Login lub e-mail Hasło   

Recenzja książki "Biznesplan w 10 krokach"

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.jaknapisac.com/jerzy-t-skrzyp(...)rokach/
Coraz częściej można usłyszeć, że odpowiedzią na bezrobocie jest założenie własnej firmy. Do tego przyda się biznesplan.
Wyświetlenia: 747 Zamieszczono 17/04/2015

Bezrobocie to zjawisko wywołujące wiele negatywnych następstw. Jest szczególnie dotkliwym problemem, gdy spotyka ludzi młodych, którzy często posiadają wysokie kwalifikacje, ale mimo to nie mogą znaleźć dla siebie pracy. Nie tylko pogarsza się ich standard życia, lecz także narastają konflikty i napięcia, odkładana jest decyzja o założeniu rodziny, wzmaga się izolacja społeczna.

Odpowiedzią na problem braku pracy może być założenie własnej firmy. Występuje nawet przypuszczenie, że w przyszłości każdy z nas będzie prowadził własną firmę ze względu na dynamikę rynku pracy i wysokie koszty tradycyjnego (tzn. na umowę o pracę) zatrudnienia.

Niezależnie od tego czy spełni się ten scenariusz i tak wiele osób stawia na własną działalność. Właśnie w takiej sytuacji dobrze mieć przygotowany biznesplan. Na rynku wydawniczym występuje wiele książek omawiających zagadnienie napisania biznesplanu. Warto na tym tle wyróżnić publikację Biznesplan w 10 krokach, wydaną w 2014 r. przez wydawnictwo Poltext. Autorem poradnika jest Jerzy Skrzypek, doktor nauk ekonomicznych, wykonawca licznych biznesplanów i studiów wykonalności, w tym planów finansowych, wykładowca na kursach i treningach menedżerskich.

Biznesplan jest dokumentem planistycznym, integrującym w jednym opracowaniu problematykę z zakresu zarządzania strategicznego, marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi, planowania finansowego itp. Jego czytelnikami są nie tylko właściciele firmy, ale także inwestorzy, którzy mają odmienne oczekiwania. Wszystkie te osoby muszą być w stanie zrozumieć ideę przedsięwzięcia i planowany sposób jego wykonania. Nie oznacza to jednak, że celem biznesplanu jest jedynie pozyskanie środków finansowych. Biznesplan ma zdaniem Jerzego Skrzypka pozwolić realistycznie ocenić wykonalność planowanego przedsięwzięcia, określić warunki konieczne do jego wdrożenia oraz umożliwić monitorowanie stopnia osiągnięcia założonych celów.

Książka Biznesplan w 10 krokach składa się z 10 rozdziałów, w których opisano kolejne etapy prowadzące do opracowania biznesplanu. We wprowadzeniu dowiadujemy się czym jest model najlepszych praktyk, a więc procedur umożliwiających spójne i logiczne przedstawienie założeń przedsięwzięcia. W kolejnych rozdziałach omówiono: przygotowanie do sporządzenia biznesplanu, opis koncepcji przedsięwzięcia, zasady sporządzania planu strategicznego, planów dziedzinowych oraz przekształcenie ich w plan finansowy zawierający zestaw analiz finansowych.

Mocną stroną poradnika jest to, że nie tylko opisuje suche fakty, lecz także zawiera przykład biznesplanu dla spółki „STOLARNIA AWER”. W każdym rozdziale znajduje się odwołanie do tej firmy i wskazanie co w danej części biznesplanu należy zawrzeć. Nie jest to rzeczywiście istniejąca firma, jednak pokazanie przykładu, jak powinny zostać napisane poszczególne elementy biznesplanu, może bardzo pomóc osobom, które będą musiały stworzyć własny dokument.

Co ciekawe, papierowy poradnik, który czytelnik będzie miał w rękach, to jeszcze nie wszystko. Jego integralną częścią są materiały pomocnicze zawarte w chmurze na stronie jerzyskrzypek.pl. Znajdują się wśród nich aplikacje ułatwiające wykonanie analizy strategicznej, modelu finansowego oraz szablony do przygotowania własnego biznesplanu.

Język jakim posługuje się autor książki jest przyjazny dla czytelnika. Można rozpoznać, że napisała ją osoba będąca trenerem. Przewodnik nie jest przeładowany informacjami, lecz zawiera dane niezbędne, a przy tym podane w sposób umożliwiający ich zrozumienie.

Poradnik Biznesplan w 10 krokach powstał przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą zaplanować swój biznes krok po kroku i stwierdzić czy będzie on opłacalny. Mogą z niego skorzystać również osoby oceniające biznesplany. Na pewno okaże się przydatny dla tych wszystkich, którzy chcą lub muszą napisać biznesplan i nie do końca wiedzą od czego zacząć. Trudno rozstrzygnąć czy ktoś, kto nigdy nie napisał biznesplanu nie będzie miał trudności z jego przygotowaniem, z pewnością jednak znajdzie tutaj rozbudowany zestaw informacji o tym w jaki sposób napisać plan finansowy, a więc jedną z najważniejszych części biznesplanu, która decyduje o tym, czy warto zakładać taką, a nie inną firmę.

Prowadzenie własnej firmy nie jest z pewnością zadaniem łatwym, wiąże się ze stresem i odpowiedzialnością oraz wiedzą. Jeśli jednak już zdecydowałeś (zdecydowałaś) się na założenie działalności gospodarczej, dobrym pomysłem będzie sporządzenie biznesplanu. Dzięki książce Biznesplan w 10 krokach jest to możliwe.

Podobne artykuły


13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6048
149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81627
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15424
42
komentarze: 24 | wyświetlenia: 6321
41
komentarze: 140 | wyświetlenia: 6076
32
komentarze: 74 | wyświetlenia: 2161
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2780
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3858
26
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4453
31
komentarze: 47 | wyświetlenia: 3245
24
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5109
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3566
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2817
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska