Login lub e-mail Hasło   

Dobre buty to podstawa zdrowia

Bezpieczne uprawianie sportu to ważny aspekt zdrowego stylu życia, wymagający, między innymi, odpowiedniej odzieży i obuwia. Warto zatem poznać nowości w tej dziedzinie.
Wyświetlenia: 552 Zamieszczono 09/02/2015

O tym, że aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na ciało i umysł wiedzieli już starożytni Rzymianie. Jak pisał rzymski poeta Juwenalis, Mens sana in corpore sano, czyli W  zdrowym ciele zdrowy duch. Co  do słuszności tej maksymy nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Liczba osób aktywnie uprawiających sport na co dzień stale rośnie i coraz większą uwagę przywiązuje się do wyboru odpowiedniej odzieży i  obuwia sportowego. Muszą one spełniać wygórowane oczekiwania nie  tylko zawodowych sportowców, ale  również amatorów. Ubrania i buty do wszystkich dyscyplin sportowych powinny zapewniać komfort, swobodę ruchów i modny wygląd w każdych warunkach, nawet najbardziej ekstremalnych.

Spełnienie tych wymagań to jednak za mało. Strój sportowy musi gwarantować również bezpieczeństwo podczas ćwiczeń fizycznych, czyli inaczej mówiąc, do  maksimum zapobiegać sytuacjom, w których wysiłek fizyczny może mieć niekorzystny wpływ na  zdrowie. Każda dyscyplina ma swoją specyfikę i  wymaga pracy innych partii mięśni. Nieodpowiednie dla danego sportu buty mogą przyczynić się  do  powstania mikro urazów i kontuzji. Z kolei źle dobrany do warunków strój sportowy może spowodować nadmierne przegrzanie organizmu, a następnie zbyt gwałtowne ochłodzenie, co ma negatywnie skutki zdrowotne. Aby uprawianie sportu było nie tylko przyjemne, ale również zdrowe, firmy produkujące odzież i obuwie sportowe wprowadzają na rynek coraz doskonalsze produkty, wykorzystując najnowsze badania z zakresu medycyny sportowej oraz  zaawansowane technologie.

Jednym ze światowych liderów w tej dziedzinie jest istniejąca od 1949 roku japońska firma Asics. Kihachiro Onitsuka, założyciel firmy, wybrał jej obecną nazwę w nazwę 1977 roku, tworząc skrót od  wariantu cytowanego już aforyzmu – Anima sana in  corpore sano. Było to wyrazem jego przekonania, że uprawianie sportu jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i czerpanie radości z życia. Tej filozofii zarząd firmy pozostaje wierny do dziś, stawiając sobie za cel zdobycie miana najlepszej marki w opinii entuzjastów sportu na całym świecie. Firma, która zaczynała od  produkcji trampek i początkowo zatrudniała czterech pracowników, obecnie jest jednym z  najbardziej renomowanych producentów obuwia sportowego. W dowód uznania jej zasług dla  światowego sportu, nazwa Asics Corporation została w 1993 roku wyryta na kamieniu węgielnym Muzeum Olimpijskiego w   Lozannie.

Od początku swojego istnienia firma wprowadza nowatorskie rozwiązania eliminujące skutki niekorzystnych dla zdrowia czynników występujących podczas uprawiania sportu. Warto wspomnieć chociażby buty Magic Runner do biegów maratońskich, wypuszczonych przez Asics w  1959 roku. Wcześniej wszyscy maratończycy mieli na  stopach pęcherze i  było to traktowane jako coś  naturalnego. Kihachiro Onitsuka postawił sobie za cel wyprodukowanie butów, które nie będą powodowały powstawania pęcherzy. Ponieważ pojawiały się one wskutek ciepła generowanego przez tarcie pomiędzy stopą a podłożem, Onitsuka poszukiwał sposobu jego odprowadzania. Zainspirowany systemami chłodzenia silników w przemyśle motoryzacyjnym, wprowadził system wentylacji umożliwiający cyrkulację powietrza wewnątrz buta. Przez otwory umieszczone w różnych miejscach buta ciepło jest pompowane na zewnątrz, kiedy stopa biegacza uderza o podłoże. Dzięki temu, pojawianie się pęcherzy jest ograniczone do minimum.

Inne osiągnięcie marki Asics to produkowane od dwudziestu lat i nieustannie doskonalone buty biegowe Gel-Kayano. W najnowszym modelu, oznaczonym numerem 20, zastosowano między innymi technologię FluidRide, zapewniającą lekkość i amortyzację. Z  kolei technologia FluidFit, wykorzystująca rozciągliwą siateczkę w cholewce buta, zapewnia idealne dopasowanie do stopy. Technologia Plus3 w modelu Gel-Kayano 20 dla kobiet to dodatkowe 3 mm warstwy w podeszwie środkowej, zmniejszające napięcie ścięgna Achillesa.

Innowacje technologiczne wprowadzane przez Asics w produkcji butów i odzieży sportowej to efekt badań naukowych prowadzonych w Instytucie Badań Sportowych, założonym przez firmę w roku 1993 w Kobe. Jest to miejsce, w którym naukowcy, sportowcy i trenerzy pracują razem, aby umożliwić zawodowcom i amatorom osiąganie jak najlepszych wyników. Ponad 200 pracowników instytutu, wyposażonych w kamery, sprzęt pomiarowy i  specjalistyczne oprogramowanie komputerowe studiuje i  analizuje ruchy ludzkiego ciała. Ich odkrycia są wykorzystywane do opracowania nowych materiałów i produktów. To  właśnie tam testowane są buty z najbardziej zaawansowanymi systemami amortyzacji i  odzież wodoodporna.

Od 2008 roku firma ta japońska firma jest obecna w Polsce, a jej produkty zdobyły uznanie entuzjastów różnych dyscyplin sportowych. Odzież i obuwie sportowe Asics są do nabycia w  wielu sklepach sportowych, także przez Internet. Z ofertą marki można się zapoznać między innymi na  http://www.intomoda.pl.

Podobne artykuły


149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81641
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15428
42
komentarze: 24 | wyświetlenia: 6323
41
komentarze: 140 | wyświetlenia: 6081
32
komentarze: 74 | wyświetlenia: 2162
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2783
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3860
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 3251
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4458
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5113
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3567
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2823
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5863
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska