JustPaste.it

Przełamać wewnętrzne opory czyli jak działają icebreak’ery?

Icebreak’ery potrafią zamienić oficjalne spotkanie w luźny, ale konstruktywny warsztat rozwoju osobistego. Przeczytaj o nich więcej w tym artykule.

Icebreak’ery potrafią zamienić oficjalne spotkanie w luźny, ale konstruktywny warsztat rozwoju osobistego. Przeczytaj o nich więcej w tym artykule.

 

Szkolenia, zwłaszcza miękkie wymagają właściwego przygotowania, zarówno pod względem treści, jak form pracy. Ich celem obok nabywania kompetencji jest umożliwienie wzajemnego poznania się uczestników oraz integracja grupy wokół wspólnego celu. Istotną rolę spełniają icebreak’ery, które już na samym początku potrafią zamienić oficjalne spotkanie w luźny, ale konstruktywny warsztat rozwoju osobistego.

 

Na rozgrzewkę  - icebreaker

 

Szkolenia to jedna z bardzo popularnych form rozwijania zarówno kompetencji specjalistycznych jak i umiejętności miękkich. Wyznacznikiem programu jest najczęściej sam rodzaj i temat szkolenia. Niezależnie od branży istotą procesu szkoleniowego jest właściwy dobór metod i technik pracy z uczestnikami.

 

Bez wątpienia sukces całego przedsięwzięcia mierzony jest od pierwszych minut sesji szkoleniowej i warto zwrócić szczególną uwagę na to pierwsze wrażenie. Początki nie muszą być trudne – wystarczy znaleźć odpowiedni sposób przyciągnięcia uwagi słuchaczy i utrzymania jej na odpowiednio wysokim poziomie. Powszechnie znanym i często stosowanym narzędziem, które ma na celu otworzyć uczestników na siebie nawzajem są tzw. icebreaker’y. Tego rodzaju aktywności z założenia dążą do „przełamania lodów” i zbudowania klimatu sprzyjającego celom szkolenia.

 

Icebreaker’y - sukcesy lodołamaczy

 

Skuteczność tego narzędzia nie jest gwarantowana w każdym przypadku, dlatego też warto sobie postawić pytanie czy na przygotowywanym szkoleniu icebreaker będzie spełniał swoją funkcję.

 

Icebreker’y na szkoleniach otwartych

 

Najczęściej tego rodzaju narzędzie stosuje się podczas szkoleń otwartych, gdzie uczestnicy się nie znają, a spotykają się głównie po to, aby wspólnie osiągnąć cel szkolenia. Lodołamacze sprawdzają się bardzo dobrze jeżeli zespół szkoleniowy składa się z osób pochodzących z różnych środowisk czy szczebli organizacyjnych. Dzięki tym prostym ćwiczeniom możliwa jest szybka integracja zupełnie różnych ludzi, którzy poznają się często od zupełnie nietypowej strony.

 

To także dobry test sprawdzający czy uczestnicy będą w stanie zaangażować się we wspólne działanie na nieznanym dotąd terenie.Zaletą icebreakerów jest element zaskoczenia, jaki wnoszą do zaplanowanego zgodnie z programem szkolenia. Dlatego też nie powinny być zbyt długie, żeby nie entuzjazm uczestników nie zdążył się ostudzić. Zastosowany humor służy rozluźnieniu atmosfery i zachęceniu do współpracy.

 

Warto pamiętać, że takie zabawy nie są zarezerwowane tylko na początek szkolenia – mogą być wykorzystywane również np., po przekazaniu trudniejszej partii materiału w celu przywrócenia energii i dobrego samopoczucia.

 

Najpopularniejsze icebreaker’y

 

Autoreklama

Uczestnicy na kartkach przedstawiają siebie w formie rysunku, wierszyka bądź sloganu. Następnie każdy prezentuje swoją reklamę na forum.

 

Zabawne przedstawianie się 

Osoby przedstawiają się, uzupełniając swoje imię o nazwę, np. przedmiotu zaczynającego się od tej samej litery. Humor zawarty w tym ćwiczeniu ułatwi zapamiętanie i pomoże przełamać stres.

 

Spotkanie towarzyskie 

Członkowie zespołu szkoleniowego mają za zadanie wcielić się w rolę gośca na bankiecie. Każdy powinien porozmawiać z każdym i uzyskać co najmniej 3 różne informacje, które będą unikalne. Na końcu uczestnicy przedstawiają się wzajemnie całej grupie.

 

Poszukiwanie podobieństw 

Prowadzący zakreśla na podłodze umownie większe miasta Polski. Kolejno zadaje uczestnikom pytania o miejsce urodzenia, bądź upodobania związane z tymi miejscami. Następnie zgrupowani w różnych miejscach ludzie wymieniają się informacjami o swoich podobieństwach.

 

Herb

Każdy z uczestników rysuje na swój herb. Dzieli kartkę na 4 pola; na każdym z nich za pomocą słów lub rysunków ilustruje inne informacje o sobie, np. swoje mocne strony, hobby, marzenia, wartości. Wiadomości powinny być lekkie oraz bezpośrednio dotyczące twórcy herbu. W dalszej kolejności członkowie zespołu szkoleniowego wymieniają się informacjami zawartymi na rysunkach.

 

Omawiane lodołamacze to narzędzia proste i równocześnie niezwykle potrzebne dla stworzenia zespołu ludzi zorientowanych na realizację tych samych celów. Ponadto jest to bardzo dobry sposób na utrzymanie równowagi pomiędzy elementami merytorycznymi i akcentami integracyjnymi.

 

Autor: Elżbieta Konik