Login lub e-mail Hasło   

Orki, druidzi, magia, przygody i dobra gra

Jest to jeden z najlepszych RPG-ów, jakie kiedykolwiek zostały wydane. Żywa legenda wśród gier ciągle żyje i, mówiąc ostrożnie, ma swoich fanów do dziś, jeśli nie zwolenników.
Wyświetlenia: 789 Zamieszczono 25/03/2015

„Gothic 3” jest grą jeszcze doskonalszą, jeszcze bardziej rozbudowaną i jeszcze bardziej klimatyczną od swoich dwóch kultowych poprzedniczek. Atrybuty i umiejętności są bardziej uporządkowane i bardziej przejrzyste. Graczom ponownie twórcy zostawili to, co najważniejsze, czyli fantastyczną rozgrywkę. Alchemia, kowalstwo, kradzież i inne atrybuty, jakie możemy rozwijać u bohatera figurują razem z siłą, zdolnościami myśliwskimi, prastarą wiedzą, energią życiową, wytrzymałością oraz maną. Umiejętności zaś zostały podzielone na siedem grup, z których każda zawiera od kilku do kilkunastu zdolności. Do tego trzy sposoby rozwijania postaci: nauka u mistrzów, znajdywanie przedmiotów (podnoszenie orkowych kamieni do ćwiczeń i księgi) oraz wykonywanie specjalnych zadań.

W grze przemykamy się przez miasta, wioski rybackie, różnego rodzaju ukryte obozy buntowników, walczących partyzanckimi metodami z okupantem, farmy znajdujące się w okolicach miast. Wszędzie tam, gdzie natrafimy na ludzi lub orków, czekają nas różnorakie zadania i zlecenia – większe, mniejsze i całkiem drobne. Dużo jest do zwiedzania i na samych wycieczkach, poszukiwaniu jaskiń ze skarbami i tajnych obozowisk, podziwianiu fantastycznych pejzaży - spędzić można wiele miłych godzin. Gra, dzięki swojej charakterystycznej swobodzie, pozwala na długi czas zapomnieć o wątku głównym i skupić się na turystyce oraz wykonywaniu zadań pobocznych.

Nasz bohater może należeć do różnych frakcji. Albo bratamy się z orkami, by raz na zawsze zdeptać opór ludzi, albo wspieramy króla Rhobara II i działających w konspiracji buntowników. Nie są to jednak jedyne dwie frakcje, dla których możemy pracować i gdzie możemy znaleźć przyjaciół lub sojuszników. W leśnych ostępach Krain Centralnych miast natrafić możemy na obozowiska Gońców Leśnych – druidów i myśliwych, w Varrant – grupy Asasynów i koczowników. Jeśli zabrniemy do Nordmaru, możemy związać się tu z zamieszkałymi te tereny górnikami. Pomiędzy wszystkimi frakcjami utkano sieć zależności i sympatii. Gońcy Leśni oraz Nordmarczycy są wrodzy orkom. Asasyni zawarli umowę z najeźdźcami, walczą zaś z koczownikami.

Ważnym elementem gry jest reputacja. To wskaźnik tego, jak dobre stosunki mamy z poszczególnymi frakcjami i osiedlami, a zyskujemy ją poprzez wykonywanie zadań. Jeśli np. przeszmuglujemy do okupowanego miasta broń dla buntowników albo wyzwolimy wieś spod panowania orków, zapunktujemy u buntowników. Jeżeli zadenuncjujemy szpiega buntowników ukrywającego się wśród najeźdźców – wzrośnie reputacja naszego bohatera u tych ostatnich. Reputacja dzieli się na tą wśród frakcji i w poszczególnych miastach. Jeśli zatem będziemy chcieli pomówić z dowódcą orkowego garnizonu stacjonującego w wiosce, będziemy musieli zdobyć w niej rozgłos, załatwiając różne sprawy dla jej mieszkańców i wykonując różne zadania. Reputacja ma również ważny wpływ na kupców. Jeśli będzie wystarczająco wysoka, sprzedadzą nam swoje cenne uzbrojenie.

Jednym z najważniejszych elementów gry jest oczywiście walka. W porównaniu do poprzednich części, można teraz używać tarcz, by móc osłonić się przed ostrzeliwującym nas przeciwnikiem i dotrzeć do niego bez uszczerbku. Nowością tu jest również możliwość walki dwoma broniami, trzymanych w lewej i prawej ręce.

Grafikę w grze generuje całkiem nowy silnik wykorzystujący cały zestaw shaderów. Do gry konieczna zatem jest odpowiednia karta graficzna. Otoczenie wygląda doskonale. Świetne modele i rewelacyjne tekstury. Elementy architektoniczne zasługują tu na pochwałę. Równie dobrze prezentują się lasy i niebo. W grze ciągle widzimy mnóstwo odblasków, poświat, rozmyć i efektów zmiękczania. Jednym słowem fantastyczne krainy i realistycznie wyglądające miasta w niezwykłej grze.

„Gothic 3” zapewni wszystkim dziesiątki godzin emocjonującej rozgrywki. Nie da się nawet w grze zobaczyć wszystkiego i dotrzeć wszędzie, przechodząc ją tylko raz. Gra wydana została trzy lata temu. Ówczesny sprzęt nie mógł podołać jego wymagającego silnikowi graficznemu, by móc odtwarzać grę ze wszystkimi efektami i detalami. Aktualne komputery są w stanie odwzorować ją doskonale. Jeśli zatem ktoś takowy posiada, lubi naprawdę dobre gry, a jeszcze nie miał okazji zagrać w „Gothic 3” – niech jak najszybciej spieszy do sklepu.

Podobne artykuły


26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2797
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2451
20
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4861
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3727
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 21606
12
komentarze: 22 | wyświetlenia: 11650
12
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1327
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1303
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 68678
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2447
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 2942
19
komentarze: 44 | wyświetlenia: 5304
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

System walki jest jednym z najgorszych jakich miałem styczność.
Klikanina a orki tylko postękują. No ale za to miałem wielką frajdę w wyżynaniu całych miast.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska