Login lub e-mail Hasło   

Pielęgnacja ogrodu - jak przycinać gałęzie?

Żeby nasz ogród nie zamienił się w dziki gąszcz, od czasu do czasu musimy przycinać gałęzie. Po takim zabiegu drzewa nie tylko lepiej rosną, ale też się lepiej prezentują.
Wyświetlenia: 369 Zamieszczono 07/04/2015

Jednak nie estetyka tu jest najważniejsza, a troska o kondycję drzew – dobry ogrodnik regularnie dba o usunięcie suchych i chorych gałęzi. Usuwa się także te gałęzie, które wyrastają pod kątem ostrym do pnia. Przerzedzenie korony drzewa pozwoli mu w pełni korzystać z uroków wiosny. Jeszcze zanim drzewa zaczną intensywnie się rozwijać, warto im się przyjrzeć i przyciąć tak, by pąki miały jak największy dostęp do światła.

Drzewa liściaste możemy przycinać przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach najchłodniejszych – czyli zimą, od listopada do marca. Trzeba też zwrócić uwagę na okres wegetacji danej rośliny i przycinać ją przed tym okresem lub dopiero latem.  Iglaki przycinamy tylko wiosną. Szczerze podziwiam artystów-ogrodników, którzy swoim drzewkom nadają konkretne kształty – stożka czy kuli. Czasami tworzą prawdziwe, ogrodnicze dzieła sztuki.

Rodzaje cięć

Jeśli jesteście początkującymi ogrodnikami, nie przycinajcie wszystkiego, co Wam wpadnie w ręce – najpierw sprawdźcie, które drzewa wymagają podcięcia i jakiego rodzaju ma być to podcięcie. Zapoznajcie się z potrzebami Waszych drzew i ich gatunkami, poczytajcie, zapytajcie znajomych ogrodników. Pamiętajcie, że cięcie formujące stosuje się głównie na drzewach młodych, rozwijających się. Starsze zazwyczaj wymagają cięcia pielęgnacyjnego czy korygującego.  Przy cięciu prześwietlającym nie można usunąć więcej niż 15% korony jednorazowo. Techniczne wykonujemy, gdy gałęzie uniemożliwiają np. swobodne przejście alejką.

Bezpieczeństwo drzew i ogrodników

Drzewa – chociaż potężne, są bardzo delikatne. Trzeba uważać jak je przycinamy i czym – zanim przystąpimy do pracy, musimy nasze narzędzia wyczyścić i zaostrzyć. Tępe mogą je zranić (!) i wpłynąć na rozwój niektórych chorób. By podcinanie przebiegało komfortowo, warto też użyć solidnej i stabilnej drabiny. jaką jest na przykład trzyczęściowa drabina ALVE Eurostyl, polecana do tego rodzaju prac. Drabina ta pozwala wejść na dużą wysokość bez konieczności opierania jej o ścianę, można jej używać na wiele sposobów – do podcinania drzew, ale też mniejszych krzewów.

Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Niekoniecznie spalić w ognisku, bo nie wszędzie są one legalne, poza tym mogą szybko doprowadzić do pożaru. Lepiej użyć rębaka – maszyny do rozdrobnienia gałęzi, a uzyskany materiał wykorzystać na rabatach, pod krzewami albo do palenia w piecu.

Drzewa wymagają starannej opieki – jeśli ją mają, owocują i są prawdziwą ozdobą ogrodu. Odpowiednio zadbane żyją długo i cieszą oko. Pamiętajcie o ich regularnym podcinaniu – dzięki niemu będą piękne i zdrowe przez wiele lat.

 

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2841
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1085
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 941
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 595
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 987
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1832
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 680
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 835
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 537
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 979
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 628
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska