Login lub e-mail Hasło   

Tropy historii w terenie

Daty, nazwy miejscowości największych bitew, przydomki władców oraz wiele innych faktów, których nie sposób wszystkich spamiętać.
Wyświetlenia: 516 Zamieszczono 09/04/2015

 Historia, choć bardzo ważna dla młodego pokolenia, jest jednym z najmniej lubianych przedmiotów szkolnych Tradycyjne formy przekazu wiedzy są mało angażujące i nudne… Co zrobić by historia stała się bliższa każdemu uczniowi? Coraz bardziej popularne są metody oraz zajęcia interaktywne. Wprowadzenie ich do szkolnych praktyk, może zwiększyć skuteczność zapamiętywania i korzystania z nabytych umiejętności. Uczniowie są bardziej kreatywni czy zmotywowani do wysiłku intelektualnego, przebywając w terenie. Dodatkowym atutem lekcji poza klasą, jest możliwość współpracy, komunikacji w grupie rówieśników, przy zadaniach które wymagają integracji wiedzy z zakresu różnych dziedzin. Takie podejście do edukacji pokazuje również, że uczyć się można w przyjemnych warunkach dobrze się bawiąc.

Pozwól mi zrobić, a zapamiętam

Angażujące metody, które pozwalają zrozumieć przyczyny i skutki danego zajścia, są coraz bardziej popularne. Warsztaty praktyczne czy wycieczki edukacyjne, odniosą lepsze skutki niż wykład przeprowadzony w murach szkoły. Cenionym przez nauczycieli narzędziem edukacyjnym, staje się również Questing. Rodzaj gry terenowej, która za pomocą ciekawej narracji prowadzi śladami danej postaci historycznej, pisarza, czy ścieżkami natury zdradzając tajniki fauny i flory.

Prehistoryczne dzieje

O ile historia współczesna wydaje się być w programie nauczania lepiej traktowana, to prehistorii poświęca się bardzo mało czasu. Polska kojarzona jako kraj walecznych sarmatów, ma swój udział w niezwykłych odkryciach związanych z początkami pierwszego czworonoga na ziemi – tetrapoda. W województwie świętokrzyskim, w kamieniołomie Zachełmie odkryto najstarsze skamieniałości śladów tych kręgowców, są one starsze o około 10 milionów lat od  najstarszych znanych pozostałości. Sama informacja o tym, jak te stworzenia wyglądały, kiedy żyły, nie jest tak ciekawa, jak możliwość odwiedzenia miejsca, w którym ten trop odkryto. Quest opowiada wiele ciekawostek o prehistorii, doprowadzając dokładnie w to miejsce, gdzie widoczny jest ślad Tetrapoda. (więcej informacji w Queście: Magiczna kraina tetrapoda).

W powiecie krotoszyńskim strażnikami prehistorii jest liczące trzy tysiące lat skupisko kurhanów znajdujące się w smoszewskim lesie na terenie gminy Krotoszyn. Do miejsca tego również prowadzi ścieżka questingowa: „Tajemnice leśnego cmentarzyska”. Jak wykazały liczne badania archeologiczne kurhany te to dawne miejsca pochówku. Mają kształt kopca usypanego z ziemi. Odnalezione tam przedmioty, pochodzą z epoki brązu, uznano jednak, że znaleziska te nie były bezpośrednio związane z pochówkiem i w kurhanach ukryte zostały poza rytuałem pogrzebowym. Do dnia dzisiejszego przetrwało tylko część kurhanów. Znajdują się one również na trasie pieszego, żółtego szlaku turystycznego, prowadzącego z Sulmierzyc do Krotoszyna.

- Quest, który powstał w Smoszewie, prezentuje jedno z wielu magicznych miejsc w południowej Wielkopolsce. Staramy się tak dobrać ich lokalizację, by zachęcały zwiedzających turystów, uczniów i lokalnych mieszkańców do zgłębiania tajemnic regionu. – opowiada Kamila Jarocka ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Okno Południowej Wielkopolski”, partnera największego projektu questingowego w Polsce. Kurhany

w smoszewskim lesie są unikatowym znaleziskiem, które pozwoli poznać tajniki prehistorii osobom odwiedzającym to miejsce. By odnaleźć mnóstwo innych ciekawostek, które kryją wielkopolskie rejony, zapraszamy na pozostałe 17 questów na terenie naszej LGD -  dodaje Kamila Jarocka.

Więcej o projekcie i questach na www.partnerstwo.questing.pl

„Questingowy Projekt Współpracy” o akronimie QPW, wdrażany jest w ramach PROW 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – Europa inwestująca w obszary wiejskie. Spotkania edukacyjne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.         

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 649
10
komentarze: 154 | wyświetlenia: 973
10
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1214
9
komentarze: 617 | wyświetlenia: 952
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1749
9
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1846
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 891
8
komentarze: 43 | wyświetlenia: 538
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1927
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 457
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 434
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 383
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 792
5
komentarze: 0 | wyświetlenia: 633
294
komentarze: 62 | wyświetlenia: 104590
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Darwolf  (www),  10/06/2015

Tak - najstarsze (środkowy dewon) skamieniałości tetrapodów (Ichtiostega) odkryte właśnie w Polsce! http://www.tetrapod.net.pl/
Tylko... jakoś ani słowa o tym w reżimowych mediach? Jak do tej pory, wie o tym tylko ktoś mający kontakt z profesjonalnymi materiałami źródłowymi, albo wiedzący, czego szukać w necie. :(((

Historia jest jedną z najbardziej zakłamanych dziedzin... Jest ważna dla młodego pokolenia, ale w szkole jej się nie nauczą. Dobry nauczyciel wie, że wycieczki, formy aktywnego zdobywania wiedzy, wcielenie się w role historyczne i uczestnictwo w warsztatach są najlepszą formą zachęcenia dzieci do zdobywania wiedzy spoza szkolnych podręczników.

  nse,  12/06/2015

@Skalny Kwiat: Nauczyciel jest Podobny do Kucharza, patrzy na wiedzę w ten sam sposób jak Kucharz na produkty spożywcze ..., smakuje je i sporządza z nich posiłki; by podać je na talerzu, a Nauczyciel na lekcji ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska