JustPaste.it

Łańcuchowa metoda skojarzeń

Dobra pamięć okazuje się nieodzowna w każdej dziedzinie życia. Dzisiejszy artykuł poświęcimy jednej z najefektywniejszych metod zapamiętywania - Łańcuchowej metodzie skojarzeń.

Dobra pamięć okazuje się nieodzowna w każdej dziedzinie życia. Dzisiejszy artykuł poświęcimy jednej z najefektywniejszych metod zapamiętywania - Łańcuchowej metodzie skojarzeń.

 

 

Dobra pamięć okazuje się nieodzowna w każdej dziedzinie życia. Niestety, szkolna edukacja w zakresie technik szybkiego i skutecznego zapamiętywania jest niewielka (jeśli nie żadna). Dzisiejszy artykuł poświęcimy jednej z najefektywniejszych metod w tej dziedzinie - Łańcuchowej metodzie skojarzeń.

Jak działa pamięć?

Mózg ludzki wciąż skrywa wiele tajemnic, także jeśli chodzi o proces zapamiętywania. Na dzień dzisiejszy naukowcy rozpoznali następujące rodzaje pamięci:

  • pamięć krótkotrwałą umieszczoną w płacie przedczołowym,
  • pamięć długotrwałą gromadzoną w hipokampie,
  • oraz pamięć roboczą, łączącą w sobie cechy dwóch powyższych.

By zapamiętać na długi czas,informacja musi zostać zakodowanaw pamięci długotrwałej, a ta działa jak twardy dysk komputera. Zapisuje dane w całych folderach, gdyż pojedyncze, porozrzucane pliki nie tylko trudno znaleźć, ale także jako pierwsze padają ofiarą porządków na dysku. A nie po to przecież wprowadzamy dane, by zaraz nam umknęły!

Kojarzenieze sobą różnych informacji i wkładanie do odpowiednich folderów jest naturalnym odruchem naszego mózgu.  Siła skojarzenia, od której zależy jak szybko uda nam się „wyciągnąć coś” z pamięci, definiowana jest za pomocą engramów – śladów, jakie zostawiają w mózgu różne bodźce.

Najsilniejsze wrażenie na „naszym mózgu” wywierają skojarzenia:

  • wielozmysłowe – każde doznanie tworzy nowe połączenia między komórkami nerwowymi, toteż im więcej zmysłów jest zaangażowanych w zapamiętywanie, tym głębiej wyryje się w naszej pamięci.
  • wywołujące silne emocje-  emocje rodzą się w układzie limbicznym, blisko ośrodka zapamiętywania, dlatego też silniej zapamiętujemy coś, co działa na nas „jak płachta na byka”
  • dynamiczne – wszelki ruch pobudza nasz umysł do aktywności i przyśpiesza jego działanie.

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

Ta metoda mnemonicznapozwala zapamiętać nieskończone ciągi wyrazów z zachowaniem ich kolejności (mogą to być listy nazwisk, słowa klucze skomplikowanych definicji, listy zakupówJ). Przy użyciu tradycyjnego powtarzania, wykucie ich stałaby się nudną albo wręcz torturą. 

Metoda skojarzeń nie tylko przełamuje monotonię, pobudza wyobraźnię i otwiera nasz umysł, ale wykorzystuje wszystkie ww. sposoby głębszego zapisu informacji w naszej pamięci.

Zasada jest dziecinnie prosta. Należy skupić się i ułożyć historię, w której kolejne słowa klucze znajdują się na pierwszym planie. Może i brzmi banalnie, ale naprawdę działa.Najważniejsze jest puszczenie wodzy fantazji: obrazy mają być przejaskrawione, powiększone, zwielokrotnione, groteskowe, a nawet  z użyciem czarów! Nie istnieją żadne ograniczenia! Pamiętaj, by obudować akcję w bodźce atakujące wszystkie zmysły (mocne kolory, głośne dźwięki). Absurd, erotyka, komizm wzbudzą emocje i sprawią, że słowa klucze jeszcze głębiej zapadną w pamięć. Dynamizm akcji i gwałtowne przejścia ze sceny do scenydodatkowo pobudzą umysł. Warto też umieścić siebie w środku akcji, bo przeżycie czegoś na własnej skórze jest silniej zapamiętywane niż obserwowany z zewnątrz obraz.

Na początku stosowanie metody może zająć chwilę, ale efekty przerosną twoje oczekiwania.  Z czasem wytrenowana wyobraźnia tworzy projekcje znacznie szybciej, naturalniej i z prawdziwą przyjemnością! Wpływa nie tylko na skuteczną naukę konkretnych przykładów, ale też jest doskonałym treningiem dla całego mięśnia umysłu! O sklerozie będziesz mógł zapomnieć J.
A więc do dzieła! Stwórz pierwszą historię ze słowami:Zając, kołdra, szyna, apteka, trzy, plakat, łyżka, młot, laptop, książka, pączek, wierzba. I przekonaj się, że zapamiętałeś!

Powodzenia!