Login lub e-mail Hasło   

Niezwykłe historie polskich ratuszy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://centrumprasowe.planetpr.pl/aktual(...)atuszy/
Największy? Najstarszy? A może na kółkach?Polskie ratusze są budynkami z ciekawą historią, które przyciągną turystów i wprawią w osłupienie niejednego przechodnia.
Wyświetlenia: 682 Zamieszczono 05/03/2015

Questing jako forma turystyki, może ocalić od zapomnienia historie wypisane na murach tych obiektów.  

Questing to interaktywny sposób zwiedzania i poznawania danego miejsca, jego historii, zabytków oraz charakterystycznych obiektów. Dzięki nieszablonowemu przekazywaniu informacji – często w formie zagadek, rebusów, bądź zadań terenowych – znacznie uatrakcyjnia zwiedzanie, przez co lepiej trafia nawet do najmłodszej grupy turystów. Głównym zadaniem questingu jest więc dbanie o dziedzictwo kulturowe, historyczne i architektoniczne. 

Ratusz, Buleterion, Kuria – skąd właściwie nazwa

Ratusz w starożytnej Grecji nazywany był Buleturerion, a w Rzymie określano go mianem Kurii. Współczesne słowo ma swoją etymologię w języku niemieckim, gdzie niem. Rathaus, znaczy tyle co dom rady. Pomimo różnego nazewnictwa, obiekty te wszędzie pełniły tę samą funkcję – spotkań najwyższych urzędników w mieście. Najczęściej sytuowano je w samym centrum rynku, przez co stawały się najważniejszą świecką budowlą średniowiecznego miasta i siedzibą władz. Ratusze  często pełniły wiele funkcji: obronne, strażnicze, sądowniczo-więzienne, a nawet sakralne. Z czasem architektura użytkowa ewoluowała w architekturę pałacową, czyli oprócz spełniania swoich zadań, miała również zachwycać.

Ratuszowa wiedza

Mieszkając w miastach, przechodząc codziennie tymi samymi drogami, nie zwraca się często uwagi na szczegóły otaczającej rzeczywistości. Gdyby jednak udało się na chwilę stanąć przy zabytkowym ratuszu i zastanowić się nad jego historią, co można o nim powiedzieć? Prawdopodobnie oprócz tego, że ma zegar, jest stary i podoba nam się lub nie, to nic więcej.

Żyjemy  w czasach zdominowanych przez obraz. Informacje ikonograficzne przyswajamy dużo łatwiej, szybciej i trwalej niż słowo pisane – wyjaśnia Jonasz Wiercioch, doświadczony trener questingu – Stąd też zauważalne, duże braki wśród młodzieży na temat zabytków oraz historii związanej z ich regionem, która jest naszym dziedzictwem kulturowym, o którym należy pamiętać i dbać. Quest  jest atrakcyjną formą pisaną, która nadaje suchym faktom atrakcyjność, a także nową świeżość. Dzięki zagadkom, rebusom, zdjęciom czy zadaniom terenowym doskonale dociera do najmłodszych. A o ich uwagę przede wszystkim należy  walczyć. – kontynuuje Jonasz Wiercioch. 

Ratusz w każdym mieście? Nie do końca

Spośród 908 polskich miast[1], niemalże każde posiada ratusz. Krakowski rynek pomimo, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na turystycznej mapie Polski, nie może pochwalić się takim obiektem. Ten jeden z największych placów w Europie zdobi jedynie samotna wieża. W 1809 roku Kraków wszedł w skład powołanego przez Napoleona Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku stał się Wolnym Miastem. Wówczas sami krakowianie podejmowali decyzje dotyczące miejskich spraw. Ich decyzją było… wyburzenie ratusza, który uważali za zbędny. Na szczęści krakowski przykład, jest jednym z niewielu. W większości polskich miast możemy obserwować ratuszowe budowle.

 Polskie perełki

Największy i najstarszy ratusz w Polsce zdobi wrocławski rynek. Uważany jest on za jeden z najlepiej zachowanych ratuszy w kraju. W Toruniu natomiast znajduje się jeden z największych ceglanych ratuszy w Europie, a jego wieża uważana jest za najstarszą w Europie Środkowej i Wschodniej. Najwyższa wieża ratuszowa, ponad 80 m wysokości, zdobi siedzibę władz miejskich w Gdańsku. Druga co do wysokości mieści się w Głogowie. Ciekawostka związana z tym zabytkiem głosi, że w XIX wieku zegar na wieży ratuszowej miał odwrotne ustawienie wskazówek – duża pokazywała godziny, mała minuty. Po drugiej stronie skali mamy najprawdopodobniej najmniejszy drewniany ratusz w Polsce, który mieści się w małym miasteczku Sulmierzyce, usytuowanym w południowej części Wielkopolski. Ten unikatowy zabytek ujęty jest na trasie ścieżki questingowej „Perełki Sulimira”, która powstała
w ramach ogólnopolskiego „Questingowego Projektu Współpracy”. W queście przedstawiona jest ciekawa historia związana z ratuszem. Mieszkańcy okolicznych wsi z zazdrości, iż takie małe miasto jak Sulmierzyce ma własny ratusz, rozpowiadali, że w razie niepogody można zamontować do niego kółka i schować do pobliskiej stodoły. Być może mówiono tak, ponieważ budynek nigdy nie był podpiwniczony. 

Następnym wyjątkowym zabytkiem w Wielkopolsce jest XVII-wieczny Ratusz w Zdunach, którego fundatorem był wojewoda kaliski Rafał Leszczyński. Ta niesamowita budowla, którego architektura zachwyci niejednego znawcę architektury, ma formę parterowego, kwadratowego obiektu, pokrytego dachem trójpołaciowym z czerwonej dachówki. To kolejna z ratuszowych perełek tych okolic, której historie i ciekawostki można odkryć przechodząc inny z questów, przygotowanych w ramach projektu: „Jak to Zduny Trójmiastem się stały”.    

- Dzięki ścieżkom, nad którymi pracujemy, ta jak i wiele niesamowitych opowieści z naszego regionu może zostać przekazana młodszym pokoleniom– mówi Kamila Jarocka ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Okno Południowej Wielkopolski”, partnera projektu  -Uważamy, że jest to doskonała forma aktywnej turystyki, która łączy przyjemne z pożytecznym. Dzięki questingowi możemy utrwalić wiedzę na temat danych zabytków. Mało kto wie, że w takiej niewielkiej miejscowości jak Sulmierzyce znajduje się ratusz uważany za jedyny tego typu obiekt w Europie, zaliczany do zabytków klasy zerowej.

 

Zdjęcie: Ratusz w Sulmierzycach, aut. Marcin Nowacki zrodlo archiwum SLGDOPW

[1] Według badania Głównego Urzędu Statystycznego: Miasta w liczbach, Warszawa 2014 

Podobne artykuły


21
komentarze: 9 | wyświetlenia: 121843
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 32540
14
komentarze: 44 | wyświetlenia: 3521
19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5433
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 736
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5611
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 35212
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 155888
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2481
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9717
18
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10353
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12286
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 54889
 
Autor
Dodał do zasobów: jprzerywacz
ArtykułZnajomy widok :) W Sulmierzycach jestem średnio co dwa tygodnie :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska