Login lub e-mail Hasło   

Lekcja z natury

https://www.youtube.com/watch?v=o7k8TLx8x78
Wyświetlenia: 565 Zamieszczono 20/02/2015

"Siedząc na ławeczce w cieple i spokoju, moja edukacja i znajomość natury zaczęła się nagle i niespodziewanie.To był żuczek pełzający po ziemi, w kierunku mych nóg robił swój szlak. Jak żołnierz w marszu, napierający naprzód. Leciutko uniosłem stopę i delikatnie kopnąłem go usuwająć z drogi. Nie chcąc zabijać ale chciałem tylko usunąć go z mej drogi. A wtedy on leżał bez ruchu, zbyt przerażony by wstać, przez bardzo długi czas. Jakby sparaliżowany. Moje myśli były z nim i jasno określone - on nie był martwy. Poczucie winy było przytłaczające. Co ja zrobiłem? W jakiś potworny sposób...widziałem własne życie, leżące przede mną. Ile razy ja sam byłem tak odtrącony? Ile razy pozostawiło to we mnie strach i nieufność. To poczucie strachu i obawy aby powstać. I nagle, to poczucie powiązania z tą żywą istotą. Podnosząc go, i już nie w obawie przed nieznanym, położyłem go delikatnie na liściu pobliskiego krzaku. Poczucie wzajemnego zaufania powróciło. Oddaliłem się po cichutku. I wtedy do mnie dotarło. Życie jest takie samo. Potrzebny jest nam ktoś, żeby się nami zaopiekować. Ktoś, kto podnosi nas z powrotem do góry, licząc powoli ale zdecydowanie nasze kroki. Myśli przychodzą do mnie. Gdyby mnie tu nie było, następna osoba przechodząc tędy, mogłaby na niego nadepnąć, kończąc jego życie, a on tylko tak leżał tutaj porażony strachem, bojąc się iść dalej. Mimo, że przesuwałem go na bok - nie zabiłem, to w dalszym ciągu wystawiałem go na możliwość śmierci. Ale zdajac sobie z tego sprawę zrozumiałem, że nie chodzi tu tylko o życie żuczka. Kim ja byłbym gdybym pozwolił mu tak umrzeć? Czyż nie jestem lepszy niż on, gdybym się tak zachował?Czy nie odepchnąłbym kogoś kto zawadza z drogi? Kim jesteśmy? Albo czym jesteśmy, by dopuszczać się takich zaniedbań, zostawiając innych na niebezpieczeństwa, samolubnie i beztrosko. 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1541
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2703
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3205
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1294
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1067
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2043
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2108
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3519
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 512
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2533
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 858
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2110
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  nse,  21/02/2015

Zdjęcie przedstawia stonkę która pożera nasze uprawy ziemniaków, ciekawe czy ma z tego powodu wyrzuty sumienia ?? Pamiętam był kiedyś poważny problem z kontrolą populacji tych żuczków :), różnica tylko w świadomości one nie wiedzą że się nam narażają ..., a ludzie mają obowiązek wiedzieć kogo, dlaczego niszczą i jakie są tego konsekwencje ... tego od żuczków wymagać nie można więc trzeba szanować ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: Haha - moja pomyłka, zaraz dam zdjęcie żuczka :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska