Login lub e-mail Hasło   

Jak słuchać by usłyszeć czyli o sztuce słuchania

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.szkolenia.com/news/734/jak-sl(...)uchania
Posiadanie uszu i dobrego słuchu nie oznacza jeszcze, że potrafimy słuchać ...
Wyświetlenia: 457 Zamieszczono 12/03/2015

Posiadanie doskonałego słuchu nie gwarantuje posiadania umiejętności słuchania, bowiem słuchanie to słyszenie plus przetworzenie bodźców jakie docierają z ucha do mózgu. Tę umiejętność trzeba nabyć, niektórzy nabywają ją i doskonalą od dziecka, inni dopiero w dorosłości sięgają po pomoc w nauce słuchania doceniając wartość tej kompetencji w konwersacji.

Umiejętność słuchania pozwala zarówno zrozumieć przekaz skierowany do nas, jak i na podstawie usłyszanych treści wnioskować, dedukować poprzez wychwycenie poszczególnych informacji istotnych dla nas z określonego punktu widzenia.

Prócz informacji wyciągniętych z treści przekazu słuchając uważnie rozmówcy można uzyskać o wiele więcej wiedzy niż się z pozoru wydaje, bowiem ton głosu, sposób wypowiedzi, wszelkie zakłócenia i głośność wypowiedzi wskazują na informacje, o których rozmówca nam nie mówi wprost, a jednak przez formę i sposób swoich wypowiedzi może dać nam wiele do zrozumienia.

Nie rzadko się zdarza, że słuchając, ale nie widząc rozmówcy można przypisać mu cechy wyglądu, które są zgodne ze stanem faktycznym, a to wszystko poprzez wnikliwą analizę wielu cech wypowiedzi jaką usłyszeliśmy.

Od umiejętności słuchania zależy komunikacja, dialog i porozumienie. Kiedy nie potrafimy słuchać nie jesteśmy w stanie rozmawiać, nie znamy potrzeb, oczekiwań naszego rozmówcy ani nie jesteśmy w stanie podtrzymać rozmowy. Z kolei gdy mówimy bez przerwy nie tylko nie zainteresujemy treścią rozmówcy, ale i go znużymy być może tematem, który nie jest dla niego atrakcyjny. Pozwalając wypowiedzieć się rozmówcy i dokładnie wsłuchując się w to co ma nam do powiedzenia druga strona, jesteśmy w stanie nawet nie zapytani zabrać głos odpowiadając na sygnały, w tym wątpliwości zawarte w wypowiedzi adwersarza.

Słuchaniu aktywnemu sprzyja koncentracja i skupienie, kontakt wzrokowy, zaś niekoniecznie kluczową okolicznością jest cisza w otoczeniu.

Osobom z dysfunkcją w zakresie wyrażania emocji i specyficzną prozodią języka trudniej jest odczytywać sygnały od rozmówcy, zrozumieć przenośnie i porównania, podobnie jak i wypowiedzi tychże osób mogą być rozumiane opacznie.

Odpowiednie ćwiczenia w słuchaniu pozwolą wykształcić schemat pewnego rodzaju sita przez jakie każda informacja dźwiękowa przechodzi w naszym mózgu wychwytując to co jest w wypowiedzi istotne i ważne dla nas wraz z pominięciem tych elementów wypowiedzi, które są nieistotne. Uzyskane informacje posłużą do analizy i utworzenia związków logicznych, te zaś do zapamiętania, zrozumienia treści jak też reakcji na konkretne insynuacje, pytania rozmówcy itp.

Bezwzględnie umiejąc słuchać możemy ocenić intencje rozmówcy, jego nastawienie do tematu, jak też poziom wiedzy jakim dysponuje w wybranym temacie. Nawet nie znając swego rozmówcy przy pierwszej rozmowie można zaledwie słuchając jej wypowiedzi wywnioskować na ile możemy sobie sami w rozmowie pozwolić, jak i ocenić prawdomówność rozmówcy, jego kompetencje, poniekąd także inteligencję.

Tyczy się to również nas samych, bowiem za każdym razem kiedy zabieramy głos ktoś nas słucha i może wyrobić sobie na nasz temat zdanie. Intensywnie słuchając często nie trzeba zadawać pytań by mieć pełen ogląd sytuacji.

Równie często skuteczne słuchanie pozwala zapobiec wielu niedomówieniom i zwrócić uwagę na szczegóły oraz konsekwencje określonych wypowiedzi.


Serwis SZKOLENIA.COM

Podobne artykuły


72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91874
18
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3455
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1881
36
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24684
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2249
35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 3942
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6212
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2978
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8816
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4876
29
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2220
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2570
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3702
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska