Login lub e-mail Hasło   

Duże okna dla domu

Jakie okna i przeszklone drzwi powinniśmy wybierać, aby mieć pewność, że zachowamy połączenie wyjątkowego stylu, funkcjonalności i energooszczędności w nietypowych realizacjach?
Wyświetlenia: 696 Zamieszczono 19/03/2015

Duże okna – duża oszczędność energii?

Nowoczesne technologie budowlane i trendy aranżacyjne co raz częściej kuszą zastosowaniem dużych przeszkleń w budowanych lub przebudowywanych domach. Łukowate przeszklenia, ogromne drzwi tarasowe czy po prostu wielkogabarytowe okna na piętrze charakteryzują się estetycznymi, dźwiękoszczelnymi i energooszczędnymi walorami. Dzięki dużym oknom każda konstrukcja zyskuje niepowtarzalny, indywidualny efekt aranżacyjny, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo i, w przypadku właściwego wykonania, oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. W przypadku włamania, złodzieje rzadko kiedy decydują się na wybijanie szyby. Według policyjnych danych włamywacze najczęściej wchodzą do domu poprzez podważenie drzwi balkonowych. Sam ciężar dużego okna może więc być barierą nie do przebicia, ponieważ pojedyncze skrzydło może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Duże drzwi tarasowe wysokiej jakości charakteryzuje również mnogość punktów ryglowania. Najlepsze posiadają nawet 4 punkty blokujące dostęp do naszego domu. Dźwiękoszczelność zapewnia zastosowanie okien wielokomorowych z podwójnym lub potrójnym przeszkleniem. Dzięki właściwemu rozplanowaniu okien możemy uzyskać dodatkowe korzyści ekonomicznego wykorzystania ciepła i światła dostarczane przez słońce. Długi sezon grzewczy, mogący trwać nawet kilka miesięcy oraz upalne, intensywne lato w naszym klimacie wymaga właściwego rozplanowania źródła dostępu promieni słonecznych.

- Właściwe rozmieszczenie dużych, przestronnych okien względem kierunków światła to cecha domów pasywnych i energooszczędnych. Dzięki temu promienie słoneczne dostarczą darmowego ocieplenia i oświetlenia domu. Najdłużej nasłonecznioną stroną domu jest południe, warto więc umiejscowić właśnie na tej ścianie największe okna czy drzwi tarasowe – radzi Jacek Wielogórski z firmy Famix.

Z drugiej strony natomiast, warto ograniczyć okna od północnej ściany domu lub zastosować tam przeszklenia w mniejszym rozmiarze. Małe nasłonecznienie z północy nie tylko nie doda walorów docieplających i doświetlających, ale może również powodować straty ciepła. Przed nimi uchroni nas zastosowanie okien energooszczędnych o podwyższonej izolacyjności termicznej. Duże okna pozwalają na uzyskanie efektu optycznego powiększenia każdego pomieszczenia. Dzięki większemu rozświetleniu i otwarciu domu na naturę, czy to w pięknej okolicy, czy za sprawą zadbanego ogrodu, otwieramy dom na aranżację nieograniczoną ścianami.  

Wybieramy duże okna

Podstawowym źródłem informacji o parametrach okna będzie jego etykieta. Na niej znajdują się wszystkie najważniejsze założenia projektowe i „zawartość” konstrukcji. Przy analizie powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie parametry, które łącznie poświadczą o produkcie wysokiej jakości. Chodzi przede wszystkim o materiały wykorzystane do produkcji okna oraz sposób ich łączenia. Bezpieczeństwo użytkowania okien wielkogabarytowych wymaga zastosowania technologii wzmacniających, które zagwarantują odporność na zmienne warunki atmosferyczne stolarki ciągnącej się przez całą szerokość domu lub kilka kondygnacji. Profile wykonane z PCW powinny łączyć systemy 5-cio lub 6-cio komorowe o głębokości zabudowy minimum 71mm. Dodatkowo, profile powinny posiadać stalowe wzmocnienie o grubości 2 lub 3 mm zapewniające odpowiednią dylatację, umożliwiającą kompensację powstających zmian długości profili. Drugim, niemniej ważnym elementem będą przeszklenia, które w przypadku tak dużych rozmiarów muszą być wykonane z hartowanego szkła lub szyby VSG klejonej folią PVB. Niezależnie od rodzaju oszklenia warto wybierać okna pokryte powłoką termoizolacyjną kwalifikującą przeszklenia do budownictwa pasywnego czy termoizolacyjnego. O izolacyjności termicznej i dźwiękowej oprócz rodzaju szkła decydować będzie zastosowana ramka dystansowa oddzielająca tafle szyby. Ramka dystansowa, zwana też „ciepłą ramką” w przypadku wykonania ze złożonego materiału izolacyjnego lub stali szlachetnej, ma za zadanie polepszyć izolację termiczną na brzegach.  Dzięki niej wyeliminowane zostaje nadmierne przenikanie ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. Połączenie tych wszystkich technologii pozwala na uzyskanie parametrów przenikalności całego przeszklenia na poziomie 0,5 do 1 Ug.

- Wbrew wydźwiękowi niektórych reklam klasa profili stolarki otworowej nie jest  decydującym elementem charakterystyki okna określającym poziom utraty ciepła. To, że okno posiada na etykiecie informację o najwyższej klasie A stolarki otworowej nie oznacza jeszcze, że jest to przeszklenie o niższej przenikalności ciepła od profili klasy B. Ważniejszymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę są głębokość profili, ilość komór i wielkość oraz kształt wzmocnienia stalowego – tłumaczy Jacek Wielogórski z Famix.

Montujemy duże okna

Wybierając okna wielkogabarytowe powinniśmy dokładnie zanalizować nie tylko parametry produktu, ale wybrać właściwą firmę do ich montażu. Projekt dużych okien czy drzwi przesuwnych do 6m długości dla domu pasywnego czy energooszczędnego wymaga uważnego zaplanowania i wykonania. Sama informacja o doświadczeniu producenta w produkcji komponentów do domów pasywnych nie wystarczy jeżeli montaż realizowany będzie przez firmę nie mogącą sprostać technologii czy wielkoformatowym elementom. Żadna stolarka, niezależnie od klasy i jakości wykonania, nie zagwarantuje energooszczędności gdy niewłaściwe połączy się ramę z murem. Warto więc sprawdzić, jaką technologią dana firma realizuje montaż wielkogabarytowych okien. Najpopularniejsze i najefektywniejsze technologie montażu w licu muru to montaż warstwowy i montaż z wykorzystaniem taśm rozprężnych. Właściwie wykonany przez fachową ekipę montaż z dowolnej z tych technologii zapewni skuteczne wypełnienie przestrzeni pomiędzy ramą i ościeżem okiennym. Dodatkowym atutem firmy odpowiadającej za montaż okien będzie jej port folio. Doświadczone firmy montażowe, które znają produkty wielu producentów będą w stanie doradzić nam najlepsze rozwiązanie , nie tylko z obrębu jednej marki. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zapoznać się z różnymi możliwościami i będziemy mieli gwarancję znajomości wykonawcy odnośnie specyfiki montowanego produktu. Duże okna wymagają również przystosowania firmy do takiego nietypowego zlecenia. Komponenty mogące ważyć nawet 500kg wymagać będą zastosowania specjalistycznego sprzętu do transportu i rozładunku.

- Niestandardowe rozmiary okien i drzwi przesuwnych należące do kategorii wielkogabarytowych dla bezpiecznego transportu i montażu wymagają wykorzystania specjalistycznego parku maszyn, niedostępnego dla wielu firm zajmujących się montażem okien. Gdy okna ważą ponad 300-400kg a do tego montaż ma być przeprowadzany na wyższych piętrach budynku,  konieczne będzie wykorzystanie ekonomicznego transportu ciężarówkami  z dźwigami hydraulicznymi HDS,wyposażonymi  w specjalne przyssawki próżniowe . Dzięki nim kilkuset kilogramowe okna mogą być z łatwością i precyzją szybko  montowane nawet na pierwszym lub drugim piętrze domu – dodaje Jacek Wielogórski z Famix.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1596
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 664
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1158
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 768
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 652
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1026
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 735
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 394
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 451
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 348
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 626
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 521
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 964
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska