JustPaste.it

Coaching receptą na sukces zawodowy?

Każdy, niezależnie od tego jak go zdefiniuje, chce osiągnąć sukces zawodowy. Co robią ci, którym udaje wspiąć się na sam szczyt i osiągnąć satysfakcję?

Każdy, niezależnie od tego jak go zdefiniuje, chce osiągnąć sukces zawodowy. Co robią ci, którym udaje wspiąć się na sam szczyt i osiągnąć satysfakcję?

 

Każdy, niezależnie od tego jak go zdefiniuje, chce osiągnąć sukces zawodowy. Co robią ci, którym udaje wspiąć się na sam szczyt i osiągnąć satysfakcję? Mają jasno wyznaczony cel i wykorzystują cały swój potencjał, żeby do niego dążyć. Nie wszystkim się to jednak udaje. Jest jednak sposób, by pokonać wewnętrzne ograniczenia i przyspieszyć swoją karierę. Tym sposobem jest coaching.

 

Kariera w XXI wieku

 

W XXI wieku otoczenie biznesowe jest bardzo zmienne i dynamiczne. Nie istnieje jeden wzór sukcesu czy przepis na satysfakcjonującą karierę. Budowanie pozycji zawodowej nie odbywa się w sposób liniowy poprzez zdobywanie kolejnych szczebli w hierarchii organizacji.

 

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, ciągłych zmian, dostosowywania się do sytuacji. Często jesteśmy zmuszeni zmienić pracę lub chcemy poszukać nowych wyzwań. Konieczne okazuje się przekwalifikowanie, przeprowadzenie do innego miasta czy kraju. Jak nie pogubić się w tych wszystkich zawiłościach kariery i osiągnąć sukces zawodowy? Pomocny może się okazać coaching kariery.

 

Kariera pełna wątpliwości

 

Czujesz się wypalony w obecnej pracy? Poszukujesz nowej? A może czujesz się nie na miejscu? Nie wiesz czego dokładnie chcesz? Chciałbyś się szybciej rozwijać, ale czujesz, że coś Cię blokuje? Musisz wprowadzić w swoim życiu zawodowym zmianę, ale brakuje Ci motywacji?

 

Początkowo starasz się pomóc sobie sam. Trochę się udaje. Potem jednak przychodzą niepowodzenia i Twoje zaangażowanie spada. Szukasz pomocy w rodzinie i u przyjaciół. Starają się pomóc, ale nie potrafią. Nie umieją słuchać, nie rozumieją cię, dają rady, których nie potrzebujesz.

 

Proś o pomoc. Rola coacha.

 

Zdarza się tak, że nie potrafisz samodzielnie znaleźć rozwiązań swoich zawodowych problemów i nie masz z kim ich przedyskutować. Przekonanie, że musisz poradzić sobie sam jest destrukcyjne. Jest ktoś, kto patrzy z boku i wie, jak możesz pokonać swoje ograniczenia.

 

Tym kimś jest coach.

 

Coach jest po to, żeby Ci pomóc. W jego interesie jest, żebyś Ty odniósł sukces. On zawsze będzie trzymał Twoją stronę i zrobi wszystko, żeby uwolnić tkwiący w Tobie potencjał. Coach to osoba, która wysłucha, podyskutuje, zrozumie, udzieli wsparcia, ale nie da gotowych rozwiązań. On te rozwiązania odkryje w Tobie.

 

Coaching jako metoda rozwoju

 

Coaching to metoda osobistego i zawodowego doskonalenia, której podstawą jest założenie, że wszystko czego potrzebujemy do osiągnięcia celów już mamy. Trzeba tylko nauczyć się te zasoby wykorzystywać. 

 

Filozofia coachingu

 

Celem coachingu jest pomoc w dojściu klientom do tego, do czego samodzielnie dojść jest trudno. Nie jest to niemożliwe, ale dzięki pracy z coachem swoje cele osiąga się szybciej, łatwiej i bardziej efektywnie wykorzystuje się swoje możliwości.

 

Model GROW

 

Każdy coach ma swoje sprawdzone i preferowane metody pracy. Jednym z często wykorzystywanych narzędzi jest model GROW, wokół którego budowana jest sesja coachingowa.

 

Zaczyna się ona od ustalenia celu. Powinien on zostać jasno określony, mierzalny, atrakcyjny i możliwy do osiągnięcia w założonym czasie. Kolejnym etapem jest analiza rzeczywistości, czyli aktualnie posiadanych zasobów (wiedzy, umiejętności, zdrowia, motywacji, kontaktów itd.). Potem następuje proces tworzenia potencjalnych możliwości osiągnięcia celu. Ostatnim etapem w tym modelu jest ustalenie planu działania, czyli tego, co trzeba zrobić, aby dotrzeć do wyznaczonego celu.

 

Coaching rozwija kompetencje

 

Coaching w biznesie jest czasami używany jako metoda zdobywania i rozwijania kompetencji. Nie chodzi jednak o zdobycie wiedzy teoretycznej, tylko praktycznej wiedzy, jak coś zrobić. Jak wzmacniać umiejętności społeczne czy przywódcze.

 

Coaching może dotyczyć rozwoju zawodowego na danym stanowisku pracy, wsparcia w realizacji szczególnych wyzwań zawodowych czy też bieżących zadań. Ponadto wspomaga w procesie zmiany przekonań i postaw, które są niezbędne do rozwoju kariery.

 

Wyniki coachingu? Tylko pozytywne!

 

Wynikiem sesji coachingowej są konkretne rozwiązania, możliwe do podjęcia działania i decyzje. W zależności od problemu, z którym klient zwraca się do coacha, efektem ich współpracy może być na przykład:

  • uświadomienie własnych mocnych i słabych stron, wartości i strategii działania,
  • analiza aktualnej sytuacji zawodowej i możliwości jej zmiany
  • przezwyciężenie własnych negatywnych przekonań i ograniczeń, uwolnienie swojego potencjału,
  • poprawa jakości i efektywności pracy.

 

Niezależnie od wypracowanych rozwiązań, odpowiedzialność za ich realizację pozostaje w rękach klienta.

 

Popularność coachingu wynika z tego, że po prostu działa. Relacja z coachem stwarza warunki do samodzielnego poszukiwania rozwiązań i najlepszych metod działania. Samodzielne (przy wsparciu coacha) szukanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania sprawia, że wprowadzone w ten sposób zmiany w sposobie myślenia i postępowania są trwałe.

 

Coaching pomaga w określaniu celów, tworzeniu planów działania i podejmowaniu najlepszych decyzji. Wspiera również wewnętrzną motywację, aby konsekwentnie kroczyć do wyznaczonego celu. W ten sposób zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

 

 

Autor: pl