Login lub e-mail Hasło   

Zobaczyć przeszłość

A gdyby można było obserwować nas samych .... kiedyś?
Wyświetlenia: 492 Zamieszczono 27/03/2015

Jeśli zacząłeś czytać ten artykuł, to wiedz, że nie będzie to żaden poemat czy głębokie przemyślenia drążące dziurę do samego środka duszy.

Temat jak najbardziej poważny, trochę ścisły trochę fantastyczny ale może akurat Ciebie zainteresuje?

Często oglądamy zdjęcia czy nagrania nas samych - to jedyny wehikuł czasu, którym dysponujemy, którego używamy ale w sposób bierny jako obserwatorzy, bez wiedzy i świadomości postaci istniejących na fotografiach i filmach.

A czy można inaczej?

Powiedzmy, że czeszesz swoje włosy, bądź po prostu skaczesz i robisz to przed lustrem.

Co widzisz?

Siebie w teraźniejszości czy przeszłości? Jeżeli odpowiedź nie jest oczywista - sam jej udzielę - oglądasz właśnie siebie w przeszłości sprzed ułamka, ułamka, ułamka, ułamka ... ułamka sekundy.

Każdy z nas widzi dzięki temu, że odbiera/pochłania światło odbite od przedmiotu - w tym przypadku my, jako obiekty odbijamy światło w kierunku lustra a te z kolei odbija światło w kierunku naszych oczu.

A gdyby podskoczyć przed lustrem i zobaczyć to za 8 minut?

CZEMU NIE?! Wystarczy odsunąć lustro na odległość równą 1/2 jednostki astronomicznej, czyli ok. 75 000 000 km, podskoczyć i zobaczyć w lustrze własne odbicie za 8 minut!

Światło ze Słońca dociera do nas w 8 minut, światło połowę tej odległości przebywa w 4 minuty. My jako obiekty odbijające światło musimy je "odbić" na odległość 75 mln km a następnie światło musi pokonać tą samą drogę do nas jako odbiorców - w ten sposób zobaczymy nasz podskok, który de facto wykonaliśmy 8 minut temu :-)

A prościej?

PEWNIE, ŻE TAK! Przecież nie zbudujemy rakiety, która wyniesie nasze lustro tak daleko! Wystarczy ustawić odpowiednią ilość luster kolejno odbijających nasz obraz tak, by finalne odbicie światła dotarło do nas po określonym (wyznaczonym wedle obliczeń i naszych możliwości/upodobań) czasie.

A może sami znacie jakiś sposób na to, jak spojrzeć w przeszłość?

Podobne artykuły


10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1385
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 913
9
komentarze: 172 | wyświetlenia: 209
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1764
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 435
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 793
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141541
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238415
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110339
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 121966
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ja znam jeden, a nawet dwa!
Pierwszy: unieść się z fotela, udać się do najbliższej biblioteki publicznej. Następnie wyszukać działu z publikacjami historycznymi.
Drugi zaś to zrobić dokładnie to samo, tyle że zamiast biblioteki poszukać muzeum historycznego.
Tak to sobie wykombinowałem.
:)

@nightwatcher: całkiem słusznie :-)

Coś bardziej na nasze czasy - włączyć kamerkę internetową, zawalić system operacyjny i śledzić spóźniony obraz na ekranie komputera ;-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska