JustPaste.it

Sposoby i techniki walki ze stresem przy zarządzaniu projektami i ludźmi

Czy zarządzanie ludźmi zawsze musi być stresujące?

Czy zarządzanie ludźmi zawsze musi być stresujące?

 

Szeregowi pracownicy rzadko zdają sobie sprawę jak wiele trudu i stresu kosztuje zarządzanie projektem, czy zespołem pracowników. Często myślenie o zarządzaniu sprowadza się do wydawania poleceń, tymczasem proces zarządzania jest bardzo złożony, wymaga odpowiedzialności i trafności decyzji uwzględniającej aktualny stan rzeczy i szereg czynników.

Specyfiką zawodu, stanowiska kierowniczego jest towarzyszący stres. Napięcie w pracy potęguje zarówno pośpiech, narzucone normy, jak i plany sprzedaży, jak również atmosfera i relacje z podwładnymi. Jeśli praca zaczyna Cię przytłaczać to sygnał, iż powinieneś zwalczyć stres, który niszczy nie tylko zdrowie ale i obniża efektywność Twojej pracy.

Aby sobie pomóc walczyć z destruktorem, jakim jest stres pomóc może samoświadomość, okiełznanie stresu, pogodzenie się z jego istnieniem i oswojenie. Nazwanie stresu po imieniu pozwala zidentyfikować jego główne przyczyny, które można w wielu przypadkach wyeliminować lub ograniczyć. W walce ze stresem i napięciem z pewnością może pomóc relaks i forma odreagowania. Każdemu służy coś innego, jednym pomaga masaż, relaks w SPA, saunie, innym jogging lub siłownia. Bez wątpienia pomaga zdrowa dieta, ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, na co jednak wielu managerów narzeka, iż nie ma czasu. Podobnie bywa wypoczynkiem. Nie trzeba jednak co drugi tydzień wyjeżdżać na urlop by odpocząć i oderwać się od problemów zawodowych, wystarczy efektywnie się wysypiać, jak też po pracy przełączać się na tryb rodzinny, prywatny. To trudna umiejętność, której każdy kierownik, dyrektor, manager winien się nauczyć dla własnego komfortu życia. Nie można być w pracy przez całą dobę, ani stresować się pracą całodobowo, co podpada pod pracoholizm. Istotnym sprzymierzeńcem w zwalczaniu stresu jest podejście i refleksja nad problemami powodującymi sytuacje stresogenne.

Warto przeanalizować czym się stresujemy, czy są to drobiazgi, a może rzeczy niezależne od nas? Zarówno jednymi jak i drugimi nie warto się stresować. Czasem wystarczy wziąć kilka głębokich oddechów, co nie jest li tylko powiedzeniem, a doskonałą techniką relaksacyjną, na którą warto poświęcić kilka minut dziennie, pozwoli nam to opanować stres i przywrócić siłę, racjonalność myśli oraz uniknąć komplikacji zdrowotnych.


Serwis SZKOLENIA.COM

 

Źródło: http://www.szkolenia.com/news/710/sposoby-i-techniki-walki-ze-stresem-przy-zarzadzaniu-projektami-i-ludzmi