Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.lafamilia.com.pl/terapia-i-re(...)litacja
W wyniku zmian współczesne dzieci rozwijają się znacznie szybciej. Przedszkole pozwala im lepiej się wdrożyć w późniejszą sytuacje wczesnoszkolną.
Wyświetlenia: 656 Zamieszczono 21/02/2015

Tu dziecko przestaje być ”pępkiem świata”. Uczy się współdziałania, rówieśników, pomagania innym, akceptacji słabszych. Jest jednym z wielu, wiec stara się określić i umocnić swoją pozycje grupie. Chce nie „być gorszym do reszty”, a więc sprząta swoje miejsce po zabawie, zjada rzeczy nie jadalne, wykonuje czynności samoobsługowe.

            Jeszcze ważniejsze staje się to w przypadku dzieci z dysfunkcjami. Posłanie dziecka do specjalnego punktu czy przedszkola np.: dla dzieci z autyzmem daje im szanse na lepszy start.

Dzieci w przedszkolu muszą się dobrze bawić i rozwijać

W przedszkolu dzieci uczą się kształtować pozytywna samoocenę, umiejętności wyboru akceptacji do zmian. Drogą do sukcesu maluchów jest dbanie o umysł dziecka. Chodzi o to by było w stanie w przyszłości odnieść sukces nie zależnie od dziedziny jaką wybierze. I tu już jest nasza rola rodzica do jakiej placówki poślemy pociechę. Jest wiele koncepcji edukacyjno- wychowawczych wg których opiekunowie później będą kształtować nasze dzieci.

Jedną z nich jest koncepcja Jaspera Julla wg której dzieci do 5 roku życia nie tyle potrzebują wychowania, co przyjaznego przewodnictwa.

Założeniem u podstaw jest to ¸że dzieci postępują w sposób sensowny i celowy. Rolą dorosłego jest: dotrzeć do jego potrzeb, zrozumieć jego zachowanie. Nauczyć go jak radzić sobie ze sobą, światem i innymi ludźmi. Dać dziecku poczucie siły sprawstwa. By można było to zadanie zrealizować potrzebne jest tzw. przedszkole kompetencyjne.

Opiera się ono na 3 filarach: kompetentnej kadrze, kompetentnych rodzicach i kompetentnych dzieciach.

1 Kompetentna kadra : uczy dzieci przygotowania konkretnych rzeczy (wspólnego przygotowania posiłków w tym obierania warzyw czy zdobienia kanapek)

2 Kompetentni rodzice: uczestniczący w rozwoju dziecka tzn. świadomi tego co dzieje się w przedszkolu, czego dziecko uczy się każdego dnia. Rozwijają i pobudzają nowo zdobyte umiejętności w domu.

3 Kompetentne dziecko: zdobywające nowe umiejętności, a przez to przekonane „dam radę” poradzę sobie umiem. Potrafię i działam.

Inną metodą propagowaną przez Marię Montessori - włoską lekarkę – jest „dziecko samo dokonuje wyboru”. Uważa ona za najważniejsze wspieranie twórczej spontaniczności dziecięcej. Drugim filarem powyższej koncepcji jest wszechstronny rozwój dziecka w trzech sferach: fizycznej, duchowej, i społecznej.

Praca z dziećmi z dziećmi oparta na tej metodzie zakłada działania logiczne i uporządkowane. Przedszkolaki korzystają z materiałów do praktycznych ćwiczeń dnia codziennego (a są to: przewlekanie, zapinanie, prasowanie, polerowanie, szorowanie, zamiatanie czy nawet pranie). Prace takie pozwalają im zgłębić wiedzę o danych materiałach, zwiększyć ich wrażliwość na otaczającą rzeczywistość.

Poza tym dzieci pracują na tzw. materiałach sensorycznych (służących kształtowaniu zmysłów: językowego i matematycznego). Najmłodsi mają dostęp do materiałów cały dzień. Samodzielnie wybierają i pracują z nimi jak długo i gdzie chcą (na stole, dywaniku) przedszkole prowadzone wg tej koncepcji działa zgodnie kalendarzem świąt i pór roku.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1716
17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1817
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1126
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1051
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 973
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 970
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 692
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1038
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 889
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 582
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 418
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 602
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska