Login lub e-mail Hasło   

Mit i szkodliwość wiary w wolną wolę

Pojęcie wolnej woli kłóci się z religijnym dogmatem boskiej wszechwiedzy i przedwiedzy, przeznaczenia, bo skoro Bóg zna fakty które na planie materialnym je...
Wyświetlenia: 844 Zamieszczono 26/03/2015

Pojęcie wolnej woli kłóci się z religijnym dogmatem boskiej wszechwiedzy i przedwiedzy, przeznaczenia, bo skoro Bóg zna fakty które na planie materialnym jeszcze się nie wydarzyły, to znaczy, że są one zdeterminowane, ustalone a więc wolnej woli nie ma. A jeśli wolna wola jest i zanim człowiek się narodzi - jego wolna wola też jest nienarodzona bo dopiero narodzony człowiek może skorzystać z wolnej woli i dokonać wyboru. A więc nawet w umyśle Boga nie może być tej wiedzy. To podstawowa sprzeczność.


Religia twierdzi, że to Bóg wybiera dla danej duszy rodzinę w której się narodzi. Więc jako wszechwiedzący wie też o genach tej rodziny a w świetle nauki rodzina i wczesne wychowanie determinują, geny też determinują, socjalizacja determinuje więc o żadne wolnej woli nie może być mowy.


Ktoś może zaargumentować że Bóg tak jak jasnowidz zna przyszłość ale w nią nie ingeruje tylko, że Bóg jest poza czasem więc także poza przyszłością. Więc...? Bóg nie zgaduje jak jasnowidz tylko wie. Ale sama jego wiedza świadczy o tym, że determinizm istnieje więc wolnej woli nie ma. 

Pomijam już to że skoro jasnowidz widzi przyszłość to jest to jeden z dowodów na to że czas jest iluzją bo skoro jasnowidz widzi coś czego nie ma jeszcze na planie materialnym to ma dostęp do czegoś co roboczo można nazwać "taśmą filmowa" - tak jak człowiek może przewinąć film do przodu i zobaczyć co w nim będzie. A to oznacza że jest gdzieś kopia tej taśmy filmowej, która będzie wyświetlona w "przyszości'.

A więc czy życie jest filmem a my jego aktorami?

Inna sprawa że jasnowidzowie nigdy nie potrafią stwierdzić, kiedy coś nastąpi - równie dobrze może to być za tysiąc lat.

Więc co istnieje jeśli nie wolna wola? Czy nie jest to uwarunkowana (wieloma czynnikami) wola?

Więc mamy pewne prawo wyboru i ma to więcej wspólnego z uwarunkowaną wolą a nie wolną. Rolnik teoretycznie może posadzić pszenicę i ma wybór ale w praktyce gleba może być jałowa więc pozostaje mu posadzenie ziemniaków.

Prawo wyboru zawarte jest w pewnej puli ale jest to ograniczona pula a nie wolna pula. Człowiek z jakichś powodów nie rodzi się tabula rasa i nie ma nieograniczonego prawa wyboru czyli wolnej woli ale jego wybór jest zdeterminowany przez masę czynników które go kształtują. Niestety pojęcie wolnej woli wyrządziło wiele szkód wmawiajac człowiekowi że może być kim tylko chce jeśli będzie bardzo tego pragnął to "cały wszechświat będzie się jednoczył aby mu pomóc" czyli słynne banały Coelho albo new age.

Z pojęcia wolnej woli bierze się to, że ludzie są w życiu nieszczęśliwi i sfrustrowani bo nie mogą się pogodzić z tym, że nie wszystko jest dla nich przeznaczone, nie potrafią zaakceptować siebie i życia, walczą z nim. Zazdroszczą innym, pragną innego życia niż mają, nie potrafiąc dotrzec tego, że może są inni ale też posiadają jakiś nieodkryty talent.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1311
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 975
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 738
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1052
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 556
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1020
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 763
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 423
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 540
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 854
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1366
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 400
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 619
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 453
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 964
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

nic z tego nie rozumiem :(

@vivi91: Nie szkodzi :-) Tekst dotyczy wolnej woli i starałem się wytłumaczyć, dlaczego ludzka wola nie jest wolna a uwarunkowna wieloma czynnikami. Czyli że wiele rzeczy nas determinuje co odbiera nam wolną wolę w rozumieniu religijnym.

  Remter,  26/03/2015

Wolna wola nie jest mitem. Ona istnieje w takim rozmiarze... w jakim sami się przejawiamy. Przecież porównując nasze życie w powiązaniu z naszymi wolnymi wyborami... oceniamy sami siebie w jakiej mierze one były nam przyjazne... Niewolnikiem człowiek staje się w wyniku działającego grzechu bezprawia, a przede wszystkim ustosunkowania się do niego. Mamy wiele mocy w sobie aby przeciwstawić się mani ...  wyświetl więcej

@Remter: Twoim zdaniem nie jest mitem ale moim zdaniem jest. Dlaczego ludzie upierają się aby wolę nazywać wolną? Potrafisz odpowiedzieć skoro wiele faktów temu przeczy? Z wolnej woli bierze się frustracja i walka z losem. Z wolnej woli biorą się takie kwiatki jak u Coelho czyli właśnie niewola pragnień, które mają zrekompensować niedostatki zycia. Dlatego napisałem, że nasz wybór jest uwarunkowan ...  wyświetl więcej

@Remter:
Mądre słowa. A ocenić siebie obiektywnie nie jest łatwo. Wolna wola /taka pełna i bez ograniczeń/, to mit, może od tego trzeba by było zacząć. A każdy mit, jest nieprawdziwy, chociaż w części.

@Janusz Nitkiewicz: Ale przecież nie napisłem, że nie mamy żadnego wyboru, napisałem jednak, że nasz wybór jest ograniczony, nasza wola jest uwarunkowana i obwarowana wieloma czynnikami - życie nas determinuje z wielu powodów - i daje nam ograniczoną pulę do wyborów. Z wolnej woli bierze się to, że wielu ludzi zastanawia się "co on ma takiego że udało mu się osiągnąć sukces, w czym ja jestem gorszy" czyli ciągłe frustracje.

@kamil30:
Napisałem o tym. Jak to widzę i czuję. http://eiba.pl/18

Mówisz o złudnej wierze człowieka w wolną wolę, a w następnym akapicie zakładasz jako pewnik istnienie Boga, a i to co mówią o nim, jest też pewnikiem, a stąd można już udowodnić tą prostą metodą wszystko. Zamiast Boga można wziąć plotkę sąsiadki, klechdę o dusiołku, legendę, czy coś w pełni nieistniejącego, już na sto procent. Tu nie zakładam, że Bóg nie istnieje, ale z pewnością to co mówią kapł ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Ponieważ pojęcie wolnej woli wzięło się z reliigii - dlatego piszę w kontekście Boga i na podstawie religijnego dogmatu udowadniam, że wolna wola kłóci się z przedwiedzą, wszechwiedzą Boga - to tylko jeden z aspektów. Ale odrzucając samego Boga i uznając że może go nie być w świetle samej nauki wolnej woli nie mamy.

Nie ma tutaj sprzeczności tak ja udowadniasz to w swoim tekście.

Wolna wola jest - pozwala Ci pytać, dowiadywać się, poznawać, rozwijać się iść w prawo lub lewo.
Jeśli wierzysz w dowolnego boga i zakładasz, że jest wszechwiedzący oraz przedwiedzący nie oznacza to, że my też tą przedwiedzę posiadamy.

Ponieważ jej nie posiadamy, wszystko co robimy w naszym ujęciu z naszej pers

...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Niech każdy pozostanie przy swoim poglądzie. Dalej nikt nie wytłumaczył dlaczego ludzie uznają, że ich wolna jest wolna a nie uwarunkowana.

@kamil30: wytłumaczyłem to powyżej - wolna wola bądź uwarunkowana wola zależy od punktu widzenia - jeśli bawisz się w boga i tworzysz istoty żywe to z twojego punktu widzenia ich wola nie będzie wolna ale uwarunkowana twoimi zasadami, pragnieniami, potrzebami itd.

Istoty stworzone przez ciebie jako boga będą wierzyły, że ich wola jest wolna, bo choć ich bóg już zaplanował im życie - oni o tym nie wiedzą - dokonują wolnych w swoim uznaniu wyborów!

@SZKOLENIA.COM: Po 1) jeśli przyjąć, że Bóg coś zaplanował to żadnej wolnej woli nie ma. Proste. Jeśli przyjąć że Boga nie ma to w świetle samej nauki, która odrzuca Boga - także wolnej woli nie ma. I masz rację - dokonują wolnych w swoim rozumieniu wyborów - co ma więcej wspólnego z iluzją wolnej woli.

"jeśli bawisz się w boga i tworzysz istoty żywe to z twojego punktu widzenia ich wola n

...  wyświetl więcej

@kamil30: jeśli teraz rozważasz - zostać przed komputerem czy odejść? Czy wynik tego rozważania w postaci wyboru jednej z opcji będzie Twoją wolą czy nie będzie? Masz wpływ na tą decyzję czy nie masz wpływu?

Kwestia zabawy w boga była tylko iluzorycznym przykładem moich myśli, które staram Ci się przekazać. Nie oceną Twoich zachowań czy działań

@SZKOLENIA.COM: Przecież napisałem, że mamy wybory i mamy wpływ na decyzje ale w moim odczuciu nie są one całkowicie wolne. Co innego odejść od komputera a co innego bardziej skomplikowane aspekty życia. Człowiek nie rodzi się tabula rasa - kształtują go geny, rodzina, wczesne wychowanie, socjalizacja i to odciskuje na nim piętno i jego decyzje wynikają z tego wszystkiego czyli są uwarunkowane a n ...  wyświetl więcej

@kamil30: Nie znamy swojego przeznaczenia więc trudno żyć w zgodzie z naszym przeznaczeniem. Wiemy jedynie co miało miejsce do tej pory i PRZYPUSZCZAMY co wydarzy się niebawem w naszym życiu i podejmujemy takie decyzje aby te PRZYPUSZCZENIA jeśli się ziszczą, ziściły się w jak najkorzystniejszej dla nas formie.

Zgadzam się, że nasze życie jest uwarunkowane genetycznie, historycznie i przez

...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Każdy ma inny pogląd - dla mnie żyć zgodnie z przeznaczeniem to wchodzić w takie sytuacje życiowe w których wszystko idzie bez przeszkód, gładko i jak po maśle a jeśli dostajemy kopniaki od życia a my nadal jak Don Kichot porywamy się na wiatraki to wg mnie oznacza, że to nie jest zgodne z naszym przeznaczeniem a my w swojej upartosci z nim walczymy i brniemy pod prąd tego przeznac ...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: Co do komputera to wiele osób jest od niego uzależnionych więc gdzie tu wolna wola? Pisalem o woli w artykule o Bogu i satanie. Wola jest wtedy kiedy świadomość kontroluje umysł a w umyśle wola zamienia się w pragnienie które nami rządzi więc gdzie tu wolna wola? :-) Stajemy się niewolnikami przeszłości, pragnień, marzeń i wielu innych - nam się wydaje że to my podejmujemy decyzje a my po prostu jesteśmy rządzeni przez własny umysł - oczywiście nie zawsze.

@kamil30: to tylko przykład był :-)

masz inny - chce Ci się pić, masz do wyboru woda albo herbata - sam dokonujesz wyboru czy się napić, jeśli tak to czego :-)

@SZKOLENIA.COM: Dokonuję ale wyboru dokonuję spośród ograniczonych opcji. A może chciałbym się napić jakiejś egzotycznej kawy ale mnie na nią nie stać? :-) Pomijam już to, że wiele ludzkich przyzwyczajeń kształtuje się w przeszłości i ludzie często wybierają to co jest im znane, jedzą to co jedli ich rodzice, powtarzają wiele schematów. Nigdzie nie pisałem, że nie mamy woli i możiwości wybierania ...  wyświetl więcej

  lewi,  27/03/2015

Pojęcie wolnej woli kłóci się z religijnym dogmatem boskiej wszechwiedzy i przedwiedzy, przeznaczenia, bo skoro Bóg zna fakty które na planie materialnym jeszcze się nie wydarzyły, to znaczy, że są one zdeterminowane, ustalone a więc wolnej woli nie ma. A jeśli wolna wola jest i zanim człowiek się narodzi - jego wolna wola też jest nienarodzona bo dopiero narodzony człowiek może skorzystać z wolne ...  wyświetl więcej

@lewi: Mam wrażenie że rozdzielamy włos na czworo. Ty piszesz, że istnieje wolna wola - w nawiasie - prawo wyboru zrównując jedno z drugim. A ja piszę, że nie ma wolnej woli ale prawo wyboru, które nie jest tym samym co wolna wola. Rozumiesz już? :-) Dlatego piszę że nasza wola jest uwarunkowana. Ehh...;-)

@lewi: Przede wszystkim Bóg nie może przewidywać przyszłości bo jest poza czasem więc dla niego przyszłość nie istnieje. Bóg nie bawi się w zgadywankę jak jasnowidz bo zgadywanka implikuje możliwość pomyłki, pewien procent wątpliwości, zgadywanie to zgadywanie a Bóg nie może zgadywać - on wie wszystko.

Nauka już dawno udowodniła, że czas jest iluzją., jasnowidzowie mają wgląd w coś czego j

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska