Login lub e-mail Hasło   

Pojęcie wolnej woli NIE wzięło się z religii

Jak to jest z tą wolną wolą? Wolność, czy ona jest czymś naturalnym dla człowieka, a wolna wola decyduje o tym, co wybieramy?
Wyświetlenia: 1.084 Zamieszczono 27/03/2015

Pojęcie wolnej woli NIE wzięło się z religii.

Kapłani to pojęcie wykorzystali, stwarzając nakazy i zakazy, mówiąc jednocześnie, że masz wolną wolę, abyś czuł się winny. To dysonans poznawczy. Mówią, że możesz coś zrobić, ale jak to zrobisz, to wiesz, że się rozgniewają. Jakiś kapłan powie, że diabeł cię opętał, czy duchy, że jesteś bee. To zakazują ci korzystać z wolnej woli, ale mówią, że ona jest, gdy wybierasz to, co oni proponują, bo to jest dobre ;), więc powinniśmy wybrać dobre. Przestrzegać zawsze i obowiązkowo tego i tamtego, ubierać się tak i tak, jeść to i tamto, a potępiać to i owo.

Pokrętne to, oczywiście, że tak. To jak to jest z tą wolną wolą?

Kłamstwa, manipulacje i dysonans poznawczy, i mówienie o wolnej woli. Zgadzam z autorem artykułu na Eiobie http://www.eioba.pl/a/4rvn/mit-i-szkodliwosc-wiary-w-wolna-wole , że ludzie mają frustracje i brak poczucia sprawstwa spowodowanego własną wolną wolą. Chyba że robią świadomie coś złego. Wtedy czują wolną wolę, ale gdy są normalni, to też odczuwają świadomość, że szkodzą sobie lub komuś. Co zostaje, zrozumieć jak to działa i poszerzać wykorzystywanie wolnej woli do bycia wolnym.

Wystarczy zrozumieć, że manipulatorzy dla dysonansu poznawczego mówią, że ją mamy, byśmy gorzej się czuli i byśmy nie powiedzieli im, że to oni nas ograniczają swoimi gustami, interpretacjami „pism” czy słów Boga, poglądami. I mówią nam, jakim strojem obrażamy Boga, co powinniśmy robić, ale zawsze to są zaspokajane ich potrzeby, nie nasze. To dysonans poznawczy. Państwo, to samo, kłamią u nas, tak samojak za PRLu, że mamy demokrację ;), wolność ;), możliwości do osiągania sukcesów, że pomagają /kłamią tak szczególnie przed wyborami/ i stawiają na baczność wykrzykniki. To głosuję na Kukiza, dla ratowania resztek wolności.

Wyobraź sobie, że jesteś w dzikim terenie, taki „Robinson Cruzoe” z grupą ludzi. Nic Ciebie nie ogranicza, tylko głód decyduje czy szukasz jedzenia, tylko twoje potrzeby decydują, że budujesz chatę, by mieć lepiej, bezpieczniej. Tak, jak masz chęć, opalasz się, pływasz, kochasz się z kimś. Nie ma idei Boga /klechów pouczających ciebie co masz robić; czy innych kapłanów, mędrców/, władzy administracyjnej /podatków, nakazów, zakazów, możesz sikać, tam gdzie masz chęć/. Żyjesz z naturą i tylko ona Ciebie ogranicza i twoje możliwości fizyczne, i narzędzia, które masz, ale możesz tworzyć nowe. Można krzywdzić zwierzęta i drugiego człowieka, i to nie jest nigdzie zakazane ani nakazane. A tamten może krzywdzić Ciebie, stąd niepokój i rozumiesz, że dając mu wolność, sam ją otrzymujesz. Ba więcej, trzymacie sztamę przeciwko wrogom z zewnątrz, dzikim zwierzętomi robicie swoje, nie krzywdząc tamtego, by nie być krzywdzonym. Tworzy się harmonia, układa się układanka życia. Oczywiście problemy waśnie są, bo tak się dogadujecie. Rodzice coś nakazują, ale… przechodzisz „misterium” dorosłości /sam upolujesz tygrysa, osiągniesz jakiś wiek/ i stajesz się mężczyzną.

Jedynie jedną Wolną Wolę ogranicza inna Wola, ale zawsze jest to na ziemi ograniczająca wola człowieka. Ogranicza wolną wolę kościół /mówiąc dyrdymały „Bóg jest miłością” i zakazując, zakazując, nakazując/, państwo /różne w różnym stopniu, u nas strasznie/, pracodawca /dając nam grafik obowiązków i godzin pracy/, nauczyciel /z różnych powodów, też z lenistwa/, małżonek, a i oczywiście rodzice /ci ostatni czasem robią to dla dobra dziecka/. Ograniczenia są potrzebne i stawia się je sobie samemu /warto/ lub stawia je ktoś, siłą przemocy, nakazu, groźby.

To zawsze JEDNI ludzie, oni ograniczają wolność i wolną wolę INNYM ludziom.

Mówią, że Bóg przewidział dla nas przyszłość – kłamią! Kłamią! Skąd wiem? Bóg daje nam wolną wolę, inaczej go nie ma. Nie ma możliwości, aby tworzył życie /takie przeznaczenie dla ludzi/ z obozami, komorami gazowymi z gestapo, jak można byłoby go określić? „Bóg jest miłością”? Bóg daje wolną wolę, to... księża, kapłani, mistycy ograniczają wolną wolę innych ludzi. Nakazują chrzest, a nie czekają, aż ktoś przyjdzie i poprosi o to, bo jest to mu potrzebne.

Same dziesięć przykazań. To jedyne obok modlitwy „Ojcze Nasz” słowa/nakazy pochodzące podobno od Naszego Boga. I masz tu człowieku wolną wolę, tak wolną wolę z pewnymi ograniczeniami. Możesz pożądać każdą kobietę, ale nie czyjąś żonę, możesz pracować i się bogacić... . Jak coś, to tu jest ograniczenie wolności, ale też może człowiek złamać każde z tych przykazań. Każde, ale czy będzie z tego powodu powód do dumy?

Bo tak ogranicza człowieka coś jeszcze, zewnętrze: przyroda, dostęp do dóbr i to, czym jesteśmy: fizyczność, umysł, wychowanie /tu banalne nienauczenie szacunku do pracy, czyli lenistwo/, osobowość, wiedza, posiadane narzędzia i umiejętności korzystania z nich.

Tu możemy dużo zmienić, ćwiczyć ciało, umysł, szukać dóbr, korzystać z przyrody i dostosowywać ją do naszych potrzeb lub odwrotnie.

Tu są chęci i możliwości, by je realizować. Czytanie książek /niereklamowane, ale to rozwija wyobraźnię i jest lepsze od seriali/, poznawanie czegoś nowego, stawanie się twórcą, poznawanie nowych miejsc, ludzi, a muzyka, jest tego w sieci mnóstwo.

Esther Garcia – Hiszpan, swoją muzykę udostępnia w sieci bezpłatnie. Dlaczego, nie wiadomo. Piękne to, ta jego muzyka, jest piękna.

https://www.jamendo.com/pl/track/1162103/a-thousand-years

Wiedząc, czym jest wolność, widząc kto i w jaki sposób nam ją ogranicza, możemy wybierać swój kawałek wolności, ten jeden centymetr i ją poszerzać. 

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1181
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 907
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1313
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1537
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 705
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1525
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1506
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1302
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1238
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 711
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 718
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1037
 
Autor
Artykuł" Mówią, że Bóg przewidział dla nas przyszłość – kłamią! Kłamią! Skąd wiem? Bóg daje nam wolną wolę, inaczej go nie ma. Nie ma możliwości, aby tworzył życie /takie przeznaczenie dla ludzi/ z obozami, komorami gazowymi z gestapo, jak można byłoby go określić? „Bóg jest miłością”? Bóg daje wolną wolę, to... księża, kapłani, mistycy ograniczają wolną wolę innych ludzi. Nakazują chrzest, a nie czekają ...  wyświetl więcej

@kamil30:
Wolna wola jest, chociaż wielu instytucjom, ludziom zależy by ją innym ograniczać. Trzeba ją w sobie poszerzać, a to jest działanie, praca. A w karmę nie wierzę. I dzieci zabijane w obozach, gdziekolwiek zabijane, to nie ma usprawiedliwienia i nie powinno mieć usprawiedliwienia i gdyby ludzie z tych nacji, to robiących, to rozumieli, to nie miałoby to racji bytu. A tak, mówi się k ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Inaczej patrzymy ale Jezus mówił ab Bogu oddać co boskie a cesarzowi co cesarskie. Dusze które dopuściły się złych uczynków w świetle nauk oświeconych Mistrzów osądzi Kosmiczna Temida. która wg nich nigdy sie nie myli a na tym łez padole osądzi ziemski wymiar sprawiedliwości. I o ile od tego ziemskiego wymiaru sprawiedliwosci jest jakieś odwołanie - apelacja, próba przekupienia ...  wyświetl więcej

@kamil30: Jakie to znane- kary, sądy, nagrody, wieki cierpienia,anihilacja. A jeżeli w kosmicznej inteligencji zło nie istnieje, jeżeli np. nazizm był doświadczeniem, które miało pomóc nam zrozumieć ...

@roszpunek: Przedstawiam własny pogląd w oparciu o nauki oświeconych Mistrzów. Kosmiczna Temida, Uniwersalny Umysł zwany Szatanem nie jest taki glupi jak religia chciałaby go widzieć - to coś w rodzaju wszechpotężnego komputera który działa na zasadzie prawa przyczyn i skutków a jego decyzje są doskonale sprawiedliwe. Jego umysł ma gigantyczną moc obliczeniową. Anihiliacja jest podobno możliwa ale ...  wyświetl więcej

@roszpunek: Ale do pewnego stopnia masz rację - że w Kosmicznej inteligencji nie istnieje typowe zło i dobro tak jak my je rozumieny - ona nie bawi się rozstrząsanie i ocenianie -nie ma apelacji, odwołania, ucieczki - to prawdopodobnie mega komputer który działa na zasadzie - input - output czyli słynne oko za oko ząb za zab. Jeśli ktoś zabił człowieka w tym życiu to nie ma zmiłuj - sam zostanie z ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  29/03/2015

Kochaj, miłuj i rób co chcesz, ale w tych ramach to Święty Augustyn. Owsiak zaś lansuje róbta co chceta. To z miłości będziemy rozliczeni i osadzeni!

@swistak: "To z miłości " - z miłości do siebie czy innych?

Nadal uważam, że rację ma ten co mówi, że nasza wola nie jest wolna i rację ma ten co mówi, że nasza wola jest wolna.

Wolna wola to pojęcie względne - jeśli nie wierzysz w żadne bóstwo to masz wolną wolę, jeśli jesteś osobą wierzącą i wierzysz, że to jakieś bóstwo zaprogramowało całe życie wraz z jego przeszłością, teraźni

...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM: "A marzenia? "- Mamy inne pojęcie tych spraw. Marzenia i pragnienia odbierają nam wolę bo stajemy się niewolnikami iluzji - wola zamienia się w pragnienie które nami żądzi. Słowo marzenie pochodzi od "mara", zjawa, duch czyli tworzymy sobie iluzoryczny świat i podążamy za nim, wierzymy, że rzeczywistość to marzenie spełni. Ja marzeń nie mam ani pragnień tylko cele,do których dążę w ...  wyświetl więcej

@kamil30: życie marzeniami, czy też marzyć to nic złego i świadczy o naszym człowieczeństwie. Fakt, jest to iluzoryczne ale marzenia nie muszą być jedynie złudnym pragnieniem, które byłoby nieosiągalne. Kiedyś nieosiągalne i nie do pomyślenie było stanąć na księżycu czy w ogóle POLECIEĆ - ludzie o tym marzyli! - a dziś?
Czy to odebrało nam wolną wole?

Dziwne jest ludzkie myślenie. Ktoś czuje się źle, ma małe możliwości, jest słusznie sfrustrowany i zamiast szukać szczęścia, wspólnych wartości z ludźmi, zmieniać świat, wierzy w reinkarnację, czyli myśli, jest mi źle, bo na to zasłużyłem w poprzednim życiu, to jak może Mi być dobrze w tym życiu. Buk dla mnie wybrał takie życie, to trzeba tak żyć. Manitu mnie nie wybrał, to jestem nikim. Zeus nie ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: "Buk dla mnie wybrał takie życie" - druidzi wierzyli w boską moc drzew, ale nie sądzę, by autorowi czy też czytelnikom chodziło o to, że drzewa nas spłodziły czy też wybierają nam życie.

Ale do rzeczy bez dalszego czepiania się ...

"...czyli myśli, jest mi źle, bo na to zasłużyłem w poprzednim życiu, to jak może Mi być dobrze w tym życiu. " - a skąd mamy wiedzie

...  wyświetl więcej

@SZKOLENIA.COM:
Dobrze wyczytałeś sens. Taki jest. A ten buk. Taki Buk, przez u i k, to jest żart, taka przenośnia dźwiękowa, ale można się modlić i do buka, czemu nie, wróżyć swoją przyszłość z układu liści, aby to dawało nam optymizm i wartości. To w tej wariacji jest wtedy ukryta metoda ;)

@Janusz Nitkiewicz: byleby zachować optymizm, zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za własne czyny? :-)

@Janusz Nitkiewicz: "Zamiast szukać szczęścia, wspólnych wartości z ludźmi, zmieniać świat, wierzy w reinkarnację, czyli myśli, jest mi źle, bo na to zasłużyłem w poprzednim życiu, to jak może Mi być dobrze w tym życiu. Buk dla mnie wybrał takie życie, to trzeba tak żyć. " - Niestetety Januszu - wszystko całkowicie przekręcasz i wypaczasz. Wierzę w reinkarnację, tak jak wielu i wcale nie myślę, że ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Januszu - przeczytaj jeszcze raz uważnie mój art i inne jeśli masz czas i ochotę a dostrzeżesz, że to co piszesz o reinkarnacji i prawie karmy ma wiele wspólnego ze stereotypem. Pisałem, że możemy poszerzać naszą wolę aby stawała się bardziej wolna. I pisałem co trzeba moim zdaniem robić - czyli wyzbywać się myślenia o przeszłości, która działa na nas destrukcyjnie oraz pragnie ...  wyświetl więcej

  lajla1  (www),  06/02/2017

@Janusz Nitkiewicz
Śmieszny człowiek wymyślił wolną wolę, a teraz o niej dywaguje.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska