Login lub e-mail Hasło   

Kościół niepoprawny

Pierwotne chrześcijaństwo było prostsze, głębsze i bardziej praktyczne. Nie było obwarowane instytucjonalizmem, strukturami i władzą. Zapragnęliśmy być częścią takiego kościoła.
Wyświetlenia: 3.012 Zamieszczono 04/02/2015

Niereligijna chrześcijanka

Agata nigdy nie była osobą religijną. Nie lubiła chodzić do kościoła. Nie lubiła obrzędów, ceremonii, ani świąt. Odrzucała ją sentymentalna otoczka religino-ludowo-patriotyczna, która wypełnia większość polskich świątyń, a jednak wierzy w Boga i jest Mu wierna jak mało kto. Przytrafia się jej obudzić w nocy i płakać ze wzruszenia, że On jest taki dobry. Po prostu ona i On, bez żadnych pośredników czy emocjonalnych wspomagaczy. Mówi, że jest z Nim w bliskim związku.

Prosty Kościół

Otwierając Ewangelię na już pierwszy rzut oka rzuca się fakt, że pierwotne chrześcijaństwo było jakieś inne od obecnego. Prostsze, głębsze i bardziej praktyczne. Nie obwarowane instytucjonalizmem, strukturami i władzą. Jezus nauczał ludzi i uzdrawiał ich, a oni lgnęli do Niego jak pszczoły do miodu. Otrzymywali od niego naukę, pokarm, zdrowie, pocieszenie, zachętę i nadzieję. Na tym polegał Kościół, który założył. Potem coś się zmieniło. Kościół zaczął się kojarzyć przede wszystkim z potężnymi budynkami, odświętnymi szatami i polityką.

Od pewnego czasu z Agatą mieliśmy pragnienie, aby znajdować się w Kościele jaki założył Jezus. Być tam, gdzie są ludzie i pomagać im tak, jak pomagał On. Zainspirowani działaniami Artura Pawłowskiego z Calgary w Kanadzie i Pawła Bukały w Warszawie stworzyliśmy Kościół Uliczny w Gdańsku. Udało się!

W każdy wtorek o 17.00 spotykamy się na Targu Węglowym na Gdańskiej Starówce. Stawiamy mikrofon, rozstawiamy stoły z jedzeniem i Bibliami. Wkrótce pojawia się wielu ludzi. Opowiadamy im historie, słuchamy ich historii. Przytulamy ich. Modlimy się za nimi. Ocieramy im łzy. Dajemy im kurtki, skarpety i szaliki. Czasami znajdujemy pracę i dach nad głową, bo wielu tych, którzy przychodzą to osoby bezdomne.

Zagubione dzieci Boga

Pan Andrzej po modlitwie, w której oddał życie Bogu, powiedział: „Dajcie mi czyste ubrania, bo te, które mam na sobie śmierdzą i nie mogę tego znieść”.

Pan Jurek oddał życie Bogu. Znaleźliśmy mu pracę. Wynajął sobie pokój. Od kilku tygodni nie jest bezdomnym.

Pan Piotr na ostatnim spotkaniu przywitał nas słowami: „Dzięki wam przestałem pić, mam pracę i dach nad głową. Dziękuję Wam!”.

Pan Waldek ledwo co przyszedł o kulach. Po modlitwie pewnym krokiem odszedł w kierunku przejścia podziemnego, trzymając kule w prawej ręce.

Ludzie dobrej woli

Użyłem słowa NAS, bo jest nas więcej. Zaczynaliśmy w 15 osób. Na ostatnie spotkanie przyszło aż 60 wolontariuszy. Są to osoby z różnych kościołów i grup, zarówno protestanckich jak i katolickich. Przychodzą, bo czują, że przynależność do zwykłego kościoła to stanowczo za mało. Ktoś jednak powiedział, że Kościół Uliczny ma jeden negatywny skutek uboczny - tradycyjny kościół staje się nudny.

Działamy od września 2014. W tym czasie rozdaliśmy ponad 2,5 tysiąca posiłków. Nasze spotkania odwiedziło blisko 4 tysiące ludzi. Kilka osób, przechodzących obok było pod takim wrażeniem, że otworzyły portmonetki i dały na cel naszej misji wszystkie pieniądze jakie posiadały. Jeszcze nigdy nie prosiliśmy nikogo o pieniądze, a napływa ich wystarczająco dużo, aby zaspokoić wszystkie bieżące potrzeby. Zgłosiła się do nas pięciogwiazdkowa restauracja, która zaoferowała, że może urządzić wigilię dla 100 naszych bezdomnych. Wigilia odbyła się. Wszyscy dodatkowo otrzymali prezenty.

Nie zawsze jest lekko i przyjemnie. Bezdomni nieładnie pachną, przeklinają, kłócą się, wyrywają sobie kanapki i ubrania, z Biblii wyrywają kartki i robią sobie skręty. Czasami przecieka dach naszego Kościoła i jest zimno. Ale ogólnie jest dobrze. W większości przychodzą jednak normalni mieszkańcy Gdańska, studenci, artyści, młodzież. Co tydzień mamy ciekawych mówców. Często są to osoby, które przypadkowo przechodzą obok, zatrzymują się i coś opowiadają. Niedawno zrobiła to żona bardzo znanego polskiego muzyka, która wykazała niezwykły talent kaznodziejski. Ostatnio zatrzymało się dwóch muzułman. Jeden był z Iranu, a drugi z Arabii Saudyjskiej. Rozmawialiśmy z nimi i modliliśmy się. Byli pod wrażeniem Boga chrześcijan. Powiedzieli, że ich Bóg nie jest taki życzliwy i łaskawy.

Nie mówimy wolontariuszom co mają robić. Mają oczy, uczy, serce. To im wystarcza, aby wiedzieć co robić. Kościół Uliczny to ruch serc. Wszyscy bardzo się lubią i są ze sobą zżyci. Kiedy jest ciemno, zimno i pada deszcz, kiedy jest -5C i pada śnieg, jesteśmy razem. To łączy. Czasami nie jest lekko, ale nikt nie zamieniłby tego miejsca na inne. Coś fajnego unosi się w powietrzu. Ludzie są mili i otwarci. Taki jest Kościół Uliczny.

Maciej Strzyżewski

Agata i Maciej Strzyżewscy są założycielami Fundacji Wszystko Jest Możliwe. Jednym z projektów Fundacji jest Kościół Uliczny w Gdańsku.  www.kosciolulicznygdansk.org   www.fwjm.org   

https://www.youtube.com/watch?v=yVX4Wn_FDk4

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1241
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1034
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1115
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 757
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 591
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1050
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 561
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 904
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  04/02/2015

Pomodlę się za Was! Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. http://eiba.pl/1c

  serpente,  04/02/2015

Macieju, jesteście z żoną ludźmi wyjątkowymi...

@serpente: Życie szybko ucieka. Trzeba robić coś sensownego.

  greenway,  06/02/2015

Aż się zrobiło cieplej na sercu. Tak powinno być, mniej ceremonii a więcej wspólnoty. Ukłony dla Ciebie i żony. :)

i o to cho ! jak czytam te jałowe dyskusje po wyjętymi z czapy artykułami o religii i Bogu, gdzie większość wrzuca wszystko do jednego gara to ogarnia mnie współczucie. Ludzie, zrozumcie, że Jezus przyszedł by walczyć z religią i legalizmem, bo one tylko oddalają ludzi od ŻYWEGO Boga ! On umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał abyśmy znów mogli mieć żywe i prawdziwe relacje z Bogiem! Kościół Boży ...  wyświetl więcej

"Powiedzieli, że ich Bóg nie jest taki życzliwy i łaskawy"
Przecież wierzą w tego samego boga.

  lewi,  14/02/2015

Jezus nie uchodził za działacza społecznego i nie zajmował się działalnością charytatywną. Jego podstawowym celem i misją było głoszenie dobrej nowiny (ewangeli) o królestwie Bożym. Natomiasz wszelkie cuda były potwierdzeniem że jest prawdziwym Mesjaszem i Synem Boga. W ten sposób pokazał że w przyszłości będzie w stanie zaspokoić wszelkie potrzeby ludzkości pod panowaniem królestwa Bożego.

@lewi: W takim razie przepraszam za to co robimy.

  Elba,  16/02/2015

Religia to narzędzie inwigilacji, ujarzmienia i łupienia ludzkości, czyli rabowania dóbr tego świata w imieniu Pana nie z tego świata. I choć brzmi to dziwnie podejrzanie, wielu się na to nabiera... ze strachu, głupoty, czy wygodnictwa.
Tak na prawdę obiektywnie patrząc to religia jest wymysłem człowieka, służącym zablokowaniu odkrycia przez ludzi czym jest ten świat, jak on działa, kim jes ...  wyświetl więcej

Prosta religia - nie daje władzy i pieniędzy. A tak od ponad 1000 lat mamy bogaty i wszechwładny kler, który pokazując krzyżyk na piersi, zabija, kradnie, cudzołoży i wmawia nam, ze to wszystko w imię BOGA.

Ten religijny,poszukujący prawdy o bogu nurt-postokroć zasługuje na uznanie niż zdemoralizowana religia katolicka,a zwłaszcza odłam polski

Witam.Bardzo dobra społczna inicjatywa.Proszę o zezwolenie na przekazanie tekstu wraz z foto do internetu.Oczywiście autor i link będzie przekazany.W wolnym czasie(mam mało)opiekuję się projektami dla blogerów,na którym blogerzy piszą i decydują o portalach(bez cenzury).Bez rejestracji.Tym razem proszę o zezwolenie dla nowyekran.info.Dodatkowo podaję konto odważnej organizacji(z artykułu):

...  wyświetl więcej

  ryh,  28/02/2015

Wzruszające:
"Pan Waldek ledwo co przyszedł o kulach. Po modlitwie pewnym krokiem odszedł w kierunku przejścia podziemnego, trzymając kule w prawej ręce."
Prawie jak w Częstochowie.
Przemawiające do wyobraźni:
"Ostatnio zatrzymało się dwóch muzułman. Jeden był z Iranu, a drugi z Arabii Saudyjskiej. Rozmawialiśmy z nimi i modliliśmy się. Byli pod wrażeniem Boga chrześcij ...  wyświetl więcej

@ryh: to ma być cynizm?? 6-cio latek wymyśliłby coś lepszego ;) Bóg obdarza tylko dobrymi rzeczami i cechami, reszta... poczytaj Biblię, bądź błogosławiony!

  ryh,  02/03/2015

@bezreligii: Myślisz że to jedynie doświadczenie życiowe?.....dzięki.
Biblię poczytałem. Wg jej mitów bóg obdarza wszystkim. Był nawet tak sprytny że stworzył Szatana, chociaż jako wszechwiedzący wiedział że tworzy swojego wroga. Trąca to masochizmem.

@ryh: hej, jak czytałeś Biblię to powinieneś wiedzieć, że bóg (tego świata) to Szatan. Jahwe jest Bogiem.najważniejsze, że masz otwarty umysł, jak będziesz czytał uważniej, zrozumiesz więcej. Nie trzeba wiele, Bóg nie mówi żebyśmy wszystko zrozumieli, On tylko mówi - ZAUFAJ MI. "kto wzywa imienia Pańskiego nie będzie zawstydzony" - poproś Go by Ci się objawił, przyjmij ofiarę Jezusa i po jednaj si ...  wyświetl więcej

Fajna inicjatywa panie Macieju:-)Ciekawy jestem jak funkcjonujecie obecnie?

To już 3,5 roku. Działa znakomicie. Dziękuję! www.kosciolulicznygdansk.orgDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska