JustPaste.it

7 nawyków NIEWIARYGODNIE szczęśliwych ludzi

Już niedługo świąteczny czas. Czas, w którym należy się cieszyć z bliskości innych ludzi i wspólnego spędzania czasu. W codziennej pogoni zapominamy często co jest ważne. Nie tylko w okresie świątecznym, który jest bardzo zabiegany. Zapominamy również na co dzień, co jest ważne i jak do tego dążyć.

id-10075421-300x188_small.jpg

Przez najbliższe dni, większość ludzi będzie spędzać czas z rodziną. Możliwe, że ktoś też go spożytkuje na wzmożoną pracę nad sobą. Jeśli tak, to zachęcam do zapoznania się z siedmioma nawykami niewiarygodnie szczęśliwych ludzi. Żeby nie zabierać czasu, zaczynajmy!

1. Bądź zajęty, jednak nie bądź przeciążony

Badania (tutaj link do nich, wymagana znajomość języka angielskiego) pokazują, iż będąc przeciążonym, sami wkraczamy na tory, które nas prowadzą do bycia nieszczęśliwym. Z drugiej strony, inne badania (link), sugerują, że nie posiadanie niczego do zrobienia, też zbiera swoje żniwo, pędzenia do bycia nieszczęśliwym.

Dlatego należy znaleźć złoty środek. Powinniśmy robić różne rzeczy, jednak nie być nimi przeciążeni.

Jeśli po całym dniu stwierdzamy, że jesteśmy przeciążeni, najprawdopodobniej spowodowane jest to brakiem naszej asertywności. Po prostu zbyt często przyjmowaliśmy na przysłowiową "klatę" zadania, których wcale nie chcieliśmy wykonać. Zanim się na coś zgodzimy, zastanówmy się, czy faktycznie to coś chcemy robić. Czasem nie mamy wyboru. Kiedy go jednak mamy i okaże się, że to nie jest coś co chcemy robić, grzecznie odmówmy. Przecież to nasze zdrowie psychiczne i fizyczne jest dla nas ważniejsze, prawda?

2. Posiadaj 5 bliskich znajomości

Posiadanie bliskich znajomości sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i żyjemy dłużej. Nie bez powodu mówi się, że prawdziwy przyjaciel to ktoś, do kogo możemy zadzwonić o 4 rano, z więzienia w Meksyku, a on nam powie: Nic się nie martw. Zaraz u Ciebie będę. To dzięki przyjaźniom łatwiej nam przejść przez życie.

Dlaczego powinno się mieć 5 bliskich znajomości? Liczba ta jest oczywiście średnią z obserwacji, jakimi były objęte osoby uznawane za najszczęśliwsze. Ilość ta nie jest zbyt duża, ani zbyt mała. Aby znajomość była uznana za bliską, kontakt z osobą musi być nie rzadszy niż raz na 2 tygodnie. Jeśli będziemy mieć na przykład 15 "bliskich" znajomych, kontakty z nimi zajmą nam zbyt dużo czasu (codziennie będziemy musieli się kontaktować z jednym znajomym). Więc albo będziemy musieli poświęcić swoje obowiązki, albo jakieś kontakty. Lepiej mieć 5 przyjaciół, z którymi się utrzymuje przyjacielskie relacje, niż 15 znajomych, z którymi się "gada".

3. Nie uwiązuj swojego szczęścia do zewnętrznych czynników

Ludzie mają skłonność do tego, żeby o swoich dokonaniach lub szczęściu mówić przez pryzmat zewnętrznych czynników. Na przykład: dostałem nową pracę, bo spodobałem się prowadzącemu rozmowę kwalifikacyjną. A dlaczego nie dostaliśmy tej pracy, bo po prostu świetnie się nadajemy na to stanowisko?

Podobnie jest z odczuwaniem szczęścia. Ludzie uznają, że są szczęśliwi jak coś się zadzieje, jak coś dostaną lub coś mają. Takie przywiązywanie jest zwodnicze, ponieważ wprawia nas w specyficzny stan. Powoduje on to, że będziemy bać się podjąć jakieś działania, które mogą skończyć się niepowodzeniem. Niepowodzenie nie da nam poczucia szczęścia, więc ten strach, może się przerodzić w brak próby podjęcia tematu. A brak próby to najgorsze co może być. Wtedy zaczyna się spirala depresji. Nie podejmujemy działań, bo boimy się porażki. Przez to nie jesteśmy szczęśliwi, więc jeszcze bardziej boimy się podejmować jakieś kroki. I kółko się zamyka. Ciągle i ciągle będziemy uciekać, a ucieczka nie sprawi, że będzie nam lepiej.

4. Ćwicz

Czy to Ci się podoba czy nie, ćwiczenia poprawiają nasze samopoczucie. Kiedy je wykonujemy, nasz organizm produkuje endorfiny. A endorfiny są hormonami szczęścia. Więcej na temat ćwiczeń w kontekście osiągania sukcesów pisałem tutaj.

5. Perfekcyjnie czuj się z dyskomfortem

Szczęśliwi ludzie mają przynajmniej jedną rzecz, w której można powiedzieć, że są ekspertami. Takimi najwyższego szczebla. Jeśli natomiast się ich zapyta jak osiągnęli to, że się tacy stali, usłyszymy opowieści o tym, że zaczynali robić coś,co niekoniecznie było dla nich łatwe i przyjemne. Wiedzieli jednak, że posiadanie danej umiejętności przyszłościowo da im wiele profitów. Dlatego, pomimo trudów i potu, dążyli do tego, aby się czegoś każdego dnia nauczyć.

Kiedy spoglądali na swoje dni po czasie, dostrzegali to, że zadowolenie z tego, że udało im się pokonać ich własne słabości, niechęć do nauki czegoś przewyższało znacząco poziom "niechcenia" robienia tej czynności. Po czasie stawali się uzależnieni i dążyli do tego, aby ciągle się doskonalić. Jednocześnie musieli robić coś, co nie było dla nich łatwe i przyjemne. Ale zadowolenie z pokonania siebie - było dużo bardziej stymulujące niż lęk i niechęć do wykonywania działań.

6. Wydawaj więcej pieniędzy na przeżywanie

Naprawdę szczęśliwi ludzie są bardziej rozważni w wydawaniu pieniędzy na fizyczne przedmioty. Wolą te pieniądze przeznaczyć na "kupowanie przeżyć". Proceder taki podnosi nasz poziom szczęścia. Poniżej powody, dlaczego tak się dzieje:

  • Doświadczanie (przeżywanie), jest coraz cenniejsze z biegiem czasu. Fizyczne przedmioty tracą na wartości a doświadczenia (przeżycia) będą coraz cenniejsze (na przykład telefon: dziś kosztuje "n" a za 3 miesiące już tylko połowę z tego "n"). Doświadczanie (przeżywanie) może być powtarzane bardzo długo i ciągle będzie przynosić nam szczęście.
  • Ludzie częściej przypominają sobie jakieś przeżycia niż przedmioty. Dla przykładu: częściej przypomnisz sobie o pierwszym wejściu na Mount Everest, niż o pierwszych dobrych, skórkowych butach.
  • Doświadczenia (przeżycia) są unikalne. Pomimo tego, że ludzie zaprzeczają, to mamy tendencję do porównywania się z innymi. Możemy mieć takie same buty, auta, domy. Nasze przeżycia jednak są unikalne dla nas i tylko dla nas samych. Są niepowtarzalne.
  • Wolniej przyzwyczajamy się do naszych przeżyć. Przykładowo: dobra kolacja ze świetnym towarzystwem wiele razy da nam dużo szczęścia, podczas gdy garnitur kupimy raz i więcej nie da nam już szczęścia. Przedmioty fizyczne dają radość co najwyżej raz.
  • Przeżycia są socjalne. Ludzie są zwierzętami socjalnymi. Przebywamy z innymi i wykluczenie ze "stada" może być dla nas najgorszą karą jaka tylko może istnieć. To nasze kontakty z innymi ludźmi powodują to, że wychodzimy z domu, biegamy, jeździmy w różne miejsca. To dzięki właśnie temu mamy możliwość zdobyć te doświadczenia i być szczęśliwszymi.

7. Żyj tak, żebyś nie żałował

W hospicjach bardzo często prowadzi się badania nad ludzkim życiem psychicznym i szczęściem. Bardzo często zadaje się pytanie o to, czego ludzie żałują, wiedząc, że ich życie się zaraz skończy. Większość odpowiadało, że żałują, iż czegoś nie spróbowali. Jest nawet takie utarte powiedzenie "lepiej żałować, że się zrobiło, niż żałować, że się czegoś nie zrobiło".

 

Źródło: http://rafal.kozlowski.biz/7-nawykow-niewiarygodnie-szczesliwych-ludzi/