JustPaste.it

Snowboard – pasja dla aktywnych

Snowboarding to sport, który może dostarczyć mnóstwo radości. Endorfiny uwalniające się w ciele, biorą się nie tylko z satysfakcji...

Snowboarding to sport, który może dostarczyć mnóstwo radości. Endorfiny uwalniające się w ciele, biorą się nie tylko z satysfakcji...

 

...płynącej ze swobodnego zjazdu ze stoku, ale także z udanego pokonania ograniczeń własnego ciała. Jednak w każdym sporcie, na sukces trzeba wcześniej zapracować, czyli po prostu zacząć jeździć. Opanowanie podstaw snowboardingu może co prawda okazać się trudne i czeka cię pewnie kilka bolesnych upadków, ale gdy już poczujesz się w miarę pewnie na desce, szybko zaczniesz robić postępy, pod warunkiem, że nie zabraknie ci wytrwałości.

Przede wszystkim spróbuj ustalić odpowiednią wielkości deski a potem dostosować jej rodzaj do swojego stylu jazdy. W wypadku gdy wypożyczasz, albo kupujesz deskę, pamiętaj, by poradzić się sprzedawcy odnośnie długości dobrej dla ciebie. Początkujący zazwyczaj zaopatrują się w deski mniejszych rozmiarów, bo to pomoże im później kontrolować deskę i sprawi, że proces nauki trików będzie łatwiejszy. Na wielkość snowboardu ma wpływ nie tylko wzrost ridera, ale także indywidualna waga. Deski przeznaczone są do uprawiania różnych stylów: freestyle, all mountain, park/pipe, jib, free ride czy powder. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze snowboardem zazwyczaj wybierają freestyle albo all mountain. Te deski są uniwersalne i z pewnością nie pożałujesz tej decyzji.


Jeśli jesteś już właścicielem deski, czas ustalić, która noga będzie z przodu podczas jazdy. W tym wypadku nie ma zbyt wielu możliwości – riderzy mogą być ”goofy” (prawa stopa z przodu), albo regular (lewa stopa z przodu). Gdy masz wątpliwości, która noga jest u ciebie dominująca, wypróbuj sztuczki: poproś kogoś zaprzyjaźnionego, żeby lekko popchnął cię w plecy. Ta noga, którą się podeprzesz, żeby nie stracić równowagi, prowadzi z przodu deski.

Jazda wyciągiem też może okazać się problematyczna dla niedoświadczonych riderów. Jeśli już masz deskę na nogach, postaraj się skierować ją przodem do jadącego krzesełka. Musisz czuć, że jesteś gotów wsiąść na krzesełko, gdy tylko podjedzie. Jeśli jednak masz wątpliwości czy dasz radę, powiedz osobie zarządzającej wyciągiem, aby zwolniła prędkość urządzenia, lub wręcz zupełnie zatrzymała krzesełka. Podczas jazdy, możesz użyć pasów, w celu zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że podpórki na nogi są z reguły tak skonstruowane, by zagwarantować komfort przejazdu narciarzom, co osobie wyposażonej w snowboard, może wydać się niewygodnie.

Zejście z wyciągu może też okazać się problematyczne, zwłaszcza jeśli jesteś amatorem. W tym wypadku, widząc stację końcową, przygotuj swoją deskę w pozycji przodem. Spuść nogi w dół i pozwól jej ślizgać się po ziemi. Kiedy wyciąg zwolni, powoli wstań z krzesełka i (tak szybko jak to możliwe), zjedź na lewą lub prawą stronę wyciągu, nie blokując w ten sposób innych wysiadających. Może się zdarzyć, że się wywrócisz, albo ktoś z tyłu najedzie na ciebie. Nie panikuj, tylko krzyknij do osoby która zajmuję się wyciągiem, aby zwolniła trochę prędkość.

Nauczyć się zatrzymywać, to bardzo ważne. Hamowanie powinno być dynamiczne, ale nie za bardzo, żeby nie pozbawiać się kontroli nad deską. Gdy będziesz gotów, by zjechać, wybierz sobie przezornie niezbyt stromą górkę. Następnie ustaw deskę prostopadle do kierunku jazdy. To jest właśnie sposób na zatrzymanie. Jeśli przeniesiesz ciężar ciała na przednią stopę, zaczniesz powoli się obracać i pojedziesz w dół. Spróbuj teraz przenieść ciężar ciała na tylną stopę , a znów staniesz w miejscu. Takie ćwiczenie powtórz kilka razy; potem próbuj swych sił przy trochę większych prędkościach i wysokościach.

Kiedy już opanujesz zatrzymywanie, czeka cię jeszcze nauka prostego zjazdu i skręty. Pamiętaj o pozycji – ugnij lekko kolana, opuść ramiona i suń w najlepsze! Jedno jest pewne, jeśli już przyswoisz podstawy jazdy na snowboardzie, reszta nauki pójdzie ci, nomen omen, z górki!  

 

Na snowboard zaprasza EH: http://www.ehschool.pl/index.php?page=snowboard