JustPaste.it

Pianka poliuretanowa

Obliczając koszty ogrzewania jednoznacznie można stwierdzić, że solidne ocieplenie budynku pianką poliuretanową jest opłacalne.

Obliczając koszty ogrzewania jednoznacznie można stwierdzić, że solidne ocieplenie budynku pianką poliuretanową jest opłacalne.

 

Według badań nawet do 30% mogą sięgać straty ciepła w domu z nieprawidłową izolacją dachu. Aby uzyskać efekt ciepłego domu zimą i chłodnego latem należy zadbać o prawidłową szczelną izolację wszystkich przegród. Obliczając koszty ogrzewania jednoznacznie można stwierdzić, że solidne ocieplenie budynku jest opłacalne. Izolacja powinna nie tylko spełniać minimalne standardy przyjęte dla przegród, ale w znacznym stopniu zminimalizować wydatki na ogrzanie budynku. Izolacja poddasza to jeden z najważniejszych etapów budowy. Z decyzją czym ocieplić wiążemy się na długie lata.

Ocieplenia poddaszy

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa dzięki wysokiemu parametrowi adhezji idealnie sprawdza się przy natrysku na wszelkiego rodzaju membrany i folie dachowe. Zarówno membrana jak i folia tworzą wystarczającą barierę zabezpieczającą rozrost pianki w nieporządanym kierunku. Pianka poliuretanowa rozrastając się nie wypycha membrany, a rozpręża się w kierunku pustej przestrzeni. Ocieplanie pianką poliuretanową uszczelnia łączenia membrany, a duży rozrost gwarantuje uszczelnienie wszystkich trudnodostępnych miejsc, także murłaty – efektem jest doskonała termo i wiatroizolacja. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa dzięki 90% otwartych komórek jest świetnym materiałem dźwiękochłonnym. Doskonale tłumi hałas deszczu, czy gradobicia co ma szczególne znacznie w przypadku dachu z membraną i blachodachówką. Ocieplając poddasze pianką poliuretanową, niwelujemy wszystkie mostki termiczne a także izolujemy wszystkie trudnodostępne miejsca typu załamania więźby, narożniki oraz miejsca łączenia skosów ze ścianą. Szczególną uwagę zwracamy na okolice murłaty – natryskiem PUR skutecznie uszczelniamy szczelinę między belką i murem.

Izolacja domów i ścian szkieletowych

Ocieplanie pianką można także zastosować do izolacji elewacji budynku. Możemy wykonać izolację budynku drewnianego jak i murowanego. Dzięki wysokiemu parametrowi adhezji pianka poliuretanowa nadaje się na natrysk na praktycznie każdego rodzaju podłoże. Izolacja metodą natrysku to izolacja bezspoinowa pozbawiona mostków termicznych w całości przylegająca do podłoża. Pianka poliuretanowa to izolacja o niskim współczynniku oporu dyfuzyjnego inaczej mówiąc ocieplenie z piany „oddycha”. Warto wspomnieć, że natryskiem pianki w łatwy i skuteczny sposób możemy ocieplić wszelkiego rodzaje nieregularne kształty.

Izolacja fundamentów

Fundamenty to podstawowy i najważniejszy element budynku. Należy dołożyć wszelkich staranności, aby izolacja fundamentu była wykonana w sposób prawidłowy. Wykonanie izolacji metodą natrysku pianki poliuretanowej, daje nam 100% szczelną hydroizolację, a zarazem stanowi barierę termoizolacyjną. Metodę można stosować w przypadku budynków nowobudowanych, ale także jako naprawa przeciekających lub przemarzających fundamentów.

Przy zastosowaniu pianki poliuretanowej zamknięto-komórkowej uzyskujemy hydro i termoizolację. Nadaje się na każdego typu podłoże. W wyniku natrysku uzyskujemy bezspoinową izolację fundamentu pozbawioną wszelkich mostków termicznych, czyli wad często zdarzających się podczas wykonywania izolacji fundamentu metodą tradycyjną. Izolacja pianką poliuretanową PUR zapobiega wpływom wilgoci z zewnątrz, a także wykraplaniu się wody na ścianach wewnątrz budynku.

Izolacja posadzek

Izolacja posadzki ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o komfort w codziennym użytkowaniu budynku. W dzisiejszych czasach gdy większość decyduje się na ogrzewanie podłogowe prawidłowe wykonanie izolacji posadzki jest rzeczą ogromnie ważną. Natrysk pianki poliuretanowej na posadzkę, pozwala uzyskać wysoką izolację termiczną przy minimalnej grubości – 5cm warstwa izolacji pianką poliuretanową zastępuje 8cm warstwę styropianu. Doskonała spójność pianki z podłożem oraz możliwość dalszej obróbki pianki pozwala na precyzyjne przygotowanie instalacji grzewczej na piance tak aby przy wylewaniu jastrychu nie pojawiły się przykre niespodzianki takie jak:

.klawiszowanie płyt
.wybrzuszenia wężownicy
.wpływanie jastrychu pod izolację

Technologia natrysku pianki poliuretanowej nie wymaga zastosowania hydro-izolacji ponieważ pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa sama w sobie jest hydro-izolatorem, zatem nie ma potrzeby wykonywania pracochłonnych folii co ma znaczący wpływ na skrócenie czasu wykonania zadania.

Pianka poliuretanowa

Współczynnik przewodnictwa cieplnego λ wynosi 0,022 – 0,040 W/mK. Współczynnik przenikania ciepła U dla połaci dachu zależy od jakości wykonania izolacji.

Pianka poliuretanowa jest termoutwardzana co oznacza, że pod wpływem wysokiej temperatury nie powróci do swojej pierwotnej formy jakim jest stan ciekły. Bezpośrednie działanie ognia na piankę poliuretanową, powoduje zwęglenie jej powłoki co uniemożliwia dostępu ognia do głębszych warstw – stanowi to barierę dla rozprzestrzeniania się pożaru. Pianka zazwyczaj występuje w przegrodach budowlanych i nie jest wystawiana na bezpośrednie działanie ognia. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, występująca w przegrodzie dachu wraz z płytą gipsowo-kartonową ma klasę B-s1, d0 – co oznacza klasyfikację: niezapalna, niekapiąca, samogasnąca.

Ponad 120 krotny rozrost pianki poliuretanowej wypełnia każdą szczelinę izolacji nawet w najbardziej newralgicznych miejscach typu murłata, krokwie przy ścianach szczytowych, krokwie koszowe itd.