Login lub e-mail Hasło   

Ekologia czy zmowa

Jeżdżąc na co dzień po polskich i europejskich drogach zauważamy, że różnorodność marek pojazdów, od japońskich przez europejskie po Amerykańskie, nie dotyczy ciężarówek.
Wyświetlenia: 778 Zamieszczono 29/03/2015

Nie wiem czy wszyscy uznają to za problem podstawowy, tak jak ja.Co gorsza powiem szczerze, że nie zauważyłem tego problemu dopóki nie przeczytałem artykułu Konkurencja w ciężarówkach nadchodzi... powoli. A przecież jest to prawda, widoczna dosłownie gołym okiem.

Skąd się jednak to bierze?

Autor artykułu stawia tezę, że jest to skutek bardzo wyśrubowanych norm emisji spalin obowiązujących w Europie. Normy te sprawiają, że np. koreańskim producentom nie opłaca się wchodzić na Europejski rynek. Nie opłaca się gdyż musieliby zaproponować bardzo zaawansowany technologicznie produkt mający zbyt tylko na rynku europejskim. Mnie jednak te argumenty nie przekonują. Owszem jest tak, że normy emisji są wysokie, lecz zarówno normy amerykańskie jak i Japońskie są co najmniej równie wymagające jak pokazuje zestawienie tych norm ( Europa przoduje w normach emisji spalin). Co więcej, większość krajów, choć z opóźnieniem, wprowadza jednak u siebie normy emisji, najczęściej wzorując się na normie Europejskiej. 

Jaka jest więc przyczyna?

Skoro tak, to co powoduje, że nie spotkamy prawie na naszych drogach ciężarówek Kia lub Daewoo? Na ślad odpowiedzi na to frapujące pytanie z pewnością trafimy śledząc los postępowania jakie wszczęła Komisja Europejska przeciwko największym producentom samochodów ciężarowych na naszym kontynencie za zmowę cenową. Dodatkowych wskazówek udzieli nam prześledzenie losów dyskusji na temat zmian przepisów dotyczących warunków technicznych produkcji samochodów ciężarowych. Otóż lobbyści firm, producentów ciężarówek, pomimo bycia na cenzurowanym, pomimo ewidentnych dowodów na delikatnie mówiąc manipulowanie rynkiem, zdołali doprowadzić do przesunięcia wprowadzenia tych przepisów o pięć lat. To dowodzi jak wielki wpływ zdołali osiągnąć w strukturach europejskich i pośrednio, przynajmniej moim zdaniem, daje odpowiedź na pytanie dlaczego na rynek ciężarówek nie udało się wbić żadnemu koncernowi spoza Europy.

Co dalej?

Jak dowodzi historia silna grupa gospodarcza może powstrzymać rozwój w jakiejś dziedzinie... na jakiś czas. Jednakże prędzej czy później ciśnienie zewnętrzne staje się większe niż możliwości grupy lub pomija się jakieś zjawisko uznając je za nieistotne, a okazuje się ono przełomowe. Tak również stanie się w tym przypadku i mam wrażenie, że szybciej niż sobie wyobrażamy. Ostatnio np. otworzył się, na razie cichy i niewielki, import używanych ciężarówek marek dalekowschodnich. Ja jednak mam wrażenie, że to ruch zmierzający do cichego budowania zaplecza dla koncernów, w końcu chociażby gdzieś te ciężarówki trzeba remontować.

Peter

Podobne artykuły


72
komentarze: 28 | wyświetlenia: 25707
42
komentarze: 6 | wyświetlenia: 16570
29
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4025
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8087
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2448
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 28138
18
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2453
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1835
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11187
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 96280
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 79793
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 6421
15
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3500
15
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6572
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska