Login lub e-mail Hasło   

Potrawy rozgrzewające i chłodzące.Jak na organizm wpływa temperatura pokarmu?

Według ajurwedy pokarmy rozgrzewające stymulują trawienie. Jak na organizm wpływa pożywienie gorące i zimne?
Wyświetlenia: 655 Zamieszczono 02/04/2015

Na trawienie najkorzystniej wpływa równowaga pomiędzy pokarmami zimnymi a gorącymi oraz stosowanie przypraw.

Na pierwszy rzut oka koncepcja pokarmów gorących i zimnych może się nam wydawać nieco obca. Mimo to łatwo można dostrzec związek pomiędzy gorącymi pokarmami, takimi jak chili, ponieważ wywołują efekt „palenia”, czy też zimnymi, takimi jak mleko. Inne pokarmy wychładzające to np. orzechy kokosowe, koper, kolendra.

Warto obserwować, jaki wpływ wywierają na nasz organizm różne pokarmy. Czy łatwiej trawisz niektóre pokarmy, a po innych czujesz dyskomfort? Czy stosowanie przypraw wpływa na proces twojego trawienia?

Idea pożywienia rozgrzewającego i chłodzącego jest obecna w wielu kulturach świata. Jednocześnie występuje sporo niezgodności co do tego, jakie właściwości mają konkretne pokarmy w różnych kulturach i różnych praktykach leczniczych. Na przykład ajurweda indyjska używa jogurt za rozgrzewający, zaś w sąsiednim Tybecie uznaje się go za schładzający.

Zarówno klimat, jak i sposób życia wpływają na to, jak będą na nas oddziaływały pokarmy. Dlatego warto wyrobić w sobie świadomość jedzenia.

W dzisiejszych czasach używa się dużej ilości pestycydów i innych chemikaliów, możliwe więc, że niektóre pokarmy działają inaczej niż ich pierwotna natura. Na przykład zbyt duża ilość niektórych pestycydów wywołuje gorączkę, biegunkę oraz alergię. Często takie dolegliwości uważa się za skutek występowania wirusów i bakterii, podczas gdy ciało odpowiada w ten sposób na nadmiar chemikaliów.

Na przykład winogrona pryskane dużą ilością środków owadobójczych mogą powodować stan zapalny w organizmie. Nie będą już wychładzać tak jak w swoim naturalnym stanie.

Inne cechy pokarmów, takie jak wilgotność, oleistość czy suchość również mają wpływ na trawienie. Pożywienie oleiste będzie wpływało na cały układ pokarmowy, zwiększając jego nawilżenie oraz wydzielanie enzymów trawiennych. W zbyt dużych ilościach potrawy oleiste mogą hamować trawienie wskutek przeciążenia pracy wątroby i woreczka żółciowego. Przykładem pokarmów oleistych jest ghee, oleje roślinne, soja, tłuszcze zwierzęce.

Do suchych pokarmów możemy zaliczyć m.in. kukurydzę, grykę, żyto, kaszę jaglaną, większość ziaren oraz warzywa o ciemnozielonych liściach. Większość osób potrzebuje dodatkowego nawilżenia, aby strawić te pokarmy. Zatem dobrze jest dodać do nich np. odrobię oleju czy oliwy.

W wielości pokarmów, które mamy do dyspozycji – najważniejszą rzeczą jest rozbudzenie świadomości tego, co jemy, jak to na nas wpływa oraz jak się z tym czujemy.

więcej na www.a-ajurweda.pl 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 666
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 600
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 918
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 954
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1104
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 689
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 790
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 659
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 827
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 852
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 498
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 419
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 772
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 566
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 536
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska