Login lub e-mail Hasło   

Szwedzi wymieniają karty na wszczepiane czipy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://tech.wp.pl/sort,14,kat,1009539,ti(...)#opinie
Nowy porządek świata nadchodzi
Wyświetlenia: 499 Zamieszczono 06/02/2015

Chipy wszczepiane naszym zwierzętom nie są dziś niczym niezwykłym. Ale czy wszczepianie ich pracownikom nie jest przypadkiem przesadą? Zarządcy nowego biurowca w centrum Sztokholmu najwyraźniej uważają, że nie.

Felicio de Costa, właściciel jednej z wielu firm wynajmujących powierzchnie w nowo otwartym biurowcu, codziennie otwiera drzwi przykładając swoją dłoń do czytnika. Jest jedną z pierwszych osób, które postanowiły wymienić elektroniczne karty dostępu na chip RFID wielkości ziarnka ryżu. Wkrótce wszyscy pracujący w mieszczącym inkubator technologiczny biurowcu Epicenter mają mieć możliwość wszczepienia sobie podobnych. Obecnie można dzięki nim otwierać drzwi czy obsługiwać kserokopiarki, w przyszłości zakres ich funkcji ma się zwiększyć - mają na przykład pozwalać na płacenie w lokalnej stołówce.

Za proces implantacji odpowiada sztokholmska grupa bio-hackerów BioNyfiken, której przewodzi Hannes Sjöblad.

- I tak codziennie mamy kontakt z technologią. Tylko że dziś panuje w tej dziedzinie spory bałagan – mamy masę kodów, PIN-ów do zapamiętania. Czy nie byłoby łatwiej, gdybyśmy po prostu mogli przyłożyć rękę, gdzie trzeba? To bardziej intuicyjne - wyjaśnia Sjöblad. Ale ułatwianie pracownikom codziennego życia nie jest jedynym celem grupy BioNyfiken. Sjöblad, który jest przekonany, że ta technologia wejdzie z czasem do powszechnego użytku, roztacza wizje aplikacji mobilnych przyszłości, które pobierałyby dane bezpośrednio z chipów wyposażonych w sensory monitorujące nasze działania. Tłumaczy też, że grupa chce poznać możliwości, jakie dają chipy, zanim na poważnie zainteresują się nimi korporacje czy rządy:

- Chcemy zrozumieć tą technologię zanim wielkie korporacje i rządy stwierdzą, że każdy powinien mieć chip – podatkowy, Google czy Facebooka.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1174
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 731
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 608
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 768
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 436
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 830
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 729
 
Autor
wp
Dodał do zasobów: kamil30
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska