JustPaste.it

Jak udokumentować pracę za granicą?

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak można odzyskać podatek nadpłacony podczas pracy za granicą. Dziś natomiast podpowiemy, w jaki sposób udokumentować naszą pracę.

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak można odzyskać podatek nadpłacony podczas pracy za granicą. Dziś natomiast podpowiemy, w jaki sposób udokumentować naszą pracę.

 

Dlaczego warto udokumentować pracę za granicą?

Jeżeli decydujemy się na sezonową lub stałą emigrację zarobkową, warto wiedzieć, że poświadczony odpowiednimi dokumentami  okres pracy za granicą wliczany jest do stażu pracy w Polsce, a co za tym idzie, liczy się do nabywania uprawnień w Polsce. Dlatego też, jeżeli pracowaliśmy lub pracujemy za granicą, ale zamierzamy wrócić do Polski, zadbajmy o to, żeby złożyć w urzędach dokumenty, które będą o tym świadczyły. 

W jaki sposób udokumentować pracę za granicą

Niestety, w prawo w Polsce nie określa tego, jakie dokumenty mogą być poświadczeniem pracy za granicą. Dlatego też, jeżeli wyjeżdżamy do pracy za granicę musimy zbierać wszystkie możliwe dokumenty poświadczające nasze zatrudnienie za granicą. Mogą to być: 

  • świadectwa pracy 
  • dokumenty płacowe
  • dokumenty ubezpieczeniowe
  • referencje
  • umowy

Z doświadczenia biura Mag-Tax wynika, że każdy z tych dokumentów może być istotny w przypadku starań o udokumentowanie stażu pracy za granicą.

Obcojęzyczne dokumenty to nie wszystko

Według prawa obowiązującego w Polsce w aktach osobistych nie można przechowywać dokumentów w innym języku niż polskim. Dlatego też, aby udokumentować staż pracy za granicą będziemy musieli dostarczyć tłumaczenia dokumentów z zagranicy. Co ważne, moc prawną mają tylko dokument przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Jak widać, udokumentowanie stażu pracy za granicą wcale nie jest łatwe, ale gra jest warta świeczki, ponieważ dzięki temu legalna praca za granicą przybliży nas do emerytury!