Login lub e-mail Hasło   

Las i ja, ja i Las

Stary mój tekst sprzed paru lat ale aktualny
Wyświetlenia: 495 Zamieszczono 11/04/2015

Byłem ostatnio na spacerze. Kupilem sok i posiedziałem trochę pod parasolką, w ogródku z widokiem na samo jezioro. Potem stwierdzilem, że przejdę się na górkę za jeziorem tzw. Talerz. Często kiedyś tam chodziłem z moją przyjaciółką. Na górce byłem chwilę, potem nogi poniosły mnie w głąb lasu. Szedłem ścieżką, aż po lewej stronie zamigotała mi w zaroślach sarna . Zwiedziony nią poszedłem w krzaki, w głąb ale jej już nie było, choć szedłem cicho i powoli. Jednak czekała mnie niespodzianka. Moim oczom ukazały się krzaki pełne jagód. Nie zastanawiając się zacząłem je zbierać do opróżnionej butelki po soku.

Pobrudziłem przy tym spodnie, ale nie było to dla mnie w tym momencie jakoś specjalnie istotne. Kiedy kończylem zbierać pomyślałem, że przydałaby się woda, żeby te plamy trochę nasiąkły i rozmyły się. No i za chwilę jak na życzenie zaczął padać deszcz. Skończyłem zbierać, podziękowałem lasowi, drzewku. Pogadałem chwilę z żuczkiem, wziąłem go na ręce i położylem z powrotem.

Kiedy wracałem, deszcz padał już na całego ale nie tak żeby była mowa o ulewie. Pzesiąkał przez korony drzew. Nie zastanawiając się szedłem ścieżkami, co do których wiodła mnie intuicja. Bo zazwyczaj z orientacją miałem problemy. Już parę razy, kiedy byłem w tamtych rejonach wracałem inną drogą. A tak wyprowadziło mnie wprost na ścieżkę. Nie tą samą, którą szedłem w pierwszą stronę, bo wchodziłem pod górę - wyprowadziło mnie równoległą ścieżką, ktorą prowadziła w dół. Nogi odpoczęły. Takie dogodności są...

A butelczynę z jagodami dałem mamie. Ucieszyła się.

Naszła mnie jeszcze jedna refleksja, kiedy zbierałem jagody. Las jest królestwem zwierząt - my jesteśmy tam jedynie goścmi. Powinniśmy o tym pamiętać, kiedy zbieramy jagody, grzyby czy inne dobra leśne. Zabieramy w ten sposób zwierzętom pokarm. My swój "trochę" inaczej zdobywamy. Także pamiętajmy aby jedynie kosztować a nie ogołacać.

Tymczasem dzisiaj w czasie teraźniejszym. byłem naokoło jeziora, spotkałem żabę co biedna szła po ścieżce i ktoś mógł ją zdepnąć...więc wziąłem żabkę w palce, trochę za mocno ścisnąłem więc pisnęła, zapłakała ale za chwilę odłożyłem ją na trawkę. Może znowu pociągnie ją do drogi, nie wiem, jej wybór. 

Podobne artykuły


25
komentarze: 84 | wyświetlenia: 1841
17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 989
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1632
15
komentarze: 134 | wyświetlenia: 2034
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1330
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 710
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 521
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 932
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 862
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1120
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 819
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 507
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1110
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 514
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 828
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Noemi*,  11/04/2015

Cywilizacja zabiła w większości ludzi umiejętność obcowania z przyrodą. Większość z nas, współcześnie żyjących, zapomniała mowy i łagodności natury.Wchodząc do lasu, możemy być witani z radością, możemy wiedzieć czego się spodziewać, kto w lesie jest, w jakiej od nas odległości i jaki ma stosunek do życia. Czy targają nim uczucia będące pochodnymi strachu, czy pochodnymi miłości. Las, puszcza, za ...  wyświetl więcej

  greenway,  11/04/2015

@Noemi*: bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy z lasu. To nasz pierwotny dom, jego melodia żyje w nas. Można sobie o niej przypomnieć. :)

  Noemi*,  11/04/2015

@greenway: Święte słowa: "wszyscy jesteśmy z lasu", szkoda, że nie wszyscy o tym pamiętamy ;-). Przysłowie mówi: "Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las." Zetknęłam się ze stwierdzeniem, że ludzie szanowali las tylko dlatego, że byli od niego zależni w sensie egzystencjalnym. Możliwe, że tak było i jest, tylko to nie może usprawiedliwiać zachowań barbarzyńskich- skoro możemy sobie już b ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska