Login lub e-mail Hasło   

Kursy e-learningowe: wady i zalety kursów internetowych

Szkolenia on-line posiadają wiele zalet, co nie oznacza jednak, że sprawdzają się w każdych okolicznościach.
Wyświetlenia: 1.110 Zamieszczono 25/03/2015

Rozwój technologiczny przyczynił się do diametralnych zmian w obszarze edukacji. Zyskała ona nowy kanał komunikacyjny  - Internet  - który zmienia spojrzenie na możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności. Szkolenia on-line posiadają wiele zalet, co nie oznacza jednak, że sprawdzają się w każdych okolicznościach.

 

Wykorzystanie narzędzi internetowych to specyficzny sposób kształcenia, który daje szansę na realny rozwój, ale może się także okazać, że jest metodą nietrafioną. E-learning przynosi pozytywne rezultaty tam, gdzie istnieją ku temu odpowiednie warunki.

Kursy e-lerningowe – co to takiego?

Z definicji kursy e-learningowe są metodą kształcenia na odległość, co sprawia że ich zasięg przestrzenny jest praktycznie nieograniczony. Oznacza to nie tylko dostęp z każdego miejsca, ale także dużą oszczędność czasu i pieniędzy.

Szkolenia on-line na plus

Jest to dobre rozwiązanie dla osób pracujących, którzy z racji obowiązków zawodowych nie mogą korzystać ze szkoleń w dowolnym czasie. Tej metodzie towarzyszy duża elastyczność; uczestnicy mogą sami decydować o częstotliwości i intensywności pracy.

Plusem takiego rozwiązania jest także dopasowanie tempa nauki do swoich możliwości, co rzadko się zdarza w przypadku kształcenia tradycyjnego. Dodatkowo brak presji grupy sprawia, że nauka może przebiegać w bardziej komfortowy sposób.

E-lerning a merytoryka?

Niewątpliwie kursy on-line posiadają dobrze przygotowane zaplecze merytoryczne – ich celem najczęściej nie jest otrzymanie zaświadczenia o udziale, ale przede wszystkim zdobycie potrzebnej wiedzy w szybki i sprawny sposób.

Narzędzia szkoleń e-lerningowych

Charakterystyczne dla e-szkoleń jest wykorzystanie różnorodnych narzędzi multimedialnych tj.  dźwięku, filmów, prezentacji czy animacji.  Z pewnością jest to istotny czynnik wspomagający proces kształcenia.

Ile kosztuje szkolenie on-line?

Korzyścią, którą doceni większość zainteresowanych jest także stosunkowo niski koszt tego rodzaju szkoleń. Potrzebne materiały zazwyczaj umieszczone na platformie internetowej, a więc nie ma konieczności zakupu dodatkowej literatury.

Druga strona medalu – wady szkoleń on-line

 

Zdalna forma kształcenia to rozsądne rozwiązanie dla silnie zmotywowanych, którzy bez problemu organizują czas własny. Niekoniecznie jest to dobra opcja dla osób, które potrzebują zewnętrznego wsparcia lub mają kłopot z samodzielnym planowaniem i realizacją swoich celów.

Decydując się na wybór sposobu nauki warto wziąć pod uwagę swoje możliwości w tym zakresie. Czasem tradycyjne warunki nauki tj. np. obecność trenera, konieczność pojawienia się na zajęciach, regularne ćwiczenia są dla uczestników kursu elementem na tyle wspierającym proces edukacji, że nie warto z niego rezygnować. Nauka on-line wiąże się także z potrzebą posiadania stałego łącza internetowego, co nie zawsze jest możliwe.

 

E-lerning – szkolenia przyszłości?

 

E-learning to coraz bardziej popularny sposób na dokształcanie. Znając mocne i słabe strony tego narzędzia można świadomie podejść do tego zagadnienia. Co ważne, już sama wiedza o tym, na co warto zwrócić uwagę przy korzystaniu ze szkoleń on-line może być elementem wspierającym sam proces edukacji.

Elżbieta Konik

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 723
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 651
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 752
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 454
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 914
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1265
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142079
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241712
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111940
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122468
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska