JustPaste.it

Uprawnienia na wózki widłowe. Jak je zdobyć?

Aby zgodnie z prawem użytkować wózek widłowy konieczne są niezbędne uprawnienia. Jak zdobyć odpowiednie uprawnienia i jaki kurs ukończyć, aby móc pracować zgodnie z prawem?

Aby zgodnie z prawem użytkować wózek widłowy konieczne są niezbędne uprawnienia. Jak zdobyć odpowiednie uprawnienia i jaki kurs ukończyć, aby móc pracować zgodnie z prawem?

 

Uprawnienia tylko i wyłącznie na wózki widłowe silnikowe

Do obsługi wózków jezdniowych wyposażonych we własny napęd silnikowy niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Wszystkie inne wózki, napędzane siłą mięśni pracownika mogą być obsługiwane bez posiadania zezwoleń.

Wydawaniem uprawnień na urządzenia transportu bliskiego, czyli UTB, w Polsce zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego. Urząd ten zajmuje się również dozorem nad eksploatacją, tworzeniem i zatwierdzaniem programów kursów UTB. Te same funkcje pełni Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, jednak uzyskanie uprawnień za pośrednictwem tego urzędu zdarza się niestety dużo rzadziej.

 

wozek-widlowy-manitou_small.jpg

Rodzaje uprawnień na wózki widłowe

 

W naszym kraju istnieją trzy rodzaje uprawnień na wózki widłowe:

  • Imienne zezwolenie – wydawane przez zakład pracy
  • Zaświadczenie kwalifikacyjne – wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego
  • Książka operatora - wydawane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego  (bardzo rzadko)

 

Imienne zezwolenie na prowadzenie wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

 

Imienne zezwolenie wydawane jest przez zakład pracy i ważne jest tylko na terenie tego zakładu. Aby uzyskać takie zezwolenie należy przejść kurs opracowany i przekazany danemu ośrodkowi szkoleniowemu przez UDT. Kurs ten kończy się wewnętrznym egzaminem przed komisją ośrodka. Następnie ze wszystkimi dokumentami, jakie otrzymasz po ukończeniu kursu możesz udać się do pracodawcy, który wystawia imienne zezwolenie na prowadzenie wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

W przypadku, kiedy zmieniasz miejsce pracy i chcesz nadal mieć możliwość obsługi wózka widłowego, musisz przedstawić nowemu pracodawcy wszelkie zaświadczenia i świadectwo pracy z poprzedniego przedsiębiorstwa. W tym przypadku pracodawca ma prawo wystawienia imiennego zezwolenia, które uprawnia do obsługi wózka widłowego na terenie firmy.

W tym przypadku odbycie kursu nie daje samych uprawnień, ale umożliwia w łatwy sposób otrzymanie zezwolenia u pracodawcy. Informacje na temat kursu, czyli numer programu UDT, zgodnie z prawem nie mogą znajdować się na zaświadczeniach wydawanych przez pracodawcę. Jednak odnajdują one tam swoje miejsce, dzięki czemu umożliwiają łatwą identyfikację programu. Istnieje również inny sposób na rozpoznanie programu kursu, a mianowicie do każdego zaświadczenia wydawany jest odpowiedni suplement, w którym odbyty kurs opisany jest bardzo szczegółowo.

  Wszystkie kursy, które rozpisane są przez UDT posiadają odpowiednią liczbę godzin, która określona jest w godzinach lekcyjnych. Jeżeli posiadane przez Ciebie zaświadczenie posiada inną liczbę godzin niż jest przewidziana na dany typ wózka, nie możesz otrzymać imiennego zezwolenia. Ścieżka ta okaże się przed Tobą zamknięta.

  Ponadto, program kursu, w wielu przypadkach, zawiera również etap na temat bezpiecznej wymiany butli gazu LPG, którym zasilana jest część wózków widłowych.

 

Zaświadczenie kwalifikacyjne

 

Zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane jest przez Urząd Dozoru Technicznego i w przeciwieństwie do imiennego zezwolenia uprawnia do prowadzenia wózka widłowego na terenie całego kraju, dodatkowo dokument ten ważny jest bezterminowo.

W tym przypadku program opracowuje ośrodek szkoleniowy, który przed rozpoczęciem szkolenia musi zostać zatwierdzony przez UDT. Program opracowany przez ośrodek musi spełniać minimalne wymagania dotyczące programów szkoleniowych. Program szkoleń nie może być krótszy niż 35 godzin i może dotyczyć jednej z kategorii określonych jako UTB.

W tym przypadku kurs kończy się egzaminem zewnętrznym przeprowadzonym przez egzaminatora z Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części pisemnej i praktycznej. Po zdaniu egzaminu otrzymasz zaświadczenie kwalifikacyjne, które uprawnia do obsługi wybranego wózka widłowego.

 

Zdobądź uprawnienia na wózek widłowy już dziś!

Wybór odpowiedniej ścieżki pozyskania uprawnień na wózek widłowy zależy, przede wszystkim, od Ciebie. Pamiętaj jednak, że każda z dróg niesie za sobą pewne możliwości i ograniczenia, dlatego przed zapisaniem się na szkolenie, przeanalizuj dokładnie wszystkie możliwości, aby wybrać najlepszą drogę pozyskania uprawnień.