Login lub e-mail Hasło   

Bycie samoukiem, czyli umiejętności bez certyfikatu

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.szkolenia.com/news/730/bycie-(...)yfikatu
Jaką wartość ma nauka w zaciszu własnego domu i we własnym zakresie?
Wyświetlenia: 639 Zamieszczono 03/04/2015

Świat pędzi jak szalony, postęp techniczny, technologiczny to nie jedyne powody zmian zachodzących w otaczającym nas świecie i wymagających dostosowania się do nowych warunków. Coraz więcej osób dostrzega samodzielnie potrzebę doszkalania się, uczenia i zdobywania coraz to nowych umiejętności. Nie zawsze konieczne są ku temu zorganizowane kursy i szkolenia. Przy odrobinie motywacji oraz zaangażowania można samodzielnie nauczyć się bycia księgowym, kadrową, czy informatykiem.

W zależności od przedmiotu nauki za pomocą Internetu oraz dostępnych kursów online, bezpłatnych poradników, samouczków, stron internetowych poświęconych konkretnym zagadnieniom można niewielkim kosztem lub całkowicie bezpłatnie uczyć się fachu, doskonalić swój zawód. Aby zostać fachowcem z prawdziwego zdarzenia nie trzeba posiadać dyplomu, certyfikatu czy świadectwa szkoły, bowiem liczą się umiejętności praktyczne.

Od pewnego czasu brak certyfikatu nie dyskwalifikuje kandydata w rekrutacji, a pracodawcy coraz częściej przykładają wagę do faktycznych umiejętności kandydata niżeli do posiadanych dokumentów poświadczających kwalifikacje. Nie w każdym zawodzie jest to możliwe, jednakże zdecydowana większość stanowisk pracy na rynku umożliwia start w rekrutacji samoukom.

Samokształcenie jest w cenie, wskazuje na chęć doskonalenia zawodowego, ciekawość świata, potrzebę rozwoju, a cechy te są pozytywnie odbierane u współczesnych pracodawców. Warto mieć na uwadze, iż przez samokształcenie rozumieć należy nie tylko uczenie się we własnym zakresie, na własnych błędach metodą prób i błędów ale również naukę w zorganizowanym systemie szkoleń i studiów bez przymusu i wywierania wpływu przez kogokolwiek, pracodawcę zwłaszcza. Posiadane umiejętności zawsze mogą się przydać, na naukę nigdy nie jest za późno i zawsze znajdzie się coś, czego warto się nauczyć, a czego jeszcze nie umiemy.

Ciągła nauka utrzymuje mózg w sprawności, zapobiega wielu chorobom starczym, gwarantuje nam dobre samopoczucie, jak i elastyczność, kreatywność w życiu codziennym. Im więcej posiadamy umiejętności praktycznych, tym łatwiej jest nam się dostosować do potrzeb pracodawcy, przekwalifikować i znaleźć nową pracę. Jeśli nie w jednym zawodzie to w drugim. Rozmowy rekrutacyjne najczęściej nie bazują na dokumentach a na omówieniu doświadczenia, sprawdzeniu niezbędnych na danym stanowisku umiejętności za wyjątkiem uprawnień państwowych jak licencje, prawo jazdy itp.

Nie rzadko kandydat nie jest wcale pytany o posiadane dyplomy, kursy, za to poddawany testom praktycznym. Bez wątpienia samokształcenie pozytywnie wpływa na karierę i ścieżkę awansu, możliwości zatrudnienia.

Zjawisko to obserwuje się w wielu branżach, tak w pracy biurowej, w branży finansów, księgowości, jak i marketingu, informatyki, handlu a przede wszystkim w obszarze prac fizycznych, także specjalistycznych jak dekarz, kafelkarz, brukarz itd. Nigdy nie jest wiadomo kiedy może się przydać dana umiejętność, jednak nie oznacza to, ze jej nabycie nie jest inwestycją, bowiem może nas zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Wiedzą o tym doskonale pasjonaci, którzy uczą się fachu nie dla zatrudnienia i pieniędzy, a dla siebie i własnej satysfakcji. Zdarza się, iż z czasem pasja przeradza się w dochodowy biznes bez konieczności zdawania egzaminów, bronienia tytułu magistra czy uzyskiwania certyfikatu. Najlepszą oceną umiejętności jest zadowolenie klienta czy pracodawcy z wykonanej pracy.

Rzadkością zamawiający usługę sprawdza fachowca pod kątem ukończenia szkoły, czy kursu, za to bardzo często zanim nawiąże współpracę szuka opinii, referencji dla danej osoby. W cenie jest kompleksowość, aczkolwiek dobry specjalista nie musi się martwić o zatrudnienie.

Zespół SZKOLENIA.COM

Podobne artykuły


40
komentarze: 9 | wyświetlenia: 7565
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6587
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6173
30
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1562
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3677
28
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2712
27
komentarze: 19 | wyświetlenia: 2572
27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2269
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67993
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21683
 
Autor
Artykuł  Remter,  03/04/2015

Samokształcenie daje zadowolenie. Wypowiedź Hamleta; "Czego dowiem się sam ... tego się nauczę " jest prawdą. Samouk pragnie wiedzy, nauki i praktyki tej wiedzy... natomiast ten kogo szkolą ... on musi ją zaakceptować na tym poziomie na jakim zostanie mu przekazana.

@Remter: to prawda, przy czym zaakceptowanie wiedzy przez firmę czy osobę szkolącą najczęściej finalizowane jest otrzymaniem certyfikatu.

Trudniej jest udowodnić swoje umiejętności nabyte drogą własnej edukacji niż nabyte drogą edukacji formalnej.

Nie mniej jednak (też wiem z autopsji), wiedza nabywana pod wpływem własnego JA CHCĘ w zakresie takim jakim chcę jest naprawdę efektywna

...  wyświetl więcej

  nse,  04/04/2015

@Remter: Musi nie musi, zawsze może chcieć wiedzę zweryfikować i zbudować działający fizyczny model w oparciu o nabytą wiedzę i wszystko byłoby ok dopóki budowany model jest z własnych kosztów i własnego czasu ..., gorzej jeśli karze się za błędną wiedzę i własne błędy płacić innym :( No jak widać w około próbuje się utopijną wiedze wcielić w czyn, a kosztami tej utopi obciążyć społeczeństwo :( Ja ...  wyświetl więcej

  nse,  04/04/2015

@SZKOLENIA.COM: Przed pracodawcą lepiej się nie chwalić, bo można wylądować przed sadem i być skazanym, kiedy pracodawca okaże się zbyt chciwy :( . To z mojego osobistego doświadczenia :(, teraz niech lepiej sobie zatrudniają za grubą kasę tych z dyplomami ;)

@Mariusz Kajstura: przed moim ostatnim pracodawcą paliłem totalnego głupa. Był tak zaślepiony chciwością, że potrafił wydać 50zł, aby kogoś na 5 zł orżnąć...wykorzystałem to....

@Mariusz Kajstura: nie zawsze tak jest. Jeśli coś potrafisz poza tym co masz udokumentowane w swojej metryce, to siłą rzeczy można przedstawić w jakieś sposób swoje portfolio czy też w sposób praktyczny zademonstrować swoje umiejętności nabyte w zaciszu domu. Jeśli to nie odbiega od prawdy, pracodawca powinien skusić się na kogo, kto posiada pożądane przez niego umiejętności.

W tym wszystk

...  wyświetl więcej

Własnymi siłami i wieloletnią praktyką nauczyłem się kowalstwa, przy okazji okazało się, ze i ślusarz ze mnie niezły. Nigdy nie próbowałem zdobyć certyfikatu. Moje wyroby sprzedaję bezpośrednio do klientów i odniosłem sukces komercyjny. Mój zawód wyuczony -elektryk, nigdy mi "nie leżał" i byłem raczej elektrykiem poniżej średniej. Klienci twierdzą, że kowalem jestem dobrym. Dokształcam się cały cz ...  wyświetl więcej

  nse,  04/04/2015

@Staff Sgt.Wide:... no i też wykułeś umiejętność łączenia praktyki z teorią , większość ludzi tak się zachwyca poznaną teorią że nie ma odwagi tej teorii zweryfikować ;)

@Staff Sgt.Wide: wszystko super. To przykład, gdzie nabyta własnymi drogami wiedza może praktycznie zostać wykorzystana. Jednak inaczej ma się rzecz, gdy nabywamy wiedzę samodzielnie i też zarabiamy na życie całkowicie samodzielnie przez nabytą wcześniej umiejętność a inaczej, kiedy tą umiejętność chcemy czy wręcz musimy zaprezentować przyszłego pracodawcy

@Mariusz Kajstura: to prawda, jednak nie wszystko można zweryfikować doświadczalnie :-)
Ale zgadzam się, że nawet w tych prostych kwestiach wielu osobom się zwyczajnie nie chce

@Mariusz Kajstura: "większość ludzi tak się zachwyca poznaną teorią że nie ma odwagi tej teorii zweryfikować ;) "

Tak chciałem jeszcze do tego zagadnienia wrócić - a jeżeli część z tej większości jest tak mocno przekonana prawidłowości swojej teorii, że nie musi jej weryfikować? :-)
Ktoś w końcu zrobi to za nich i to też w historii miało miejsce i nadal się dzieje.

A co z op

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska