszawie z lepszymi zarobkami, a pracą w mniejszej miejscowości za mniejsze pieniądze, ale blisko rodziny.

Najpierw należy zapisać czynniki związane z decyzją, nieważne jak mało znaczące.

Obok każdego z czynników zapisz wyważone przez ciebie jego znaczenie dla decyzji w przedziale 1-10.

Np. Jeśli najważniejsze są dla ciebie zarobki to nadajesz im wartość 9 lub 10. Jeśli coś ma natomiast dla ciebie bardzo małe znaczenie nadajesz mu najniższą wartość np. 1 lub 2

Czynnik:                                            Pacanowo                                     Warszawa

Pensja/Zarobki(9)

Czas z rodziną(6)

Rozrywka(8)

Brak stresu(4)

Wpływa na dalszą karierę(2)

Następnie przy każdej z miejscowości oceń( także w przedziale od 1-10), jak kształtuje się każdy z wypisanych przez ciebie czynników. Gdzie czekają cię lepsze zarobki? W Warszawie czy Pacanowie? Która praca przyniesie ci mnie stresu?  Gdzie czaka cię lepsza rozrywka? (W skali od 1-10).

Czynnik:                                             Pacanowo                                Warszawa

Pensja/Zarobki(9)                               3                                               7

Czas z rodziną(6)                                8                                               4

Rozrywka(8)                                        1                                                7

Brak stresu(4)                                      9                                               2

Wpływa na dalszą karierę(2)                 1                                                7

Następnie każdy z czynników mnożysz i zapisujesz w odpowiednim miejscu

np. Pensja czyli 9 x 3 = 27  w Pacanowie, oraz 9 x 7 =63 w Warszawie

Obie wartości zapisujesz w nawiasie w odpowiednim miejscu

Czynnik:                                              Pacanowo                                 Warszawa

Pensja/Zarobki(9)                                 3 (27)                                     7 (63)

Czas z rodziną(6)                                 8 (48)                                       3 (18)

Rozrywka(8)                                         1  (8)                                        7 (56)

Brak stresu(4)                                      9  (36)                                      2  (8)

Wpływa na dalszą karierę(2)                1 (2)                                         7 (14)

Suma                                                 121                                                    159

Następnie sumujemy wartości z nawiasów. Wynik: Pacanowo – 121, Warszawa – 159. Zgodnie z twoimi preferencjami lepszym wyborem dla ciebie będzie praca w Warszawie.

Użyj tego narzędzie jeśli chcesz wnieść klarowność do własnych wyborów.

Czynnik         Opcja A                 Opcja B             Opcja C.

…                        …                           …                    ….

…                         …                            …                    …

Uwaga! To narzędzie działa właściwie, pod  warunkiem, że jesteś szczery w nadawaniu wartości czynnikom.

  • Jedna decyzja na raz.

Większość ludzi chce wiedzieć, jak wszystko będzie wyglądać przed podjęciem decyzji. Niestety to niemożliwe. W rzeczywistości, nie ma sposobu, aby wiedzieć, która decyzja jest najlepsza.

Musisz zdać sobie sprawę, że świat jest chaotyczny i nieprzewidywalny. Nie można być w 100% pewnym. Przyszłość jest niewiadomą.

Jedyne co możesz wiedzieć jest to, że możesz zrobić tylko jeden krok na raz, podejmując daną decyzję.

Następnie, wziąwszy ten krok, decydujesz, co będzie kolejnym krokiem.

Czasami musisz zachować się jak ludzie, którzy znajdują się w sytuacjach krytycznych np. ratownicy medyczni lub strażacy.

Oni po prostu nie mają czasu, aby rozważyć wszystkie za i przeciw. Oni pytają się o skuteczność danej opcji, następnie, jeśli myślą, że to będzie działać, to wybierają właśnie taką możliwość i to robią.

Jeśli w dowolnym momencie zdadzą sobie sprawę, że dana opcja nie funkcjonuje, wybierają inną drogę, która ich zdaniem będzie działać. I tak do skutku. Jedna opcja w czasie, aż znajdą taką, która zadziała.

Po podjęciu decyzji i rozpoczęciu działania, ważna jest oceny tego, co się dzieje. Czy to, co robisz prowadzi cię tam, gdzie chcesz iść?

Jeśli nie, to może trzeba podjąć kolejną decyzję. Czasami jeśli coś nie jest opłacalne lub staje się szkodliwe, albo, jeśli pojawi się coś lepszego. Możesz zmienić zdanie i podjąć inną decyzję. Następnie zobowiązać się w 100% do nowej decyzji.

Wydaje się to oczywiste, a jednak większość ludzi, myśli, że po podjęciu danej decyzji, trzeba się jej trzymać, nawet jeśli nie jest to zgodne z tym czego chcemy.

Nadaj sobie uprawnienia do zmiany zdania. W dowolnym momencie.

Czasami o wiele bardziej przydatne będzie wybranie tego co według nas jest skuteczne i podjęcie działania zgodnie z tym, a później ewentualnej zmiany w oparciu o to co się dzieje, niż spędzić długie godziny próbując określić najlepszą decyzję.

-Panie , co jest tajemnicą sukcesu?  Dziennikarz zapytał właściciela firmy. 

-Dwa słowa.

- Ale jakie słowa?

- Dobre decyzje.

-A jak podejmować dobre decyzje?

-Jedno słowo

- I proszę pana, co to jest?

- Doświadczenie.

- A jak zdobyć doświadczenie?

- Dwa słowa.

- I , panie, co to jest?

- Złe decyzje.

  • Decyzje podlegają kumulacji.

W większości sytuacji jesteśmy przyzwyczajeni do robienia tego, co jest przyjemne w pierwszej kolejności.

Wielu ludzi lubi słodycze, fastfoody, palenie tytoniu. Wszystko to krótkotrwale poprawia samopoczucie. Jednak  na dłuższą metę jest to złe i szkodliwe. Natychmiastowe nagradzanie się jest bardzo powszechne, a jego dominujące efekty uboczne to np. długi i otyłość.

Przy podejmowaniu decyzji zastanów się jakie to będzie miało znaczenie i skutki jeśli chodzi o to, jak będzie wyglądało  twoje życie w dłuższej perspektywie.

Teraz możesz jeść hamburgery i nic Ci nie będzie, jeść słodycze i czuć się świetnie, palić papierosy i dalej mieć rewelacyjną kondycję. Jak łatwo jest powiedzieć, ach to tylko jeden papieros, potrzebuję tego teraz, dzięki temu się relaksuję. Moi znajomi palą więcej. Niedługo rzucę.

Zobacz siebie za 20 lat, kiedy doktor powie, że zostało ci tylko 6 miesięcy życia. Kiedy każdy oddech będzie wywoływał ból, oraz kaszel i to niestety z czerwoną substancją, która powinna krążyć w żyłach.

To może być skumulowany efekt decyzji podejmowanych przez Ciebie w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Podobnie jest z bogactwem czy zdrowiem, powstaje w ten sam sposób. Zdrowie i bogactwo wymagają dyscypliny, poświęcenia, uporu, oddania się i odkładania gratyfikacji. Procesy są identyczne. Wszystko to efekt skumulowanych decyzji podejmowanych dzień po dniu przez wiele lat.

To czego potrzebujesz to zmiana myślenia z krótkoterminowego (natychmiastowa gratyfikacja) na długofalowy(opóźniona gratyfikacja). Jest to jedyna z najważniejszych  rzeczy, którą powinieneś wziąć pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji.

  • Weź odpowiedzialność

Dodatkowo aby ułatwić sobie proces podejmowania decyzji. Weź za nie pełną odpowiedzialność.

Kiedy bierzemy odpowiedzialności za własne decyzje otrzymujemy wiele rzeczy w zamian. Uodpornienie się na bycie ofiarą następuje, gdy jesteś odpowiedzialny za wszystkie Twoje działania i wszelkie negatywne konsekwencje tych działań.

Większość złych sytuacji jest konsekwencją złych wyborów. Przyznawaj się do nich, a będziesz sprawował kontrole nad własnym  życiem. Kiedy jesteś właścicielem własnych decyzji, porażka nie staje się oznaką bycia ofiarą, tylko mądrością.

Jesteś przygotowany na konsekwencje, podjętych decyzji. Inne osoby szanują cię. Twoje poczucie wartości wzrasta. Jesteś wolny, aby podjąć inną decyzję w każdej chwili.

  • Przydatne cytaty

Niezdecydowanie i opóźnienia są rodzicami awarii. George Canning

Aby dostać się gdziekolwiek, a nawet żyć długo, człowiek musi zgadywać i to zgadywać dobrze, w kółko bez wystarczających danych dla logicznej odpowiedzi. Robert Heinlein

Nie pozwól nikomu decydować o twoim życiu, bo wtedy zostaniesz kimś, kim nie powinnaś być. Będziesz nikim. Będziesz człowiekiem na zawsze skłóconym z życiem.  Margaret Starks

Problemem po prostu, jest to, że nie możemy wybrać wszystkiego jednocześnie. Więc żyjemy w niebezpieczeństwie i paraliżu niezdecydowania, przerażeni, że każdy wybór może być złym wyborem. Elizabeth Gilbert

Nie jest trudno podejmować decyzje, gdy wiesz, jakie są Twoje wartości. Roy Disney

Możliwości tańczą z tymi, którzy są już na parkiecie. H. Jackson Brown Jr

Płacz jest w porządku, jeśli trwa. Ale prędzej czy później musisz przestać, a następnie trzeba jeszcze zdecydować, co zrobić dalej.  C.S. Lewis

Czekanie boli. Wybaczanie też boli. Ale nie wiedząc, jaką decyzję mamy podjąć może być czasami bardzo bolesne. José N. Harris

Najtrudniejszą rzeczą w  drodze nie podjętej decyzji jest to, że nigdy nie wiesz, gdzie to mogło cię doprowadzić. Lisa Wingate

To nie jest trudne, aby zdecydować, jak chcesz, aby Twoje życie wyglądało. Trudne jest dowiedzieć się, z czego jesteś w stanie zrezygnować, aby robić rzeczy na których naprawdę ci zależy. Shauna Niequist

Wiedz, że nie ma „dobrych” lub „złych” decyzji. Każda decyzja jest lepsza niż niezdecydowanie. Deidre Americo

Zawsze wybieraj to co trochę cię przeraża. Status quo, droga najmniejszego oporu, codzienna rutyna – to wszystko jest łatwe. Każdy może temu sprostać. Decyzje trudne, to te które są wyzwaniami, te które pchają cię naprzód, sprawiają, że ewoluujesz, uczysz się i rozwijasz, to właśnie te, których trochę zawsze się obawiasz.  Jeff Atwood

Wszyscy mamy wolność wyboru, ale nigdy nie będziemy mieć swobody konsekwencji.  Wybierz mądrze. Anonim

Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji.  Tony Robbins.

Nie trzeba dużo siły, by robić pewne rzeczy , ale to wymaga dużo siły, aby zdecydować, co robić. Elbert Hubbard

Jeśli zawsze podejmujesz bezpieczną decyzję. Taką jak większość ludzi, będziesz taki sam, jak większość ludzi. Paul Arden

Przykro mi, że moje decyzje nie spotkały się z Państwa aprobatą, ale mimo to, są to moje decyzje, a konsekwencje są również moje.  Rachel Caine

Zadaj sobie dwa pytania: Czy to dobry wybór dla mnie? Czy to dobry wybór dla mojej rodziny? Następnie słuchaj tego,  co mówi twoje serce.  Andrew J. Kelley

Weź dwa kawałki papieru i zapisz swoje opcje na każdym. Umieść je w kapeluszu, zamknij oczy  i wybierz jedną. Jeśli czujesz się rozczarowany z wyniku, to wiesz, że to była zła decyzja. Dina Agnessi-Lorenzetti

 

Źródło: http://bylemniesmialy.pl/jak-podjac-wazna-decyzje/