JustPaste.it

Ludziom trzeba pomagać

"Kobietom i mężczyznom, którzy nie mieli wyboru"

"Kobietom i mężczyznom, którzy nie mieli wyboru"

 

77d2e08b012f470aa61f6d3ce0c118fe.jpg

Chamberlain Diane "W słusznej sprawie", Prószyński Media, 2014

O autorce:

Diane Chamberlain, zanim zaczęła karierę pisarską była psychoterapeutką w stanie Wirginia USA. Pierwszą powieść napisała w 1989 r. a opublikowała ją w 1993.

Napisała 22 powieści, przetłumaczone na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzane.

Choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Najchętniej przebywa w domu ze swoimi trzema psami i dorosłymi wnukami.

O książce:

W latach 1929-1975 w stanie Karolina Północna (USA) legalnie wysterylizowano ponad 7 tysięcy obywateli w ramach "Programu Sterylizacji Eugenicznej". Obejmował on osoby z upośledzeniem i ograniczeniem umysłowym, przebywające w ośrodkach opiekuńczych i szkołach specjalnych, cierpiących na epilepsję oraz innych, których sterylizacji wymagało dobro publiczne.

Na przykładzie losów dwóch sióstr Mary Elli i Ivy żyjących z zasiłków pomocy społecznej, mieszkających w nędznych warunkach ze schorowaną babką i nieślubnym, niepełnosprawnym umysłowo dzieckiem Mary autorka przedstawia czytelnikom powyższy problem.

Akcja toczy się w 1960 roku a historia jest przedstawiana naprzemiennie punktu widzenia Jane i  Ivy.

Czarnym charakterem są tu władze i ustawa, zaś pozytywną postacią młoda pracownica opieki społecznej Jane.

Jej przełożona Charlotte doprowadziła do sterylizacji wielu podopiecznych, w tym opóźnioną w rozwoju Mary Ellę. Przeprowadzono także test na inteligencję Ivy i zakwalifikowano ją na podobny zabieg.

Jane poznaje środowisko pracowników farmy uprawiającej tytoń do których należą obie siostry. Jest zszokowana i warunkami ich życia, i bezdusznością swoich przełożonych. Słusznie przekonana, że środowisko w jakim żyją determinują złe wyniki testu na inteligencję pomaga Ivy uniknąć losu siostry.

W tle mamy małżeńskie nieporozumienia Jane i jej świeżo poślubionego męża, który oczekuje, że żona będzie zajmować się tylko domem i dziećmi oraz panujący na południu Stanów rasizm.

Drugim, równie ważnym oprócz sterylizacji, tematem poruszanym przez autorkę jest sprawa pomocy jaką państwo powinno objąć  osoby chore, niepełnosprawne umysłowo czy tylko niezaradne życiowo lub na tyle roszczeniowe, że nie potrafią dać sobie rady z problemami życia codziennego.

Wadą tej książki jest czarno - biały i uproszczony sposób przedstawienia obu tematów