Login lub e-mail Hasło   

Zakres i Stopnie Zarozumialstwa

Najwyższym stopniem zarozumialstwa jest Wielkoduszność.
Wyświetlenia: 1.274 Zamieszczono 11/04/2015

...

W populacji zarozumialstwo może występować w różnym stopniu natężenia. Istotna jest skala pomiarowa i stosowana terminologia.

 

Oto proponowana skala zarozumialstwa:

1) Zwykłe prymitywne zarozumialstwo.

2) Hipomania.

3) Megalomania zwana też manią wielkości.

4) Wielkoduszność.

 

Zarozumialstwo przejawia się stałym podkreślaniem swojego znaczenia. Demonstrowaniem swojej wiedzy, urody, pochodzenia, swoich znajomości, swoich umiejętności. Często połączone jest z deklaracjami skromności lub wyjątkowej skromności osobistej zarozumialca. Przekonaniu o swojej nadzwyczajności towarzyszy nieskrywane poczucie wyższości spowodowane większą „wiedzą”, „urodą” , „osiągnięciami". Zarozumialstwo może być niezwykle uciążliwe dla otoczenia.

Na portalu eioba.pl przykładem prostego prymitywnego zarozumialstwa jest komentator (hejter) Serpico.

 

Wyższe stopnie zarozumialstwa to hipomania i megalomania.

Hipomania jest uciążliwa głównie dla hipomaniaka, jego rodziny i najbliższego otoczenia. Hipomaniak jest zachwycony sobą i przekonany o swojej nadzwyczajności lekceważy zagrożenia.

Hipomania jest uważana za chorobę, podobnie jak mania wielkości (megalomania).

Megaloman stale opowiada o swojej wielkości i to może być bardzo uciążliwe dla otoczenia, jeżeli megaloman narzuca swoje towarzystwo i swoją narrację.

 

Najwyższym stopniem zarozumialstwa jest Wielkoduszność.

Człowiek wielkoduszny jest do tego stopnia przekonany o swojej nadzwyczajności, że wszelkie objawy krytyki przyjmuje z wyrozumiałością dla idiotów, którzy wpadają na pomysł, żeby krytykować przejawy jego wielkości. Wielkoduszny nie przyjmuje do siebie zdarzającej się czasem krytyki ze strony otoczenia.

Wielkoduszny cieszy się uznaniem społecznym i czasami z polecenia innego „autorytetu” zostaje guru prostych prymitywnych zarozumialców.

 

Adam Jezierski

...

Przeczytaj >>>. Narcyzm u dzieci i dorosłych

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 861
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 710
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 874
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1037
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 850
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 374
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 840
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 392
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 860
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 682
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 560
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 507
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 568
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 581
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 792
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  11/04/2015

Wybitni fizycy też podlegają tej skali, czy są z niej wyłączeni ?

@Hamilton Starszy:
Oczywiście ! Podlegają !!!
Wszystko co Serpiki "zrobili tym maluczkim, mnie zrobili". Mimo to: Wybaczam Serpicom "albowiem nie wiedzą co czynią"...-:)

@_serpico_:
486.257 wyświetleń artykułów na eioba.pl to jest nikt?
Na innych portalach czytających moje artykuły jest znacznie więcej ...-:))

  Hamilton,  01/05/2017

@Adam Jezierski: 486.257 wyświetleń na 466 artykułów, jak to mówi młodzież "pupci nie urywa". Zwłaszcza dla kogoś kto uważa się za zawodowego pisarza. Chyba, że to jest też zarozumiałość. Tylko która : zwykłe prymitywne zarozumialstwo, hipomania, megalomania zwana też manią wielkości, czy wielkoduszność.

  Hamilton,  01/05/2017

@_serpico_: podobnie jak Sadowski, Kostka i milord z PGR zwanym Lipskim, Adaś też jest ponadczasowy i wybitny. Nam szaraczkom pozostają ukłony z "czapkom w ręcach".

  Hamilton,  01/05/2017

@Adam Jezierski: jak na wybitnego pisarza masz spore trudności ze zrozumieniem znaczenia prostych słów. Jeśli wielkoduszność jest zarozumialstwem, to ja jestem religijnym fanatykiem. Od czasu do czasu zaglądaj do słowników. One służą nie tylko do sprzedawania. Zostań fizykiem i to fizykiem wybitnie wybitnym. Tylko się nie dobij.

  nse,  02/05/2017

@Adam Jezierski: Tylko życiowi frustraci wyżywają się na słabszych, zamiast nad sobą pracować :(
"Najwyższym stopniem zarozumialstwa jest Wielkoduszność." ... hmm, coś w tym jest, tylko co z tym zrobić by nie popaść w samobiczowanie ??

@Mariusz Kajstura: Hej Maniuś!:-)Co Ty coś ostatnio znikasz tak! Wcześniej widywałem Ciebie tu częściej, czy tylko tak mi się zdaje?:-)

  nse,  02/05/2017

@Hamilton Starszy:Tak przykładowo, co z wielkodusznością żon prezydentów,albo wielkodusznością gwiazd ratujących coś tam w Afryce, itp ...
No tak to zależy czym wielkoduszność podszyta jest i z czego wynika ... ?
Nie tak prosto ocenić coś populistycznego w sposób czarno/biały :(

  nse,  02/05/2017

@szubrawiec: Wziąłem się jak ten idiota za podjęte wyzwanie, tak już mam że wiecznie za czymś gonie i o zgrozo zamiast gonić za kasą to ganiam za zagadkami. Jakaś taka skaza mi się przykleiła, kiedyś mi żona zażółciła, że robię wszystko co możliwe byle tylko kasy nie zarabiać ..., niestety cień racji w tym miała, taki jakiś holizm we mnie tkwi by gonić cień ;)

@Mariusz Kajstura:"kiedyś mi żona zażółciła, że robię wszystko co możliwe byle tylko kasy nie zarabiać ..., "-mam podobnie, z tym, że mam tę"przewagę" nad Tobą, że nie mam żony:-).Wystarcza mnie związek na"kartę rowerową":-).Maniuś, pozwól, że zapytam, czy to Twoje wyzwanie to może taki"odwyk" od eioby lub w ogóle od interneta-badasz samego siebie czy jesteś uzależniony od sieci? Czy to nie to?:-)

  nse,  02/05/2017

@szubrawiec: Nie tak do końca, eioba jest mi potrzebna bym z powodu swoich "wyzwań", nie zatracił kontaktu z ludźmi ;)
Z natury jestem strasznie uparty, a nawet jak niektórzy twierdzą upierdliwy ... :))))))
Ps. Ja też nie mam już żony ;), jestem jak kot chodzący własnymi ścieżkami ;)

@Mariusz Kajstura:"Ja też nie mam już żony ;), jestem jak kot chodzący własnymi ścieżkami ;)"-czyli taki trochę"freelancer"?:-)

  nse,  02/05/2017

@_serpico_: "Miej serce i patrzaj w serce ... ale pamiętaj żeby było malutkie, tycie, jak serduszko pinczerka :))" ... skąd ten cytat wytrzasnąłeś ?? .. bo to raczej nie mój tekst :)
Ps. O jaką negatywną opinie chodzi ?

  nse,  02/05/2017

@_serpico_: " Żadne ? A i owszem są różne "numery" jak na przykład działalność Gatesa, przekazują komputery tak zwane refurbished, w "darze", owszem komputery są w darze, obsługa informatyczna później , już nie jest "darowana" i okay z Gatesem jest zakładamy tak jak piszesz.Tylko że w takim układzie on po prostu nie jest wielkoduszny , działa tylko i wyłącznie dla jakiegoś interesu."
... ...  wyświetl więcej

  nse,  02/05/2017

@szubrawiec: Małżeństwo jak widać powinno się budować na nieco innych fundamentach niż te które są propagowane społecznie, ale to już inna bajka ;)

  nse,  02/05/2017

@_serpico_: Nigdy Cię nie zastanawiało, dlaczego jest tylu chętnych do pomocy dzieciom w Afryce, a jakoś tym naszym dzieciakom w Polsce to się kiepsko pomaga i jakoś o ich doli się specjalnie nie gada ?? Nie pisałem że zaraz wszyscy ludzie sławni angażujący się w pomoc humanitarną jej udzielają ze zarozumialstwa. Uważasz że branża IT która w historii świata jeszcze boso pod szafą chodzi rządzi świ ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  02/05/2017

@Mariusz Kajstura: jesteś mistrzem w komplikowaniu rzeczy prostych. Jeśli coś dobrego wyniknie z ich dobroduszności to dobrze i tyle.Ty będziesz mierzył, badał, marudził, tropił i faflunił dopóki nie dostaniesz wielkiej duszności w swej zawziętości. Masz osobowość smerfa - Marudy. Dobrze ci z tym?

  Hamilton,  02/05/2017

@Mariusz Kajstura: wiesz jaka jest między nami różnica? Ja chcę jechać pociągiem za 100 zł w czystym, pachnącym i ciepłym wagonem 3 godziny i nie interesuje mnie kto i ile na tym zarobi.
Ty też zapłacisz 100 zł za brudny, śmierdzący i zimny, który się wlecze 10 godzin i będziesz miał satysfakcję, bo jest państwowy, do którego państwo dopłaca, ale nikt k...rwa nie zarobił grosza.

  nse,  02/05/2017

@Hamilton Starszy: "Ja chcę jechać pociągiem za 100 zł w czystym, pachnącym i ciepłym wagonem 3 godziny i nie interesuje mnie kto i ile na tym zarobi. " ... wiesz jaka jest różnica między chcieć, a móc ?
Dla mnie jest dziwne że możemy pomagać dzieciakom z Afryki co oczywiście jest dobre, tylko dlaczego nie dbamy o to co dzieje się na "naszym podwórku" ..., a tak na marginesie tylko wspomnę ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  02/05/2017

@Mariusz Kajstura: to nie kwestia "chcieć i móc" tylko podejścia do gospodarki. Ty myślisz kategoriami homo - sovieticusa, ja z tego się już wyzwoliłem. Na "naszym podwórku" dzieci nie umierają z głodu. Bywają niedożywione albo niewłaściwie żywione. Może to cię znowu zdziwi, ale tam w Afryce wiele dzieci umiera z głodu. A ten dowcip to fragment autobiografii? Bo tak trochę ni w pięć ni w dziewięć, ale jeśli autobiografia - to jesteś gość z jajami.

  nse,  03/05/2017

@Hamilton Starszy: ... :)))) Jakieś tam ziarenko prawdy w tym jest, wiesz po czym widać na forum jak se gostek jaja przysiądzie ??
Ps. Z tymi dziećmi to rozmowa raczej nie na forum publiczne, lepiej sobie odpuścimy.
Możemy zamiast tego pogadać o transferze dochodów uzyskiwanych w Polsce po za jej granice.
W latach 70 jak jeszcze chodziłem do podstawówki, lubiłem rozmawiać z mę ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  03/05/2017

@Mariusz Kajstura: masz rację. Bylibyśmy bogaci jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan i inni. Ty chyba dalej chodzisz do tej podstawówki, bo kwiczysz i cierpisz za miliony. Pamiętam jaką byliśmy "potengom".
http://rynekpracy.pl/artykuly/(...)ycznych
Te transfery to w dużej mierze bajery na użytek bieżącej polityki. Taki pokarm dla frajerów.

@Mariusz Kajstura: w latach 70- tych pan kolejarz na stacji kolejowej był dla ciebie ekspertem od kapitału zagranicznego. Kto wtedy wiedział cokolwiek o kapitaliźmie? Kilkudziesięciu stypendystów i to w teorii. Pewnie to cała twoja wiedza. Nie dziwię się twojej ignorancji.

  nse,  03/05/2017

@_serpico_: Hehe, wtedy leżeliśmy pod ZSRR, a teraz pod kim leżymy ? Na kogo my wychodzimy ?
Nie twierdzę że Hamilton nie ma racji, uważam że jako Polacy to nie umiemy gospodarzyć posiadanymi zasobami i ciągle jest nam potrzebny jakiś "wujek co nas będzie dymał" :(
https://pl.wikiquote.org/wiki/(...)ismarck
Zresztą ...  wyświetl więcej

  nse,  03/05/2017

@Hamilton Starszy: Masz racje, ale to nie chodzi tylko o mnie jako jednostkę nawet jeśli byłbym taki zły to moje zło zostało by rozpuszczone w tłumie. Pod względem gospodarowania to jako Polacy musimy się jeszcze wiele nauczyć, a jak widać gołym okiem to od naszego politykowania to jakoś nam dóbr nie przybywa :(
Hamiltonie nie rozumiemy się, ty liczysz kasę a ja liczę dobra naturalne jakie ...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:"Istnieje Opatrzność, która chroni idiotów, pijaków, dzieci i Stany Zjednoczone Ameryki."hm...to powiedzenie jest na pewno prawdziwe:-)...jestem tego, żywym przykładem:-)

  nse,  03/05/2017

@szubrawiec: hehe, nie tylko Ty :)

  nse,  03/05/2017

@_serpico_: eee, nie przesadzaj, ale jajecznicę to chyba umiesz sobie usmażyć, bo o znoszenie jajek to cię nie podejrzewam ;P Jakby rzeczywiście przyszło co do czego to 80% populacji ludzkiej by wyginęło, bo już zatracili podstawowe umiejętności przetrwania w naturalnym środowisku :(
Wtedy na nic fakt że Gagarin wylądował na księżycu ...
"Chyba się zaraziłeś od pani moralistki , my , ...  wyświetl więcej

  nse,  03/05/2017

@_serpico_: Zgadza się, miasto i wieś to dwa różne wymiary( w rozumieniu matematycznym ). Z tym że ludzie żyjący w mieście potrzebują produktów naturalnych by jeść, a w konsekwencji żyć. Plastikiem na dłuższą metę nie da się żywić, przez pewien czas owszem można wpierniczać zupki chińskie, ale na dłuższą zapłaci się za tą wygodę własnym zdrowiem ...
Kiedyś myślałem że ergonomia idzie w parz ...  wyświetl więcej

  nse,  03/05/2017

@_serpico_: Z tym "żałowaniem" to nie wiadomo, bo można żałować że musi się coś oglądać ...
Ekspansje kosmosu już dziś oglądamy ;)
Migracja ludzi w kosmos oznacza zniszczenie matki ziemi :(

  nse,  03/05/2017

@_serpico_: Wskazałem tylko różnicę między ekspansją, a migracją ...
Ekspansja przecież trawa, wysyłamy sondy ..., umieszczamy stacje badawcze na orbicie na razie około ziemskiej. pozostaje sobie jedynie życzyć żeby ta ekspansja była dyktowana głodem wiedzy, a nie koniecznością poszukiwania awaryjnego wyjścia :)
...  wyświetl więcej

  nse,  03/05/2017

@_serpico_: Ciągle kręcimy się wokoło znaczeniowych struktur słów.
Obserwuje jak się rozwija wolne oprogramowanie przykładowo na bazie Linuksa, ścieżka warta prześledzenia, świadcząca o tym dokąd zmierzamy i na ile jesteśmy podatni na działanie entropii :)
Nie lubię politycznych przepychanek przypominają mi barowy gwar gdzie ludzie gubią czas z którym sobie nie radzą ...

  nse,  03/05/2017

@_serpico_: "No i jak Mariusz się rozwija skoro OS X jest na bazie wolnego oprogramowania." .. no właśnie wolne i się rozwija ;), choć akurat Linuks dorobił się tylu różnych dystrybucji że trudno się w tym połapać, ale warto poznać i nauczyć się pływać w tym temacie ;) Inaczej jest się zdanym na korporacyjne dyktum :)
Ps. "eksploracja" masz racje to lepsze słowo, popisz jeszcze troszkę lubię przyznawać racje ;)

@Mariusz Kajstura: co twoim zdaniem jest lichwą? Mógłbyś to zdefiniować?

  nse,  04/05/2017

@Hamilton Starszy: Nadanie pieniądzom statusu "produktu handlowego", w konsekwencji robienie kasy z powietrza :)

  nse,  04/05/2017

@_serpico_:Obecnie korzystam z Debiana, Raspbiana i jeszcze z windowsa pod wpływem przyzwyczajeń do starych programów z których kiedyś korzystałem, a z wiekiem coraz trudniej nabywać nowe nawyki, pozbywając się starych :(
Ps. Obecnie wysiaduje jajka poznając Raspbiana, oj ciężko mi to idzie :) ... dawniej takie sprawy szły intuicyjnie, no cóż każdy prędzej czy później będzie musiał stawić czoło upływowi czasu ;)

  nse,  04/05/2017

@Hamilton Starszy: Dokładniej i dobitniej chodzi o robienie kasy z kasy, a coś takiego nie może się skończyć dobrze :(

  nse,  04/05/2017

@_serpico_: Konfiguracja jądra mnie czeka, jeszcze jestem za cienki ... muszę opanować system obsługi zdarzeń taki odpowiednik systemu obsługi przerwać tak by pewne reakcje działy się w określonym czasie, na prostym jednoukładowcu to jest proste, pod Linuksem jeszcze nie wiem jak to kontrolować :(

  Hamilton,  04/05/2017

@_serpico_: to jądro ZX Spectrum. Siedział na nim w kinie i płakał z bólu.

  nse,  05/05/2017

@_serpico_:"Jednoukładowiec" ... to właściwie cała architektura komputera upchana w jeden układ scalony, masz racje ma tylko jeden rdzeń ALU ..., może w przyszłości będą z większą ilością rdzeni, może nawet już są tylko o tym nie wiem ;)

  liwa,  01/05/2017

nie zgadzam się z Tobą Adamie :( mam nadzieję, że zmieniłeś zdanie od 2015r.

@liwa:
Nie zmieniłem zdania ...-:)) Sorry ...-:)))

  Hamilton,  01/05/2017

@Dyl Sowizdrzał: Gołym okiem widać, że Adaś to chłop wybitny. Po tak szczegółowej i merytorycznej analizie przyczyn katastrofy smoleńskiej widać, że jest lepszy od całej podkomisji Macierewicza razem wziętej. Nie załapał się. A szkoda, bo byłoby jeszcze weselej.
http://eiba.pl/1bDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska