JustPaste.it

Cellulit

Cellulit, zwany celulitem czy pomarańczową skórką, to wróg większości kobiet.

Cellulit, zwany celulitem czy pomarańczową skórką, to wróg większości kobiet.

 

Cellulit

Cellulit to temat, który pojawia się regularnie z nadejściem wiosny, czyli w momencie, w którym panie wyciągają z szafy krótkie szorty czy spódniczki i zaczynają przymierzać przed nadejściem wakacji stroje kąpielowe. Wtedy nagle okazuje się, że skóra na udach, pośladkach a czasem nawet łydkach, talii czy brzuchu nie wygląda tak jak powinna. Pojawiają się na niej jakieś dziwne zgrubienia, guzki, dołki a w niektórych miejscach, nasza kiedyś jędrna skóra, przypominać zaczyna nawet skórkę pomarańczy.
To właśnie cellulit, czasami mylnie zwany też cellulitisem, choć to tak naprawdę dwie inne rzeczy. Cellulitis to choroba - zapalenie tkanki łącznej. My natomiast zajmiemy się cellulitem czyli tym co większości pań spędza sen z powiek.

Czym jest cellulit?

Jego nazwa medyczna to lipodystrofia i jak ona wskazuje jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, czasami mogą one powodować ból. Cellulit pojawia się w zasadzie głównie u pań nawet już zaraz po okresie dojrzewania choć jest to oczywiście sprawa indywidualna. Rzadko występuje u mężczyzn. Zmiany występują przede wszystkim wśród kobiet i młodych dziewcząt i powodowane są prawdopodobnie przez nadmiar estrogenów w ich organizmie. Cellulit posiada 8 na 10 kobiet, bez względu na wiek, wagę i styl życia. Pozbycie się go nie jest wcale proste, jednakże możliwe. Podstawową sprawą przed rozpoczęciem walki z cellulitem jest rozpoznanie przyczyny jego powstania. Najpierw więc musimy się dowiedzieć jaki mamy rodzaj cellulitu. Musimy sobie zdać sprawę, że sprawcą pomarańczowej skórki jest nie tylko otyłość ale także kilka innych czynników jak np. hormony, krążenie krwi, działania układu limfatycznego, trybu życia oraz informacje zapisanych w naszych genach. W związku z tym rozróżniamy :

Cellulit tłuszczowy.

Cellulit tłuszczowy to rodzaj cellulitu związany jest z naszą wagą ciała – czyli pojawia się głównie u osób z otyłością lub takich, które nagle przybrały na wadze. Występuje najczęściej na udach, biodrach, pośladkach i brzuchu, ale może także wystąpić na łydkach i pod kolanami. Możemy go zobaczyć wywierając nacisk na skórę: wówczas pojawią się na skórze wgłębienia i wybrzuszenia. Cellulit tłuszczowy nie jest bolesny w dotyku. Powstaje, gdy w naszych komórkach zbierają się kwasy tłuszczowe, które gromadzą się w postaci małych grudek pod skórą.

Cellulit wodny.

Cellulit wodny dotyka z reguły kobiety szczupłe. Jego pojawienie się związane jest ze złym krążeniem krwi i limfy w tkance łącznej. Jeśli tkanka łączna jest zbyt miękka, pozwala przenikać limfie wraz z toksynami do komórek tłuszczowych a tak być nie powinno. Normalnie limfa przechodzi przez komórki tłuszczowe i wędruje dalej, a zawarte w niej toksyny nie zostają w komórkach tłuszczowych tylko wędrują dalej razem z limfą w celu usunięcia ich z organizmu. W przypadku cellulitu wodnego komórki tłuszczowe napełniają się jednak i powiększają swoją objętość. Ich zbite grupy tworzą widoczne pod skórą grudki, które przy dotyku mogą być lekko bolesne. Cellulit wodny powstaje najczęściej na udach, ale może się także pojawić na łydkach, w okolicach kostek oraz na ramionach. Oprócz problemów z krążeniem wywołują go także zaburzenia hormonalne a czasami również niezrównoważona dieta. Temu rodzajowi cellulitu towarzyszy często uczucie opuchnięcia, szczególnie w ostatnich dniach przed miesiączką.

Cellulit cyrkulacyjny.

Cellulit cyrkulacyjny to najgorszy rodzaj cellulitu gdyż tworzy się powoli i jest trudny do usunięcia czy redukcji. Rozpoznać go można poprzez dotyk: tworzą go bardzo twarde i zbite bolesne grudki. Występuje głównie na udach oraz nad kolanami. W dodatku przy dotknięciu jest bardzo bolesny. Cellulit cyrkulacyjny tworzy się z zesztywniałych włókien kolagenowych, otaczających tkankę tłuszczową. Twarde włókna kolagenowe nie pozwalają na odpowiednie ukrwienie i dotlenienie komórek. Zwalczenie tego rodzaju cellulitu trwa niestety bardzo długo a pozbycie się go całkowicie jest praktycznie niemożliwe. Można go jednak w dużej mierze zredukować i sprawić, że będzie on naprawdę mało widoczny.

Jak pozbyć się cellulitu?

Najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać to fakt, iż cellulit nienawidzi aktywności fizycznej, kąpieli wodnych i masażu. Aby pozbyć się cellulitu, musimy wykonać pewien wysiłek - ćwiczenia oraz zdrową dietę wprowadzić do naszego codziennego życia. Bez tego cellulit sam nie zniknie. Każdy rodzaj cellulitu jest inny i u każdego ma on mniej lub bardziej widoczną postać. Dlatego aby szybko się go pozbyć oprócz diety i ćwiczeń warto skorzystać również z zabiegów kosmetycznych pomagających pozbyć się tej przypadłości. Najbardziej znanymi są : body wrapping, masaż bańką chińską, fale radiowe RF, vaccum + RF, żelazko antycellulitowe, mezoterapia igłowa itd. Korzystajmy z nich a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.