Login lub e-mail Hasło   

Źródła trudności z promocją i jak się ich pozbyć

Co łączy świąteczne opakowanie tabliczki czekolady i ulotkę reklamową? Całkiem sporo, przede wszystkim czasowe ograniczenia w dystrybucji. A jak sobie z nimi poradzić?
Wyświetlenia: 674 Zamieszczono 11/02/2015

Trudności z promocją

Co łączy świąteczne opakowanie tabliczki czekolady i ulotkę reklamową? Wbrew pozorom całkiem sporo, a przede wszystkim… pewne czasowe ograniczenia w dystrybucji.


Tempus fugit

Zarówno jeden, jak i drugi produkt w rzeczywistości łączy konieczność terminowego rozprowadzenia. Dla świątecznego opakowania czekolady terminu tego nie stanowi jedynie data terminu przydatności do spożycia, ale przede wszystkim koniec okresu świątecznego, natomiast w przypadku ulotki byłaby to data rozpoczęcia kampanii promocyjnej. Jednak to właśnie materiały promocyjne, tzw. POS[1], są o wiele trudniejsze w zarządzaniu, ponieważ nastręczają one dodatkowe trudności w zakresie logistyki magazynowej i transportowej.

Przede wszystkim w ramach jednej kampanii do tego samego magazynu trafiają różne typy materiałów, jak choćby wspomniane już ulotki, ale nie tylko. Mogą to być również breloczki, długopisy, standy reklamowe, gazetki reklamowe, nawet oświetlenie. Co więcej, zdecydowana większość z nich nie posiada kodu kreskowego, co utrudnia zarządzanie przepływem w łańcuchu dostaw.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że materiały POS nie są typowym produktem – nie przeznacza się ich do sprzedaży detalicznej. Często z terenu całego kraju spływają zamówienia wcale nie na ilości hurtowe, ale pojedyncze sztuki, więc rotacja materiałów POS jest nieregularna. A przecież wszystkie działania zarządzania logistycznego muszą być idealnie zsynchronizowane w czasie.

Dawid kontra Goliat

Teraz wystarczy sobie wyobrazić, że firma, której dotyczą materiały POS, samodzielnie próbuje zorganizować taką logistykę. Byłoby to niezwykle trudne, czasochłonne i przede wszystkim… niepotrzebne, ponieważ na rynku istnieją firmy zajmujące się outsourcingiem usług logistycznych, które zapewnią obsługę na należytym poziomie.

Jak same twierdzą, „(…) nasz proces, technologia i  know-how znacząco redukują całkowity koszt dystrybucji opartej na bezpośrednich dostawach przesyłek o małych gabarytach, składających się z wielu elementów, do licznych punktów odbioru, we właściwym miejscu i czasie”[2]. Dlatego jednym z ich głównych zalet jest skuteczność przy niskich kosztach.

A jednak się da

Trudności w prowadzeniu logistyki materiałów POS nie są nie do przezwyciężenia. Firmy zajmujące się tą branżą są nieliczne, ale wysoko wyspecjalizowane. Posiadają profesjonalne narzędzia logistyczne w postaci choćby systemów WMS, czyli magazynowych systemów informatycznych[3], pozwalających na zarządzanie ruchem produktów w magazynach. Wykorzystują też systemy do obsługi zleceń online, pozwalające klientowi na szybkie i łatwe zamawianie materiałów, nawet z urządzeń przenośnych.

Choć nieduże przedsiębiorstwo o małym zasięgu raczej poradzi sobie na szczeblu lokalnym zarządzaniem materiałami POS, w przypadku szeroko zakrojonych akcji o zasięgu krajowym warto zdać się na doświadczonego operatora logistycznego, który jest w stanie obsłużyć rozbudowaną sieć przedstawicielstw handlowych. Usługi takiej firmy obejmą pełen zakres działań dotyczących przyjmowania, przechowywania, konfekcjonowania, przemieszczania, kontroli, ochrony towaru oraz właściwego transportu.

Jeżeli więc prowadzisz firmę i zastanawiasz się, jak rozegrać swoją zbliżającą się akcję promocyjną, rozważ możliwość udania się do specjalistów, którzy sprawią, że pozbędziesz się kłopotów.

[1]Źródło: http://slownik.intensys.pl/definicja/59/pos/

[2]Cytat zaczerpnięty ze strony przykładowej firmy zajmującej się POSM. Źródło: http://www.xbsgroup.pl/nasze-uslugi

[3]Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Magazynowy_system_informatyczny

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2551
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 75076
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648745
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15381
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21812
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40738
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17631
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13285
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53548
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22960
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18381
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23578
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska