Login lub e-mail Hasło   

Tabletki czy proszek - która forma suplementacji da najlepsze efekty?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.zdrowysklep.net/pl/n/9
Nieodzownym elementem życia człowieka jest z pewnością właściwa dieta. Prawidłowo skomponowany plan żywieniowy nie może się również obejść bez suplementów.
Wyświetlenia: 692 Zamieszczono 13/02/2015

Tabletki czy proszek - która forma suplementacji da najlepsze efekty?

Nieodzownym elementem życia człowieka jest z pewnością właściwa dieta. Prawidłowo skomponowany plan żywieniowy nie może się również obejść bez suplementów. Są to środki, których fundamentalnym zadaniem jest uzupełnienie niedoboru określonych witamin, składników mineralnych bądź też innych substancji o charakterze spożywczym. Skoro wiemy już, że suplementacja jest potrzebna, to teraz warto zastanowić się nad formą jej przyjmowania.

Inne a jednak takie same

Najczęściej do wyboru mamy suplementy diety w dwojakiej postaci, a mianowicie w formie proszku lub tabletek. Za chwilę zajmiemy się różnicami między nimi, niemniej jednak w pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że specyfiki te są w gruncie rzeczy takie same. Jak to możliwe? Otóż zarówno w tabletkach, jak i w proszku zawartość i jakość poszczególnych składników jest identyczna. Oczywiście mamy na myśli środki kupowane od znanych i sprawdzonych producentów. Specyfiki nieznanego pochodzenia mogą być nie tylko bezwartościowe, ale nawet szkodliwe. Reasumując firma A sprzedająca suplementy w formie pastylek oraz firma B, oferująca produkty pod postacią proszku, proponują nam preparaty identyczne pod względem składu. Wynikiem tego będzie takie samo działanie obu specyfików na nasz organizm. Stwierdzenia w stylu „jedyny taki preparat na rynku” czy „preparat gwarantujący najwyższą skuteczność” to nic innego jak efekt pracy speców od marketingu.

Tabletki czy proszek?

Skoro wiemy, że działanie preparatów jest identyczne, to czas najwyższy wskazać różnice oraz zwycięzcę pojedynku Tabletki vs. Proszek.

W pierwszej kolejności warto poruszyć dosyć istotną kwestię, która przemawia na korzyść suplementów w proszku. Otóż kupując proszek otrzymujemy czystą substancję. W przypadku tabletek nie jest to takie oczywiste. Jak wiemy pastylki posiadają jeszcze specjalną otoczkę, która ułatwia połykanie i rozpuszcza się dopiero w żołądku.

Kolejną kwestią jest wchłanianie poszczególnych form preparatu przez nasz organizm. W tym przypadku również szala zwycięstwa, chociaż nieznacznie, przechyla się na stronę proszku. Jest to szczególnie widoczne w przypadku niektórych substancji wykazujących słabą rozpuszczalność. Należą do nich m. in. aminokwasy rozgałęzione. Suplementy w proszku zawierają najczęściej dodatek lecytyny, która ułatwia rozpuszczanie składników aktywnych, a tym samym także ich wchłanianie.

Nie bez znaczenia jest także cena poszczególnych preparatów. Pamiętajmy oczywiście, aby porównywać suplementy podobnej jakości. Bez wątpienia można znaleźć tańszy preparat, ale nie zawsze niska cena będzie szła w parze z wysoką jakością. Biorąc jednak pod uwagę suplementy z tej samej „półki” należy stwierdzić, że różnica w cenie przemawia za wyborem proszku. Dysonans cenowy nie jest duży, ale w perspektywie dłuższego przyjmowania danego specyfiku może być zauważalny.

Powyższe rozważania pozwalają nam stwierdzić, że najbardziej korzystnym wyborem jest zakup suplementów w proszku. Nie oznacza to oczywiście, że tabletki są gorsze pod względem jakości. Niemniej jednak przegrywają w wymienionych wyżej punktach.

źródło - https://www.zdrowysklep.net/pl/n/9

Podobne artykuły


37
komentarze: 21 | wyświetlenia: 294210
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 186936
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 13438
24
komentarze: 30 | wyświetlenia: 11326
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 42048
12
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27100
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42483
36
komentarze: 122 | wyświetlenia: 10063
34
komentarze: 31 | wyświetlenia: 6153
31
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28165
31
komentarze: 14 | wyświetlenia: 54336
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska