Login lub e-mail Hasło   

Co jest za tą bramą?

Kto by nie chciał wiedzieć
Wyświetlenia: 715 Zamieszczono 22/03/2015

Siedział święty Piotr u bramy

Oj, rety!

I zajadał smakowite kotlety.

Wtem ktoś stuka w bramę złotą,

Święty Piotr się pyta „kto to”

Tak zaczyna się legionowa piosenka, śpiewana przez mojego Ojca. A ja nie podejmuję kwestii świętego Piotra. Ja sam stawiam mu pytanie, na które nie ma odpowiedzi.

Od czasów najdawniejszych w myśli ludzkiej pojawiało się pytanie o miejsce człowieka na ziemi, a potem w postaci bardziej ogólnej o miejsce we wszechświecie. Najbardziej skrajne fantazje o istnieniu cywilizacji podobnych do ziemskich do dziś zapładniają poszukiwania uczonych, a zagadka nadal pozostaje zagadką. Zagadką jest sam człowiek. Należy do królestwa zwierząt, nie różni się niczym we wszystkich funkcjach biologicznych od zwierząt, a zwierzęciem dawno nie jest. Jest częścią przyrody, ale dawno już od przyrody się wyodrębnił. Jest częścią wszechświata, a dawno już stanął ponad nim. Wyzwoliwszy się z przyrody, stanąwszy ponad wszechświatem, tak daleko się w zarozumiałości zapędził, że zapomniał, iż jest tworem najmniej przystosowanym do warunków otoczenia ze wszystkich tworów przyrody. Każdy, nawet najbardziej pierwotny twór jest lepiej przystosowany do życia, aniżeli istota na najwyższym poziomie rozwoju w obszarze zwanym królestwem zwierząt. Zarazem w toku rozwoju gatunkowego stworzył sobie takie warunki, że jest w stanie istnieć i rozwijać się. Nie ma jednak odpowiedzi na pytanie, czy to istnienie może przetrwać i jak długo, bo nie wiadomo nawet, jaką miarą mierzyć czas. Oto inny przykład tej zagadki człowieka. Takie żywe organizmy, jak ludzie, charakteryzują się świadomością, inteligencją, poczuciem piękna, etyką, moralnością itp. Te właściwości ludzkie wymagają również energii, lecz z punktu widzenia organizmu – pseudomaszyny, nie są istotne ani potrzebne.

Pierwszym czynnikiem, który kształtuje reakcję na to co się dzieje w świecie zewnętrznym i wewnętrznym człowieka jest ogląd świata. Od niego zaczyna się nasze postrzeganie i nasze reakcje. Jest na początku bardzo fragmentaryczny i do tego nie własny, narzucony przez rodzinę i społeczeństwo. Potem w miarę dojrzewania dochodzą własne składniki i powiększa się jego szerokość.

Funkcjonowanie naszego aparatu poznawczego jest bowiem ściśle związane z naszym funkcjonowaniem w środowisku jako większej całości, której jesteśmy częścią. Zaś nasze zdolności percepcyjne umożliwiają nam dynamiczne relacje adaptacyjne z tym środowiskiem. Przy czym, zarówno my adaptujemy się do otoczenia, jak również adaptujemy otoczenie do siebie, także wywierając na nie nacisk.

Przyszło nam żyć w etapie ewolucyjnego rozwoju, charakterystycznym w tym, że jest wejściem do społeczeństwa wiedzy. Staje się ona najważniejszym składnikiem każdego produktu społecznego: informatycznego czy też materialnego. Wiedza sama przez się staje się elementem ludzkiej świadomości, dominując nad całym życiem. Mimo postępu technologicznego, bogacenia zasobu intelektualnego nie ma odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że człowiek pragnie poznać przestrzeń i czas, zdając sobie sprawę, że jest to nad możliwości. Czy tłumaczenie, że jest tylko kwestia czasu nie jest przyznaniem się do niemocy. Banalne stwierdzenie z dziewiętnastego wieku, że nikt nie ogarnie tego, co jest nieogarnione, nie jest przecież igraszką słowną. Nie ma odpowiedzi na pytanie, czy jest nieogarnione, co ogarnąć chcemy.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 804
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1358
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1097
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1119
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 630
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1230
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1258
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 657
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1063
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1356
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 356
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 734
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 388
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  nse,  22/03/2015

Mam jeszcze jedno pytanie ... Co jest ważniejsze, odpowiedź czy pytanie ??

Odpowiadam: zależy dla kogo. Ja mam już dość i odpowiedzi i pytań. Moje życie to trwanie, więc ich sobie nie zadaję i odpowiedzi nie udzielam. Reszta niech się takimi problemami martwi sama. Skioro je stwarza.

  nse,  22/03/2015

@Zdzisław Stankiewicz: Pytanie nie miało być problemem , a rozwiązaniem ... miało choć na chwilkę oderwać uwagę od "trwania" . Pomyliłem się :(

@Zdzisław Stankiewicz: Myślę, że w tym co napisałeś powyżej tkwi puenta Twojej publikacji. Im więcej pytań zadajemy, tym bardziej się zadręczamy chęcią znalezienia na nie odpowiedzi. Zadawanie pytań zawsze przychodzi łatwiej niźli dopracowanie pełnej i wyczerpującej odpowiedzi. Wygląda na to, że pozostawienie niektórych pytań w pustce zdecydowanie ułatwiło by nam życie. Jednak mamy w sobie niepoha ...  wyświetl więcej

Pytania determinują odpowiedzi lub poszukiwania odpowiedzi, a odpowiedzi determinują powstawanie nowych, kolejnych pytań.

Gdyby nie pytania, z pewnością byśmy nie pisali na EIOBIE - bo kto by odkrył elektryczność? :-)
No i gdyby nie pytania, pewnie byśmy myśleli o Ziemi jako tej płaskiej spoczywającej na grzbietach krokodyli.

Pytanie co jest ważniejsze - pytanie czy odpowied

...  wyświetl więcej

  nse,  23/03/2015

@SZKOLENIA.COM: ... :)
Czy da się wzbudzić falę elektryczna nie wzbudzając tym fali magnetycznej ??

@Mariusz Kajstura: odpowiedź jest oczywista - NIE :-)

  nse,  23/03/2015

@SZKOLENIA.COM: http://upload.wikimedia.org/wi(...)svg.png mówi Ci to coś ??

@Mariusz Kajstura: zdecydowanie tak - i zdecydowanie nie :-)

P.S. Wyjaśniać Tobie chyba nie muszę?

  nse,  23/03/2015

@Mariusz Kajstura: Spjrz na osie X,Y i na chromosomy XX - kobieta , XY - mężczyzna i krzywą gausa ;)

@Mariusz Kajstura: Więc do tego zmierzasz? :-)

  nse,  23/03/2015

@SZKOLENIA.COM: Ja zawsze miałem w sobie kocia naturę, chodzę swoimi ścieżkami ;) Można by dać Pytanie Bóg czy kocia natura ??

@Mariusz Kajstura: tylko jedno nie wyklucza drugiego :-) Papierzowi nie sprawiło problemu przytaknąć i pochwalić najnowsze osiągnięcia techniki w dziedzinie astronomii i poprzeć teorię początku Wszechświata, tak nie jeden naukowiec wierzy w istnienie Boga i modli się co niedzielę :-)

  nse,  23/03/2015

@SZKOLENIA.COM: parafrazując "Nauka bez Wiary jest kulawa, a Wiara bez Nauki jest ślepa" ;) Nie da się wzbudzić fali elektrycznej nie wzbudzając przy tym fali magnetycznej :)

@Mariusz Kajstura: słuszne, treściwe i jasne podsumowanie. Teraz nic tylko czekać na komentarze skrajne typu "Błogosławieni ci, który nie widzieli a uwierzyli" :-)

  nse,  23/03/2015

"Co jest za tą bramą?" ... Warto się porozglądać na reakcje ludzi , jak poszaleli za nowym trendem Duchowości dlaczego ?? Czy dlatego że odpowiedź na fundamentalne pytanie jest oczywista, czy dlatego że jest tajemnicze kuszące ??

@Mariusz Kajstura: chyba ze względu na brak odpowiedzi na zadawane ale jakże trudne pytania. Gdyby odpowiedzi padały i były jasne i precyzyjne, wyjaśniające WSZYSTKO, duchowość pewnie tym trendem by się nie stała. Może też zadawane pytania i brak odpowiedzi oraz tłumaczenie tego "boską tajemnicą" przez media czy inne środowiska wzbudza właśnie "trend Duchowości"

  nse,  23/03/2015

@SZKOLENIA.COM:Zgadza się , lepiej przyjąć istnienie Boga za pewnik i nie tracić czasu na szukanie kto kogo ileś eonów temu walnął łopatka w głowę , rzeczywistość ma strukturę fraktalną najistotniejsze informacje dotyczące życia można by zgromadzić w ciągu około kilku pokoleń, oczywiście jeśli by się wyeliminowało walkę o krótki wirtualny kocyk ( władzę ), no ale to takie moje przemyślenie, nieste ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura: dla własnych korzyści i celów bardzo subiektywnych zresztą ... po to.

Też chyba nie do końca trzeba od razu Boga za pewnik przyjmować. Aby zachować zdrowy rozsądek może warto nie zastanawiać się zbyt długo nad tym co jest ważniejsze - pytanie czy odpowiedź, bo nie poznamy ani odpowiedzi na to pytanie ani też nic nowego w naszym życiu nie wymyślimy. Tłumaczenie z kolei br

...  wyświetl więcej

  nse,  23/03/2015

@SZKOLENIA.COM: Szukamy tego co ludzi napędza, dlatego takie dziwne pytania, choć mogło być co było pierwsze jajko czy kura ?? To są mechanizmy istniejące od zawsze bez początku i bez końca trwające w nieustannym rozwoju tak jak kula śnieżna rosnąca do osiągnięcia masy krytycznej rozpadająca się i rozrost kolejnych kul śnieżnych aż do osiągnięcia masy krytycznej ..., więc po co myśleć mrówce o tym co myśli człowiek ??

@Mariusz Kajstura: Nie do końca eliminowałbym takie pytania - liczne prace filozoficzne się o nie opierają (choć teraz nie przychodzi mi nic do głowy), ale na pewno nie są to pytania, którymi warto każdego dnia w sposób intensywny zaprzątać sobie głowę i żyć tymi pytaniami

  nse,  23/03/2015

@SZKOLENIA.COM: Dochodzimy do rozwiązania podstawowego pytania, jak nabyć umiejętność zachowania zdrowych proporcji ?? i nie dawać się ponosić ku zagładzie ?? ..., która oczywiście nadejdzie, tylko co po nas pozostanie w tej ponadczasowej świadomości ?? , że przeżyliśmy swój czas godnie na miarę człowieka, czy chłystka który sam się unicestwił ??

@Mariusz Kajstura: i z tym pytaniem musi pozostać każdy sam sobie a zarazem jest to chyba jedno z najważniejszych pytań współczesnego człowiekaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska