JustPaste.it

Pomysł na pyszne placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane to prosta potrawa, którą można przygotować na wiele sposobów.

Placki ziemniaczane to prosta potrawa, którą można przygotować na wiele sposobów.

 

Nie sposób znaleźć informację, kto pierwszy wpadł na taki pomysł podania ziemniaka, ale wiadomo, że jest potrawą znaną w wielu częściach świata.

 

Placki są stosunkowo proste w przygotowaniu, ale jest to dość pracochłonne zajęcie.

W krajach anglosaskich znane są pod postacią Hash Browns, a w kuchni żydowskiej jak Latkas. Spotkać je możemy także w kuchni niemieckiej i u naszych wschodnich sąsiadów.

Głównym składnikiem są oczywiście ziemniaki starte na małych oczkach tarki z dodatkiem kurzych jaj i mąki pszennej. Jak przygotować ciasto do smażenia?

Kilka średniej wielkości ziemniaki ścieramy na tarce i dodajemy odpowiednią ilość mąki pszennej oraz jajka. Doprawiamy solą i pieprzem, a wyrobione ciasto jeśli jest zbyt rzadkie zagęszczamy mąką. Przygotowane ciasto smażymy na niewielkiej ilości oliwy z oliwek do momentu, gdy będą złociste i chrupiące.

Pomysłów na podanie placków ziemniaczanych jest wiele, jednak najbardziej znany to podawane z kwaśną śmietaną lub konfiturami.

Nie sposób nie wspomnieć o znakomitym Placku po węgiersku, czyli gulaszu podanym na smażonym placku ziemniaczanym. Przepis na placki do gulaszu różni się jedynie tym od tego standardowego, że dodajemy dla smaku cebulę. Węgierski pomysł na to danie to gulasz z karkówki, którą wcześniej kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni. Następnie do garnka z odrobiną oliwy wrzucamy pokrojoną cebulę oraz przeciśnięty czosnek. Po zeszkleniu się cebulki dorzucamy podsmażone mięso oraz pokrojoną w paski paprykę i poćwiartowane pomidory. Gdy pomidory puszczą wodę, całość przyprawiamy wedle uznania i dusimy pod przykryciem przez około 30 minut. W przypadku gdy gulasz jest zbyt rzadki dodajemy kilka łyżek koncentratu pomidorowego.

W czasie, gdy nasz gulasz dusi się w garnku, możemy zająć się smażeniem placków. W przeciwieństwie do standardowej postaci wspomnianej na początku artykułu, do gulaszu smażymy duże placki wielkości mniej więcej powierzchni niedużej patelni.

Przygotowany gulasz podajemy na złociście usmażonym placku, a całość możemy okrasić wedle uznania siekanym koperkiem lub natką pietruszki.

Pamiętajmy, że placki ziemniaczane bez względu na to w jakiej postaci je przyrządzimy najlepiej smakują podane od razu po usmażeniu.