Login lub e-mail Hasło   

Wiosenny detoks-jak to zrobić?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://a-ajurweda.pl/pl/aktualnosci/wios(...)-detoks
Wiosna to odpowiedni czas na oczyszczanie organizmu. Przyroda budzi się do życia, słońce grzeje coraz mocniej – niech to zainspiruje nas.
Wyświetlenia: 763 Zamieszczono 01/04/2015

Według ajurwedy wiosna to pora rozpoczynania oraz uwalniania nagromadzonej w czasie zimy energii. Nadszedł czas, by zasiać nasiona zdrowia na nadchodzący rok. Zgromadzona przez zimę w naszym organizmie kapha topnieje pod wpływem ciepła słońca, a wraz z nią odchodzi zgromadzona podczas zimy tkanka tłuszczowa.

To właśnie uwolnienie kapha w organizmie może zaburzyć siłę trawienia, przyczyniając się do braku równowagi. Może się to objawić katarem siennym, wiosennymi przeziębieniami czy grypą.

Wiosna to właściwy moment na zredukowanie zimowej ociężałości – wybierajmy więc pokarmy lekkie i świeże o gorzkim smaku.

Klasycznym „wiosennym tonikiem” używanym w wielu kulturach jest napój sporządzony z ciemnozielonych warzyw liściastych. Takie warzywa, jak pokrzywa i mniszek lekarski (bardzo dobry na nerki i wątrobę), jest źródłem smaku lekko gorzkiego, suchego i ostrego. Tonik oczyszcza cały organizm z resztek nagromadzonych w czasie zimnych i mokrych miesięcy.

Warto rozpocząć w tym czasie ćwiczenia fizyczne, które pomagają w oczyszczaniu w każdym aspekcie. Dobrze byłoby nie przegapić tego momentu. Podczas przygotowań do odnowy najlepiej unikać potraw ciężkich, oleistych, słodkich i kwaśnych.

Herbata z suszonego imbiru (1 łyżeczka na litr wody; gotowana przez 20 minut) jest świetnym napojem na wiosnę, ponieważ pobudza trawienie i świetnie oczyszcza. Dobrym daniem oczyszczającym jest kleik ryżowy lub kiczadi – potrawa z łuskanej fasoli mung i ryżu. Kiczadi ze względu na swoją lekkostrawność i zdolność usuwania toksyn z organizmu jest doskonała dla osób, które cierpią na zaburzenia trawienia lub wchłaniania. 

Nasza odporność polega na zdolności do regeneracji oraz umiejętności radzenia sobie z obciążającymi warunkami codziennego życia. Prawidłowe trawienie, przyswajanie, czyli wchłanianie strawionych składników, oraz wydalanie to podstawa zdrowia. Im większa jest równowaga pomiędzy tymi trzema procesami, tym lepsze jest nasze samopoczucie. Oczyszczanie należy przeprowadzać ostrożnie w przypadku osób bardzo młodych, starszych, osłabionych i kobiet w ciąży. Najlepszym czasem na oczyszczanie jest wiosna.

Pory roku wspomagają nasze leczenie, gdyż dzięki nim zawieramy przymierze z cyklami ziemi. Zachęcamy do życia zgodnie z porami roku – odkryjmy radość i przyjemność współistnienia z naturą i korzystania z jej mądrości.

 więcej informacji: www.a-ajurweda.pl  www.zielonysklep.com 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Podobne artykuły


37
komentarze: 25 | wyświetlenia: 59825
37
komentarze: 4 | wyświetlenia: 5902
29
komentarze: 40 | wyświetlenia: 6921
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3980
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 369242
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 20889
21
komentarze: 45 | wyświetlenia: 5901
21
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3298
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22943
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2264
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4610
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska