Login lub e-mail Hasło   

Dieta w ciąży dla otyłych

Otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia każdego człowieka – w dowolnym wieku i w różnych okolicznościach życiowych, a zatem i w przypadku kobiety w ciąży jest to sytuacja trudna.
Wyświetlenia: 4.726 Zamieszczono 02/02/2015

Przyszła mama, która boryka się z problemem zbyt dużej masy ciała, powinna być przygotowana na to, że jej dieta podczas ciąży będzie nieco inna niż w przypadku ciężarnych, których waga jest prawidłowa…

Prawidłowy przyrost masy ciała kobiety w czasie ciąży to najczęściej kilkanaście kilogramów. W przypadku kobiet otyłych (BMI powyżej 29) jest to nieco mniej, bo ok. 8 do 10 kg. Dobrą praktyką byłoby, gdyby w przypadku ciąży planowanej, osoba mająca nadwagę lub stwierdzoną otyłość, postarała się zrzucić choć trochę na wadze. Warto uświadomić sobie, że zbędne kilogramy powodują różnego rodzaju zagrożenia dla zdrowia matki, a także dla przebiegu samej ciąży. Otyłym paniom trudniej znosi się ten czas. Nie jest łatwo się poruszać, gimnastykować, spacerować czy nawet wykonywać codzienne podstawowe czynności związane choćby z higieną. Otyła ciężarna męczy się znacznie szybciej. Bardziej niż inne kobiety w ciąży narażona jest również na przykład na wystąpienie nadciśnienia czy tzw. ciążową cukrzycę. Z tych wszystkich powodów zaplanowanie i utrzymanie odpowiedniej diety w ciąży jest niezwykle istotne.

Zdrowa dieta w ciąży

Zdrowa dieta w ciąży to między innymi trzymanie się pewnej zdrowej zasady – jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Sprawdza się to oczywiście również w przypadku otyłych ciężarnych. Inne ogólne reguły też mają tu zastosowanie…

  • Bezwzględnie odstawiamy alkohol i inne używki.
  • Dostarczamy organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych.
  • Wprowadzamy dietę zbilansowaną.

Ostatni z wyżej wymienionych punktów oznacza, że w codziennym jadłospisie kobiety w ciąży obowiązkowo powinny znaleźć się pewne produkty…

  • Owoce i / lub warzywa niepoddane obróbce.
  • Produkty pełnoziarniste (np. brązowy ryż).
  • Mleko oraz przetwory mleczne.
  • Mięso i ryby (ale NIE surowe).
  • Oliwa, orzechy, rośliny strączkowe.

Chodzi o to, aby zarówno organizm mamy, jak i dziecka otrzymywał to, czego akurat w danym okresie potrzebuje, a potrzeba wielu elementów… Rozwijający się płód ma na przykład ogromne zapotrzebowanie między innymi na białko i wapń, a „nadwyrężony” nieco organizm kobiety musi otrzymać więcej niż zwykle witamin. Lekarz prowadzący ciążę dba o to, aplikując odpowiednie suplementy, kwas foliowy etc. ale warto także poradzić się dietetyka, jeśli samodzielnie nie potrafimy zbilansować swojej diety w ciąży. To podwójnie ważne w przypadku otyłości. Tu nie tylko musimy zadbać o dostarczanie właściwych składników, ale jeszcze pilnować wagi, czyli kaloryczności, a głodzenie się i inne „klasyczne” diety odchudzające nie wchodzą w ogóle w grę w przypadku kobiety ciężarnej.

Właściwa dieta w ciąży dla otyłych

Zazwyczaj w przypadku otyłej kobiety w ciąży poleca się standardową dietę cukrzycową wzbogaconą o indywidualne zalecenia specjalisty. Poza wspominanymi już wcześniej zasadami wprowadza się jeszcze kilka dodatkowych. Ważne jest na przykład spożywanie niewielkich, ale stosunkowo częstych posiłków. Przyszła mama, inaczej niż wszyscy, może nawet zjeść kolację późnym wieczorem czy pół godziny przed snem, aby nie wydłużać zbytnio przerwy pomiędzy posiłkami. Najważniejszym celem diety jest to, aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy ciążowej i nie zwiększać masy ciała bardziej niż to konieczne. Jeśli to się udaje, nie ma powodów do obaw o zdrowie dziecka i jego mamy.

Na pocieszenie…

Na pocieszenie dla pań otyłych, które planują ciążę lub już spodziewają się dziecka, warto powiedzieć, że otyłość, pomimo wielu generowanych przez nią zagrożeń, ma w niektórych sytuacjach także swoje dobre strony. Okazuje się na przykład, że ciężarne z nadwagą zwykle – w przeciwieństwie do mam szczupłych - nie odczuwają porannych nudności na początku ciąży i – jak wynika ze statystyk – są mniej narażone na wczesne poronienia oraz przedwczesne porody.

 

Więcej na temat diety dla mam znajdziesz na : http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/dieta-w-ciazy.html

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1541
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2703
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3205
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1294
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1067
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2043
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2108
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3519
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 512
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2533
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 858
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2110
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska