Login lub e-mail Hasło   

Ślub w marcu – tak czy nie?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://slubi.pl/blog/slub-w-marcu-tak-czy-nie/341/
Marzec – to trzeci miesiąc roku kalendarzowego, który ma 31 dni. W miesiącu tym, pogoda bywa zmienna, bo jak głosi najpopularniejsze przysłowie: „W marcu jak w garncu”.
Wyświetlenia: 1.678 Zamieszczono 02/03/2015

A co ze ślubami w marcu? Artykuł ten powstał z myślą o parach, które zastanawiają się nad wyborem terminu, na ślub i wesele, właśnie w tym miesiącu.

Co prawda, ślubów i wesel w marcu jest niewiele, a jest ku temu kilka powodów, to można znaleźć też kilka za tym, aby zaplanować ten wyjątkowy dzień, właśnie w marcu.

NIE dla ślubu i wesela w marcu!

Dlaczego nie w marcu? Najczęstszym i najważniejszym powodem, dla którego marzec nie jest wybierany przez narzeczonych, jako miesiąc, w którym chcą zawrzeć związek małżeński, jest fakt, że w miesiącu tym zazwyczaj trwa Wielki Post. W Wielkim Poście Kościół katolicki nie udziela ślubów, ponieważ jest to czas wystrzegania się hucznych zabaw, czy chociażby spożywania napojów alkoholowych. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły, ale tylko w szczególnych przypadkach. Innym, niezachęcającym powodem jest pogoda. Jak już wspomniałam w miesiącu tym pogoda jest różna. Czasami jesteśmy świadkami wszystkich czterech pór roku, właśnie w marcu. Często bywa chłodno, a nawet mroźno, ponuro i deszczowo. Zdarzają się również dni słoneczne, ale nie są one tak ciepłe, jak niektóre dni wiosenne i brakuje kolorowych kwiatów czy soczystej zieleni na łąkach i wiosennych pąków na drzewach. O śnieg też może być ciężko, prędzej można się spodziewać kałuż i błota pośniegowego, niż śnieżnobiałego puchu. Jednak optymistom pogoda nie pokrzyżuje planów. Mimo tych wszystkich niedogodności ze strony marcowej aury, dzień ślubu i wesela będzie tym wyjątkowym i najpiękniejszym.

TAK dla ślubu i wesela w marcu!

Marzec jak każdy inny miesiąc ma też pozytywne strony. Przede wszystkim, dla przesądnych J, w swojej nazwie posiada szczęśliwą literkę „r”. Nie zawsze też w marcu trwa Wielki Post. Zdarza się, że okres Wielkiego Postu zaczyna się w drugi weekend tego miesiąca. Co pozwala na zorganizowanie ślubu i wesela w ostatnią sobotę przed Popielcem. Będzie to zarazem ostatnia sobota karnawału, czyli tak zwane ostatki. Ślub i wesele w ostatkową noc można ciekawie zaaranżować. Chętni mogą się przebrać za postacie bajkowe czy filmowe, orkiestra może przygotować ciekawe konkursy i zabawy ostatkowe, itp.

Wspomniałam też o odstępstwach w udzielaniu ślubów w Wielkim Poście. Jeżeli jest konkretny powód, narzeczeni mogą starać się o dyspensę na ślub kościelny w Wielkim Poście. Powodem takim może być na przykład: wspólne zamieszkanie bez udzielonego ślubu. Sytuacje w życiu są różne, a czasami bywają tak skomplikowane, że narzeczeni nie mają innego wyjścia i muszą zamieszkać razem bez ślubu, bo akurat wypada Wielki Post, a jak już wiemy, śluby w tym okresie nie są udzielane. Między innymi w takich sytuacjach Kościół udziela dyspensy, jednak często huczne wesela są zastępowane uroczystym obiadem, bez skocznej muzyki i hulanek do białego rana.

Marzec nie zawsze musi być deszczowy, ponury i zimny. Bywa też słoneczny, a nawet ciepły. Często bywa zapowiedzią nadchodzącej wiosny. Dlatego rozważając wybór daty swojego ślubu właśnie w marcu, należy wziąć pod uwagę również te pozytywne aspekty, a wszystko inne ułoży się pomyślnie.

Podobne artykuły


31
komentarze: 69 | wyświetlenia: 8814
29
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2594
27
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2348
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1534
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 52978
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3443
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2083
21
komentarze: 27 | wyświetlenia: 15935
18
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6384
7
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1298
6
komentarze: 12 | wyświetlenia: 156
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska