Login lub e-mail Hasło   

Sposoby i techniki walki ze stresem przy zarządzaniu projektami i ludźmi

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.szkolenia.com/news/710/sposob(...)-ludzmi
Czy zarządzanie ludźmi zawsze musi być stresujące?
Wyświetlenia: 922 Zamieszczono 06/03/2015

Szeregowi pracownicy rzadko zdają sobie sprawę jak wiele trudu i stresu kosztuje zarządzanie projektem, czy zespołem pracowników. Często myślenie o zarządzaniu sprowadza się do wydawania poleceń, tymczasem proces zarządzania jest bardzo złożony, wymaga odpowiedzialności i trafności decyzji uwzględniającej aktualny stan rzeczy i szereg czynników.

Specyfiką zawodu, stanowiska kierowniczego jest towarzyszący stres. Napięcie w pracy potęguje zarówno pośpiech, narzucone normy, jak i plany sprzedaży, jak również atmosfera i relacje z podwładnymi. Jeśli praca zaczyna Cię przytłaczać to sygnał, iż powinieneś zwalczyć stres, który niszczy nie tylko zdrowie ale i obniża efektywność Twojej pracy.

Aby sobie pomóc walczyć z destruktorem, jakim jest stres pomóc może samoświadomość, okiełznanie stresu, pogodzenie się z jego istnieniem i oswojenie. Nazwanie stresu po imieniu pozwala zidentyfikować jego główne przyczyny, które można w wielu przypadkach wyeliminować lub ograniczyć. W walce ze stresem i napięciem z pewnością może pomóc relaks i forma odreagowania. Każdemu służy coś innego, jednym pomaga masaż, relaks w SPA, saunie, innym jogging lub siłownia. Bez wątpienia pomaga zdrowa dieta, ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, na co jednak wielu managerów narzeka, iż nie ma czasu. Podobnie bywa wypoczynkiem. Nie trzeba jednak co drugi tydzień wyjeżdżać na urlop by odpocząć i oderwać się od problemów zawodowych, wystarczy efektywnie się wysypiać, jak też po pracy przełączać się na tryb rodzinny, prywatny. To trudna umiejętność, której każdy kierownik, dyrektor, manager winien się nauczyć dla własnego komfortu życia. Nie można być w pracy przez całą dobę, ani stresować się pracą całodobowo, co podpada pod pracoholizm. Istotnym sprzymierzeńcem w zwalczaniu stresu jest podejście i refleksja nad problemami powodującymi sytuacje stresogenne.

Warto przeanalizować czym się stresujemy, czy są to drobiazgi, a może rzeczy niezależne od nas? Zarówno jednymi jak i drugimi nie warto się stresować. Czasem wystarczy wziąć kilka głębokich oddechów, co nie jest li tylko powiedzeniem, a doskonałą techniką relaksacyjną, na którą warto poświęcić kilka minut dziennie, pozwoli nam to opanować stres i przywrócić siłę, racjonalność myśli oraz uniknąć komplikacji zdrowotnych.


Serwis SZKOLENIA.COM

Podobne artykuły


18
komentarze: 2 | wyświetlenia: 7752
30
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2502
25
komentarze: 11 | wyświetlenia: 11828
21
komentarze: 23 | wyświetlenia: 1913
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1702
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3167
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1395
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5561
19
komentarze: 36 | wyświetlenia: 1659
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10124
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4604
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2045
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska