Login lub e-mail Hasło   

Czy drabiny potrzebują przeglądu?

Drabiny, jak wszystkie inne urządzenia, z których korzystamy, od czasu do czasu trzeba skontrolować. To oczywiste, jeśli pracujesz na budowie. A jak jest w gospodarstwie domowym?
Wyświetlenia: 1.041 Zamieszczono 05/03/2015

Przegląd drabin to warty poruszenia temat, ponieważ nie jest on zbyt „popularny” w sieci. Prawdopodobnie również w realnym życiu, przeglądy drabin, zwłaszcza domowych, nie zdarzają się zbyt często. Mało kto wie, że takie kontrole maksymalnie podnoszą bezpieczeństwo i mogą uchronić nas przed wypadkami podczas prac na wysokości. Oto kilka słów na temat przeglądów kontrolnych drabin.

Drabiny profesjonalne

Drabiny profesjonalne powinny być tym częściej kontrolowane, im częściej są używane – nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd musi być odnotowany w specjalnej książce obiektu budowlanego – wzór takiej książki zazwyczaj jest dołączony do drabiny, podobnie jak instrukcja, w której znajdziemy wytyczne dotyczące tej kontroli. Niektóre firmy wymagają, by to ich pracownicy, odpowiednio przeszkoleni, przeprowadzali przegląd – zdarza się to zwłaszcza przy drabinach specjalistycznych.

Jednym słowem – za odpowiedni przegląd odpowiedzialny jest producent, który informuje o nim w dołączonych do drabiny dokumentach. Właściciel jest zaś zobowiązany do regularnego dokonywania tej kontroli.

Przeglądy kontrolne drabin Drabiny, zarówno domowe, jak i profesjonalne, od czasu do czasu muszą zostać skontrolowane pod kątem sprawności i bezpieczeństwa.

Drabiny domowe

Jeśli chodzi o domowe drabiny, to przegląd zalecany jest zwłaszcza podczas wiosennych porządków. Koniecznie należy sprawdzić zamocowanie poszczególnych części, ocenić stan ogólny i – jeśli jest taka konieczność – dokonać konserwacji. Dotyczy to zwłaszcza drabin, które zimą trzymane są w szopkach i przydomowych komórkach – jeśli nie są wykonane z odpowiednich materiałów, mogą być skorodowane lub miejscami zardzewiałe.

To jeszcze nie wszystko. W warunkach domowo-ogrodowych trzeba sprawdzić czy nasza drabina nie jest miejscowo pęknięta ani złamana, nie ma wgnieceń i poluzowań i czy wszystkie elementy są kompletne, a także czy stan stabilizatora i plastikowych końcówek nie budzi zastrzeżeń. Brak tych końcówek powoduje, że drabina stoi niestabilnie, a poza tym korzystając z niej możemy porysować np. podłogę lub parkiet.

Takie zamienne zapasowe stopki i stabilizatory można dokupić. Są niezbędne, ale na szczęście też niedrogie. Po co kupować nową drabinę skoro jest możliwość naprawienia, albo nawet ulepszenia tej, którą już macie? Warto zastanowić się nad zakupem części zamiennych do drabin marki Alve oraz części zamiennych i akcesoriów dedykowanych dla drabin i podestów marki Krause.

Od stanu drabiny zależy bezpieczeństwo Twoje, Twojej rodziny albo Twoich pracowników. Dlatego na początku roku wpisz do swojego kalendarza termin jej kolejnego przeglądu – i to najlepiej w rubryce „ważne”.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61611
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32979
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31613
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64084
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65468
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23662
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29396
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28916
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24057
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26588
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12811
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

serio??, nawet nie wiedziałem, że drabina musi przejść jakiś przegląd w ogóle :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska