Login lub e-mail Hasło   

Prawidłowo funkcjonująca wentylacja grawitacyjna

Efektywność działania systemu wentylacyjnego stanowi jeden z kluczowych aspektów, jakie są brane pod uwagę przy projektowaniu budynków.
Wyświetlenia: 420 Zamieszczono 16/03/2015

Wentylacja grawitacyjna, czyli naturalna, to tradycyjna metoda wentylowania pomieszczeń, która wciąż cieszy się największą popularnością. Sposób działania tego rozwiązania opiera się na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz, które jest następnie, poprzez podciśnienie, wyciągane kanałami wentylacyjnymi. Jakie kwestie wpływają na prawidłowy sposób funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej?

Kwestie techniczne wpływające na sposób funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej

Prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej zależy od kilku zasadniczych czynników. Przede wszystkim musi zostać zapewniony regularny napływ powietrza z zewnątrz do budynku. W tym właśnie celu montuje się mikrowentylację oraz nawiewniki. Konieczne jest także, aby kanały do wentylacji były pionowe i prawidłowo wyprowadzone ponad dach, a ich długość i przekrój zgodny z przyjętymi normami. Co więcej, w kuchni musi zostać zamieszczony pionowy kanał wentylacyjny.

Należy mieć również na uwadze, iż drzwi wewnątrz budynku muszą posiadać podcięcia lub też otwory o ściśle określonej powierzchni, a zastosowane kratki wentylacyjne muszą być drożne. Ponadto kanały wywiewne muszą znajdować się w pokojach i na poddaszu, a w strefach nieogrzewanych muszą zostać dodatkowo ocieplone.

Wpływ warunków atmosferycznych

W kontekście wentylacji grawitacyjnej, ogromne znaczenie mają również warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim wysokość temperatury i kierunek wiatru. W momencie, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 12°C, skuteczność wentylacji grawitacyjne diametralnie spada, co jest spowodowane brakiem czynnika, który spowodowałby wypchnięcie powietrza przez kanał wentylacyjny. Dlatego też wentylacja grawitacyjna jest najskuteczniejsza zimą, natomiast latem, ciepłą wiosną i jesienią, jej efektywność jest najniższa.

Czynniki świadczące o niedziałającej wentylacji

Aby sprawdzić, czy wentylacja naturalna funkcjonuje prawidłowo i zapewnia optymalnym stopień wymiany powietrza w budynku należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • czy szyby w oknach są długotrwale zaparowane, co powoduje skraplanie się wody i zawilgocenie ram okiennych,
  • czy w łazience pojawia się wilgoć, zapach stęchlizny oraz długo niewysychająca woda na płytkach,
  • czy na nadprożach, ościeżnicach okiennych, w narożach pomieszczeń i pod parapetami pojawiają się ciemne smugi i ślady pleśni,
  • czy u mieszkańców pojawiają się takie objawy jak zmęczenie i problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła?

Występowanie powyższych zjawisk w budynku jest oznaką, iż wentylacja nie funkcjonuje prawidłowo, tudzież nie funkcjonuje wcale, i konieczne jest rozwiązanie tego problemu.

Artykuł powstał przy współpracy http://bh-res.pl/

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61605
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 32975
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31612
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64077
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65467
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23656
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29393
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28913
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24053
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26584
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 12807
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska