Login lub e-mail Hasło   

Co Polacy wiedzą na temat otyłości?

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Niech ten dzień będzie pretekstem by skupić się właśnie na zdrowiu. Okazuje się, że to właśnie otyłość jest epidemią XXI wieku.
Wyświetlenia: 477 Zamieszczono 15/04/2015

„Nic nad zdrowie – ani lepszego, ani droższego”


Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia) – tak mówi oficjalna definicja przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia. Owy dobrostan jest uzależniony od wielu czynników – nie tylko naszej fizyczności, ale również od aspektów psychologicznych. W dbaniu o zdrowie najważniejsza jest wiedza, dlatego tak istotne jest, by mieć świadomość tego gdzie szukać pomocy oraz odpowiedzi na wiele pytań związanych
z prawidłową troską o nasz organizm.


Otyłość - epidemia XXI wieku


Światowy Dzień Zdrowia to doskonały moment, by zatrzymać się dłużej nad jednym
z poważniejszych problemów jakim jest otyłość. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania tej choroby potroiła się. Obecnie, w większości krajów, 30% - 80% dorosłych ma nadwagę. Problem ten w różnym stopniu dotyczy wielu państw, grup społecznych, kobiet i mężczyzn, jednak w niemalże wszystkich częściach Europy liczba osób otyłych wzrasta.
- Statystyki są nieubłagane – w Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet, co stanowi, aż 51% populacji całego kraju. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, ale przede wszystkim uświadamiać czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje. Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość – mówi Konrad Gaca, trener i ekspert do spraw żywienia.
Przyczyny otyłości są złożone - wiele zjawisk składa się na pojęcie tzw. „środowiska sprzyjającego otyłości”. Są to przede wszystkim takie czynniki jak polityka gospodarcza, struktura współczesnego społeczeństwa, rozwój społeczno-ekonomiczny (większa liczba osób mieszkająca w miasteczkach i miastach, jeżdżąca samochodami, prowadząca siedzący tryb życia w pracy i w domu, kupująca wysoko przetworzoną żywność itd.). Przyczyn otyłości można doszukać się również w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych. 


Otyłość a jej konsekwencje


Ludzie otyli częściej chorują na wiele poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca insulinoniezależna (typu 2), choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i udary mózgu, choroby pęcherzyka żółciowego, oraz pojawienia się problemów psychospołecznych. Według amerykańskiego National Cancer Institute otyłość znacznie zwiększa ryzyko raka przełyku, piersi (po menopauzie), trzonu macicy, jelita grubego, trzustki, nerek, tarczycy, pęcherzyka żółciowego oraz innych rodzajów nowotworu.
W Europie otyłość jest epidemią, ale niestety nie do końca mamy tego świadomość. Według badań przeprowadzonych na zlecenie GACA SYSTEM przez SW Research 38% społeczeństwa uważa otyłość jedynie za niekomfortową dolegliwość, na którą sposobu szuka w Internecie. Tymczasem walcząc na własną rękę z otyłością lub zbędnymi kilogramami sami narażamy się na problemy zdrowotne, a nawet pogłębienie stanu przez niechciany efekt jojo, pojawiający się po zastosowaniu nieodpowiednio dobranej diety.


Otyłość jest chorobą – odchudzanie przygodą


Na początku przygody z odchudzaniem należy pamiętać, że otyłość to choroba nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy. Ten problem natury psychologicznej powstaje w głowie i tylko od dotkniętego nią człowieka zależy, czy uda się rozwiązać ten kłopot. Wśród respondentów ankiety dotyczącej otyłości, co czwarty odpowiedział, że największym problemem w walce
z nią jest brak motywacji. Zatem co należy zrobić, by poradzić sobie z wymówkami oraz w jaki sposób zdrowo i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego decydujemy się na odchudzanie, dla kogo (prócz siebie) chcielibyśmy dokonać zmiany w swoim życiu oraz kto mógłby być naszą inspiracją.
Jeśli zaś chodzi o zdrowe odchudzanie - System odchudzania wypracowany przez Konrada Gacę jest podzielony na trzy etapy: Pierwszy - okres motywacyjny - trwa miesiąc i musi go przejść każda osoba, która chce skorzystać z programu odchudzającego. W tym czasie nie tylko traci się pierwsze kilogramy, ale także pracuje nad własną motywacją dotyczącą odchudzania. Drugi - okres pracy właściwej - podzielony jest na 14-dniowe cykle. W tym czasie osoba, która się odchudza przestrzega zaleceń planu dietetycznego oraz planu treningowego – specjalnie dla niej stworzonych, trzeci - okres wyprowadzenia z diety - trwa ok. 3 miesięcy i ma doprowadzić do tego, by osoba, która pozbyła się zbędnych kilogramów nie wróciła do nich. To bardzo ważna część całego programu. Nie tylko uczy zdrowego, racjonalnego jedzenia i życia w ruchu, ale także programuje organizm na przyjmowanie większych ilości jedzenia, niż podczas redukcji wagi.
- Zawsze powtarzam, że otyłości nie da się pokonać. Komórki tłuszczowe nigdy nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różyczki. Nie znikną tez różne czynniki, które sprawiają, że narażamy się na otyłość bardziej niż inne osoby. Jedyne co można zrobić, to sprawić, że komórki się skurczą i nie dopuścić do tego, by ponownie nabrały objętości. Tym jest sztuka zapanowania nad otyłością. Ale nie zapominajmy o prewencji. Najważniejsza jest wiedza na temat otyłości – to ona jest podstawą, kwestią niezbędną zarówno dla ludzi, którzy na nią chorują jak i tych, których otyłość bezpośrednio nie dotknęła. Obie grupy osób mogą stanowić ważne źródło informacji dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia Konrad Gaca. 


Lepiej zapobiegać niż leczyć!


Im większą mamy wiedzę na temat otyłości tym lepiej poradzimy sobie z ewentualnym zagrożeniem - będziemy w stanie zahamować tak szybkie rozprzestrzenianie się tej epidemii XXI wieku. W ciągu paru lat – świadome działanie i nie bagatelizowanie problemu może bardzo znacząco poprawić statystyki na korzyść osób z prawidłową wagą.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1411
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 839
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 885
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 745
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 75 | wyświetlenia: 1164
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 790
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 831
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 965
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 624
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 657
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 698
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska